کلنگ نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی ارس بر زمین زده شد

کلنگ نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی ارس امروز در منطقه آزاد ارس بر زمین زده شد.

به گزارش فرینا، نیروگاه 500 مگاواتی سیکل ترکیبی ارس با سرمایه‌گذاری230 میلیون یورویی، در سومین روز از دهه مبارک فجر با حضور عیسی کلانتری معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست، مرتضی بانک مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، محمد حسن نژاد نماینده مجلس شورای اسلامی، مجید خدابخش استاندار آذربایجان شرقی، اسدالله علیزاده سرپرست سازمان منطقه آزاد ارس، مرتضی شهیدزاده رییس صندوق توسعه ملی، حجت الاسلام و المسلمین سنجری امام جمعه شهرستان جلفا، عرب باغی مدیرعامل سابق سازمان منطقه آزاد ارس، علی آبادی مدیر عامل شرکت مپنا، سرمایه گذاران پروژه و سایر مسئولان محلی در منطقه آزاد ارس کلنگ‌زنی شد.
این نیروگاه سیکل ترکیبی، در کلاس نوع F ساخته می شود که می تواند نسبت به نیروگاه های موجود کشور با همان میزان مصرف سوخت، برق بیشتری تولید می کند. نیروگاه ارس شامل یک واحد گاز، یک واحد بخار، بویلر بازیاب با آتش اضافی، سیستم خنک کن اصلی از نوع ACC و پست 400 کیلوولت است.
نیروگاه ارس با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسط شرکت نیروگاه سیکل ترکیبی پرتو انرژی آذر ارس ساخته می شود و میزان سرمایه گذاری برای ساخت واحد نیروگاهی، 230 میلیون یورو برآورد شده است. از این میزان 200 میلیارد تومان توسط سرمایه گذار بخش خصوصی و مابقی از طریق صندوق توسعه ملی تامین می شود.
تاکنون تنها یک مورد از نیروگاه کلاس F در کشور راه اندازی شده است و تکنولوژی مورد استفاده در نیروگاه ارس توسط شرکت زیمنس آلمان و توربین ها توسط متخصصان ایرانی، نصب می شود. سوخت توربین گاز نیروگاه سیکل ترکیبی ارس، گاز و گازوئیل است که در فصول سرما به دلیل کمبود گاز به گازوئیل تغیییر می یابد.
مراحل ساخت و بهره برداری نیروگاه ارس در 40 ماه پیش بینی شده است که توسط گروه مپنا انجام می گیرد. با ورود نیروگاه به مدار سراسری، برق مورد نیاز صنایع سنگین مستقر در ارس، به طور کامل تامین خواهد شد.
در طول ساخت این نیروگاه 3000 نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار خواهند شد و پیش بینی می شود که بعد از بهره برداری نیز شاهد اشتغال مستقیم 350 نفری در نیروگاه سیکل ترکیبی ارس باشیم.
همچنین مدعوین قبل از آغاز این مراسم با حضور در گلزار شهدای گمنام جلفا، با ادای احترام به مقام شامخ شهدا، با آرمان های انقلاب اسلامی، تجدید پیمان کردند.

امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو