900 هزار قطعه بچه ماهی فرانسوی وارد قشم شد

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم از ورود 900 هزار قطعه بچه ماهی از کشور فرانسه برای پرورش در شرکت تیاب پران قشم خبر داد.

به گزارش فرینا، جهانگیر مجیدی با اعلام این مطلب گفت: تا کنون 13 محموله بچه ماهی از کشور فرانسه برای پرورش و صادرات آن به دیگر مناطق استان هرمزگان و استان های همجوار به جزیره قشم وارد شده است.
به گفته وی، بچه ماهی ها با وزن تقریبی 25 صدم گرم به مدت 48 تا 60 روز در استخرهای پرورشی نگهداری می شوند و با افزایش وزن آنها به 5 تا 7 گرم، به مزارع پرورش ماهی جزیره قشم، چابهار و بندرلنگه صادر می شوند.
مجیدی بیان داشت: نوع و گونه بچه ماهی های وارداتی مرحله سیزدهم شرکت تیاب پران قشم که هفته گذشته توسط یک فروند هواپیما از مقصد فرانسه وارد فرودگاه بین المللی قشم شد، «سی بریم یا شانک» است که نحوه پرورش آنها به صورت مدار بسته است.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم یادآور شد: تمام مراحل صدور مجوز برای واردات و صادرات بچه ماهی ها توسط این اداره کل انجام می شود.
رئیس هیات مدیره شرکت تیاب پران درباره فعالیت پرورش بچه ماهی ها در جزیره قشم گفت: این مجموعه شیلاتی با مشارکت فرانسوی ها با بیش از 65 میلیارد ریال اعتبار در سه مرحله طراحی شده که با تکمیل کامل آن، زمینه اشتغال 600 نیروی کار غیرمستقیم در این منطقه فراهم خواهد شد.
رسول آبائی اعلام کرد: عملیات پرورش بچه ماهی به عنوان مرحله ای از چرخه صنعت شیلاتی در زمینی به مساحت 10 هکتار و زیربنای چهار هزار متر مربع با 11 نیرو کارآمد در جزیره قشم انجام می شود.
وی با اشاره به اینکه تولید گونه های مختلف بچه ماهی در دستور کار این شرکت قرار دارد، افزود: توسعه فعالیت پرورش گونه های مختلف بچه ماهی ها موجب تحقیقات روی صنعت آبزی پروری، ایجاد بانک ژنتیک ماهیان آب شور و همچنین تولید ماهی در قفس قشم می شود.
به گفته آبائی، شرکت تیاب پران قشم سال 1394 با مشارکت فرانسوی ها در روستای شیب دراز قشم به صورت (45 درصد سهم فرانسوی ها و 55 درصد سهم سرمایه گذاران کشورمان) راه اندازی شد.
در برنامه ششم توسعه کشور 200 هزار تن برای بخش تولید ماهی در قفس برنامه ریزی شده که سهم جزیره قشم از این مجموع 84 هزار تن می باشد و این نشان از اهمیت صنعت شیلات در این منطقه دارد.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو