پیشرفت ۲۰درصدی مرحله دوم طرح احداث تاسیسات زیربنایی بانکرینگ

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان از پیشرفت ۲۰ درصدی مرحله دوم طرح احداث تأسیسات زیربنایی بندر نفتی خلیج فارس به منظور بسترسازی برای افزایش سهم ایران از بانکرینگ خبر داد.

به گزارش فرینا، اله مراد عفیفی پور گفت: قرارداد مرحله دوم طرح احداث تأسیسات زیربنایی بندر خلیج فارس با مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال از نخستین روزهای تابستان سال جاری(تیر ماه ۹۶) با پیمانکار پروژه به امضا رسید و عملیات اجرایی آن در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در ضلع شمالی این بندر آغاز شد.

عفیفی پور افزود: این پروژه عمرانی در راستای آماده سازی زیر ساختهای لازم و احداث تاسیسات عمرانی به منظور پشتیبانی از صادرات، ترانزیت و سوآپ فرآورده های نفتی توسط شرکت های بخش خصوصی، در بخشی از محدوده ۳۳۰ هکتاری بندر خلیج فارس اجرایی می شود.

وی گفت: طرح یاد شده تاکنون، بر اساس برنامه زمان بندی حدود ۲۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و مطابق برنامه ریزی و پبرآوردهای صورت گرفته، پیشرفت ۶۰درصدی تا پایان سال برای این پروژه هدفگذاری شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان افزود: در مرحله دوم پروژه احداث تأسیسات زیربنایی بندر خلیج فارس که قرار است در مدت ۱۸ ماه عملیاتی شود، خیابانها و عبورگاه های بندری، پیاده رو، فضای سبز و سیستم روشنایی معابر، شبکه آب شرب، جمع آوری آبهای سطحی و جمع آوری فاضلاب بندر ایجاد می شود.

عفیفی پور گفت: احداث شبکه های آب و آتش نشانی بندر، آبیاری فضای سبز و برق رسانی، تلفن و فیبر نوری را از دیگر بخش های اصلی این طرح عمرانی برشمرد.

وی افزود: در حال حاضر پس از گذشت حدود ۵ ماه از آغاز پروژه، عملیات اجرایی در بخش های مختلف زیرسازی، روسازی خیابانها، اجرای جداول بتنی، پیاده رو، معابر و همچنین کانالهای بتنی دفع آبهای سطحی در دست اجراست.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان ادامه داد: از سوی دیگر، خرید و تامین بخشی از لوله ها و تجهیزات مکانیکی مورد نیاز از منابع مورد تایید انجام شده و هم اکنون، حمل این تجهیزات به بندر در حال انجام است.

عفیفی پور با بیان اینکه بندر خلیج فارس دارای ۱۲ پست اسکله به طول ۱۲۰۰ متر و ۳۳۰ هکتار وسعت محوطه های در حال بهره برداری و زمین های پشتیبانی است، افزود: در حال حاضر ۲۰ شرکت بخش خصوصی در این بندر فعالیت دارند که با اجرای برنامه های توسعه ای، تعداد این شرکت ها افزایش خواهد یافت.

وی گفت: در طرح جامع توسعه بندر خلیج فارس، ۱۳۰ هکتار پسکرانه جدید پس از احداث تاسیسات زیربنایی به این بندر افزوده شده و زمینه اشتغال ۲۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم فراهم می شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان فراهم شدن زیرساخت سرمایه گذاری در شرایط پسابرجام را ضروری دانست و افزود: زمین ها هم اکنون طبق ضوابط مناطق ویژه اقتصادی با نرخ مناسبی به صورت اجاره و ساخت، بهره برداری و انتقال ( BOT) در اختیار شرکت ها قرار می گیرد.

عفیفی پور با اعلام اینکه با تکمیل این طرح، ظرفیت بندر خلیج فارس به میزان قابل توجهی افزایش می یابد، گفت: پروژه احداث تاسیسات زیر بنایی این بندر براساس ماموریت طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی پنج سال پیش و از بهمن ماه سال ۹۱ آغاز شد.

وی، جذب سرمایه‌های خُرد بخش خصوصی جهت ایجاد یک بندر کانونی نفتی در منطقه و امکان رقابت با سایر بنادر نفتی منطقه، نیل به اهداف مشخص شده در اسناد بالادستی و اصل۴۴ قانون اساسی برای تقویت بخش خصوصی در زمینه فعالیت‌های ارزش افزوده نفتی را از جمله نتایج مدنظر برای این طرح دانست.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان در پایان افزود: از جمله اهداف کلان و ملی قابل دستیابی با بهره برداری از این طرح، آسان سازی فرآیند عملیات اجرایی و عمرانی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی است که این موضوع موجب افزایش جذب سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت نفتی در این بندر خواهد شد.


امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو