اداره دامپزشکی کیش ناظر بر سرمایه های دامی

عملکرد سه ماهه نخست اداره دامپزشکی جزیره کیش در سال 96 اعلام شد.

به گزارش فرینا، اداره دامپزشکی با اهداف استقرار امنیت غذایی و تأمین سلامت دام، انسان و غذا و همچنین تأمین استانداردهای بهداشتی تولیدات دامی، حفظ و حراست از سرمایه دامی کشور با پیشگیری از ظهور، بروز و شیوع بیماری های دامی با شرایط خاص و حفظ و ارتقاء سطح بهداشت عمومی با پیشگیری و مبارزه با بیماری های ناقل به انسان، فعالیت گسترده ای را انجام می دهد. در همین راستا اداره دامپزشکی جزیره کیش نیز در طول سه ماه نخست سال 96، اقدامات زیادی را برای حفظ سلامت غذایی ساکنان و گردشگران کیش انجام داده است.
بنابر این گزارش، فرآورده های خام و گرم دامی از شهرهای تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و قم به جزیره کیش وارد می شود که برای مصرف و استفاده شهروندان در 17 قصابی توزیع می شود. همچنین آبزیان در جزیره کیش در 3 مرکز از جمله بازار ماهی شامل 14 غرفه و 2 مرکز دیگر توزیع می شود.
اداره دامپزشکی کیش در سه ماه نخست امسال تعداد 321 بار از قصابی ها و سوپر مارکت ها، 290 مرتبه از اماکن عمده فروش محصولات خام دامی و سردخانه ها، 182 بار از هتل ها و رستوران ها، 146 مرتبه از پارک دلفین، باشگاه سوارکاری، کلینیک دامپزشکی و مراکز انباشت کود دامی و 202 مرتبه از مراکز عرضه آبزیان بازدید کرده است.
یکی از اصلی ترین وظایف این اداره کنترل و نظارت سلامت محصولات و فرآورده های دامی و آبزیان است که توسط کارشناسان این اداره تاریخ مصرف و نحوه و مکان نگهداری این محصولات بررسی می شود. در همین مدت 6 مورد نمونه برداری از محصولات و ارسال به آزمایشگاه، 6 هزار و 574 کیلوگرم از فرآورده های خام دامی معدوم، 2 هزار و 69 کیلوگرم از محموله های پروتئینی جهت تعیین و تکلیف توقیف، یک هزار و 60 کیلوگرم از مواد پروتئینی مرجوع، 16 هزار و 700 متر مربع سم پاشی جایگاه دام ها و دو مورد ارسال پرونده متخلفان بهداشتی به دادگاه انجام شده است.
همچنین، علاوه بر صدور مجوز مصرف و کنترل محصولات خام دامی منجمد، محصولات خام دامی گرم و تخم مرغ، 445 مرتبه بر ورود و خروج حیوانات اهلی و 25 هزار کیلوگرم ورود کود دامی به منظور استفاده در فضای سبز نظارت انجام شده است.
واکسیناسیون هاری 175 قلاده حیوانات خانگی توسط بخش خصوصی و واکسیناسیون کزاز و مالئیناسیون برای 70 راس اسب در جزیره کیش از دیگر اقدامات این اداره در سه ماه نخست سال جاری عنوان شده است.
شایان ذکر است، هر ماه حدود 100 تن محصولات دامی منجمد در سردخانه های جزیره کیش ذخیره می شود که برای مصرف 20 روز کیشوندان و گردشگران در شرایط نا مساعد آب و هوایی جهت ورود این محصولات به کیش کفایت می کند.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو