رشد 24 درصدی صادرات صنعتی در منطقه آزاد قشم

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم گفت: ارزش صادرات صنعتی منطقه آزاد قشم در 6 ماهه نخست امسال 22 میلیون و 28 هزار دلار است که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 24 درصد رشد نشان می دهد.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، جهانگیر مجیدی در نشست با خبرنگاران افزود: در همین مدت 10 میلیون و 575 هزار دلار صادرات صنعتی به داخل کشور صورت گرفت که در مقایسه با 6 ماهه نخست پارسال 118 درصد رشد داشته است.
وی تراز تجاری در منطقه آزاد قشم را مثبت 10 اعلام و تصریح کرد: ارزش واردات صنعتی به منطقه تا آخر شهریورماه سال جاری 18 میلیون و 862 هزار دلار است که این رقم نسبت به 6 ماهه اول سال گذشته 14 درصد افزایش دارد.
مجیدی در ادامه به فعالیت چهار هزار و 62 نفر در قالب 171 واحد صنعتی در شهرک صنعتی قشم اشاره و تصریح کرد: تا ابتدای سال 1393 تعداد 97 واحد صنعتی در شهرک صنعتی قشم فعال بودند که با اقدامات انجام شده تا کنون 74 واحد به شرکت های این شهرک افزوده شد.
وی گفت: ساخت و ساز در شهرک صنعتی فعال شده است و همچنین با رایزنی های انجام شده هفت ساختمان مربوط به واحدهای غیر فعال که به تملک بانک درآمده بود، به سرمایه گذار واگذار شد و هم اکنون در آن فعالیت می کنند.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم رشد متوسط سالانه واحد صنعتی در قشم را مثبت 14 اعلام و اظهار کرد: 21 واحد صنعتی در قشم محصولات خود را به کشورهای فرانسه، ایتالیا، چین، عمان، روسیه، موزامبیک، ویتنام، هند، امارات، سریلانکا، سومالی و عراق صادر می کنند.
وی گفت: شمش سرب، مصنوعات یو.پی.وی.سی (UPVC)، دستگاه آنالایزر، ماهی خشک، ماهی تازه، میگو، کشتی، شناورهای مسافربری اسکله شناور، جکت و کلک نجات از جمله محصولات صادراتی جزیره قشم است.
به گفته مجیدی ورق ام. دی. اف (MDF)، لوله های پلی اتیلن، سیمان، شمش روی، لوازم منزل و مصنوعات آن، لوازم تزیینی اتومبیل، خرما، لوازم آرایشی و سیگار از دیگر اقلام صادراتی قشم است.
وی مهندسی شهرک صنعتی قشم را غیر کارشناسانه دانست و گفت: در گذشته با افقی که برای رشد صنعت در قشم در نظر گرفته شده بود یک هزار و 300 هکتار به شهرک صنعتی اختصاص یافت که اکنون با مشکلات خاصی رو بروست.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت سازمان منطقه آزاد قشم تصریح کرد: محصولات شهرک صنعتی قشم در سطح استاندارد جهانی تولید می شود اما برخی رقیبان جهانی با تبلیغات منفی قصد دارند موانعی برای سرمایه گذاری خارجی صنعتی در ایران ایجاد کنند که برای تقابل با آن و جذب سرمایه گذار خارجی باید امنیت ایران را به جهانیان نشان داد.
وی با اشاره به منویات مقام معظم رهبری برای رشد تولید و اشتغال گفت: برای رشد تولید باید مسیر راه سرمایه گذار تسهیل شود و این امر نیازمند اصلاح قوانین و چابک سازی دیوانسالاری( بروکراسی) است که در صورت تحقق این امر جزیره قشم به عنوان یکی از بسترهای بکر جهان برای رشد و توسعه آینده درخشانی را در پیش خواهد داشت.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو