توسعه همکاری های روسیه با ایران از طریق منطقه آزاد انزلی

در دیدار هیات اتاق بازرگانی ساراتف روسیه از منطقه آزاد انزلی بر توسعه همکاری های اقتصادی، کشاورزی و گردشگری دو کشور با بهره مندی از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی تاکید شد.

به گزارش فرینا، معاون و اعضای اتاق بازرگانی و هیات سرمایه گذاران استان ساراتف روسیه به همراه سرکنسول روسیه در گیلان از زیر ساخت های عمرانی، اقتصادی و گردشگری منطقه آزاد انزلی بازدید داشته و با وحید طالب پور عضو هیات مدیره و معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان پیرامون افزایش مراودات و ارتباطات در حوزه های کشاورزی ، اقتصادی ، گردشگری  و دارو سازی گفت و گو کردند.
بنا براین گزارش معاون اقتصادی سازمان منطقه آزادانزلی در این نشست با معرفی مزیت ها و زیرساخت های این منطقه و اقدامات انجام شده دربرقراری روابط با کشورهای حاشیه خزر اعلام کرد : با توجه به پتانسیل و توانمندی های موجود در منطقه آزادانزلی مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه دریای خزر در حال انجام است و با توجه به تکمیل زیر ساخت های حمل و نقل ترکیبی و وجود بندر کاسپین به عنوان بزرگترین مجتمع بندری ایران در دریای خزر میتوان میزان مبادلات تجاری را افزایش داد.
طالب پور  در ادامه با اشاره به ثبت 160 شرکت خارجی در این منطقه بیان کرد: 30 شرکت روسی تا کنون در این منطقه ثبت شده است و برنامه گسترده ای در حوزه های صنعتی ، اقتصادی و گردشگری با سرمایه گذاری خارجی در حال انجام است و ایجاد روابط گسترده مابین فعالان اقتصادی دو منطقه، رشد مبادلات و افزایش ارتباطات را به دنبال دارد.
طالب پور با بیان حمایت سازمان منطقه آزاد انزلی از واحد های دانش بنیان، صنایع های تک و صادر کنندگان محصولات کشاورزی خاطرنشان کرد: واحدهای دانش بنیان در این منطقه از حمایت ویژه ای بهره مند می شوند و دفتر کار رایگان دراختیارشان قرار می گیرد و علاه بر آن این منطقه موقعیت و بستر لجستیکی مناسبی به منظور  صادرات ، فعالیت های بسته بندی و فرآوری محصولات کشاورزی را در بین کشورهای حاشیه خزر است که سرمایه گذران و صادرکنندگان دوکشور می توانند از این ظرفیت دو کشور  بهره مند شوند.
در ادامه این نشست سرگی لئون‌اف معاون اتاق بازرگانی استان ساراتف روسیه با بیان اهمیت افزایش همکاری های دو جانبه و بهره گیری از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی اعلام کرد: توسعه  همکاری ترانزیتی، مبادلات تجاری و همکاری در حوزه کشاورزی، پزشکی در کنار بهره گیری از ظرفیت های مجتمع بندری کاسپین که در مسیر کریدور نستراک قرار دارد از برنامه های ما برای توسعه همکاری ها است.
وی در ادامه با معرفی ظرفیت های هیات اقتصادی همراه در حوزه نفت و گاز و صنایع مختلف خاطر نشان کرد: امروز از پروژه های بزرگی به ویژه بندرکاسپین در منطقه آزاد انزلی بازدید کردیم روند توسعه همه جانبه منطقه آزاد انزلی ملموس است و با ایجاد ارتباط بین فعالان اقتصادی دو منطقه و حضور سرمایه گذاران دو منطقه، مناسبات اقتصادی  منطقه آزاد انزلی با بازارهای روسیه افزایش خواهد یافت که بهره مندی از حمل و نقل ترکیبی برای بازرگانان کشورهای حاشیه خزر به ویژه روسیه بسیار حائز اهمیت است.
جلالی فر مشاور سازمان منطقه آزاد انزلی در حوزه خزر نیز در این دیدار با اشاره به اینکه انزلی می تواند به پایگاه صادرات محصولات روسیه به کشورهای خلیج فارس و عراق و سوریه تبدیل شود تصریح کرد: هماهنگی های لازم برای برگزاری جلسات مشترک اتاق های بازرگانی ایران و روسیه و بازرگانان کشورهای منطقه به میزبانی منطقه آزاد  انزلی انجام می شود و کنسولگری روسیه در تهران ظرفیت خوبی برای توسعه تجارت دو کشور است.
لازم به ذکر است در این نشست سر کنسول روسیه در گیلان، نماینده وزارت خارجه در گیلان،مدیران و معاونان سازمان منطقه آزاد انزلی و مشاوران اتاق بازرگانی ، فعالان اقتصادی و سرمایه گذاران روسی حضور داشتند.

برچسب ها : منطقه آزاد انزلی
امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو