لزوم شناخت وجه تمايز مناطق آزاد کشور نسبت به سرزمين اصلي

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش بر لزوم شناسایی برند هر یک از مناطق آزاد کشور تاکید کرد.

به گزارش فرینا، محمدابراهیم انصاری لاری در پانزدهمین نشست معاونان فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمانهای مناطق آزاد صنعتی و تجاری کشور در جزیره کیش گفت: برگزاري اين نشست ها و گفتگوهاي رو در رو با حضور صاحبنظراني كه به بررسي مسائل مناطق آزاد مي پردازند حائز اهميت است و مي توان به خوبي از نتايج آن بهره برداري كرد.

انصاری لاری با بيان اينكه نكته اي كه در مورد مناطق آزاد كمتر به آن توجه شده شناخت وجه تمايز مناطق آزاد نسبت به سرزمين اصلي است گفت: بايد بدنبال تشخيص وجه تمايز مناطق آزاد كشور با سرزمين اصلي باشيم. آنچه شايسته است توسط خود ما از درون مناطق آزاد، دولت و مسئولان از بيرون مناطق به آن توجه كنند اين است كه چه اتفاقي در مناطق آزاد مي تواند بيفتد كه در سرزمين اصلي شرايط اجرا ندارد. در حال حاضر انتظار ما از مناطق آزاد مانند ديگر شهرهاي كشور است. تفاوت هاي مناطق آزاد بايد محل تفكر و برنامه ريزي باشند.

وی افزود: در مناطق آزاد کشور تفاوت ها را به درستي بشناسيم و استراتژي هاي مرتبط با هر منطقه را به خوبي تبيين كنيم و با توجه به كاركردهاي هر منطقه طرح ها و پروژه هايي تعريف شود كه متفاوت از يكديگر باشند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش گفت: برندهاي هر منطقه را شناسايي كنيم و تمام تمركز خود را در جهت شكوفايي آن به كار گيريم.

انصاری لاری گفت:  برای مثال اگر جزيره كيش مي تواند به پشتوانه ظرفيت هايش برند ايمني و سلامت باشد اين برند را نمي توان در ديگر مناطق آزاد هم ايجاد كرد زيرا داراي خصوصيات فرهنگي و اقليمي متفاوتي هستند.

انصاري لاري تاكيد كرد: ما در همه حوزه ها مي خواهيم قطب شويم در حاليكه منطق فكري پشت اين موضوع نيست اينكه آيا براي قطب شدن ظرفيت هاي لازم را دارا هستيم؟ بايد عميقتر بنگريم زيرا هر منطقه كار كردهاي خودش را دارد و تمركز دبيرخانه شورايعالي مناطق آزاد بايد به سوي شكوفا كردن استعدادهاي هر منطقه برود.

وی افزود: جزيره كيش مي تواند در صورت اراده نظام و دولت در بهبود وضعيت اقتصادي كشور نقش موثري ايفا كند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: با توجه به مشكلات اقتصادي کشور، جزيره كيش مي تواند محلي براي كاهش فشارهاي اقتصادي و برون رفت از شرايط دشوار مالي براي كل كشور باشد اما لازمه امر اين است که از سوي نظام و دولت اين ماموريت به جزيره كيش ابلاغ شود و با كمك دبيرخانه شورايعالي مناطق آزاد و مسئولان ارشد موانع پيش روي اين هدف از مقابل حركت جزيره كيش به سمت رونق برداشته شود.

انصاري لاري گفت: در حال حاضر هم در جزيره كيش به دنبال تبيين وجوه تمايز و تفاوت جزيره كيش هستيم. كيش جزيره است و در حاليكه بهترين ظرفيت اين منطقه آزاد همجواري با درياست بيشتر به توسعه خشكي و خاك توجه شده است. امروز شاهد هستيم مراكز خريد و تفريحي ايجاد شده در ديگر شهرها از جزيره كيش پيشي گرفته اند در حاليكه مزيتي مانند دريا مغفول مانده است كه اصرار ما بر بهره گيري از اين ظرفيت با همراهي و همكاري سرمايه گذاران و فعالان اقتصادي است.

مدیرعامل سازمان منطقبه آزاد کیش در پايان با تقدير از همه شركت كنندگان در اين نشست افزود: برگزاري اين نشست با حضور فعالان و مسئولان فرهنگي دبيرخانه شورايعالي مناطق آزاد و معاونان فرهنگي، اجتماعي و گردشگري و صدور بیانیه پاياني اقدامي ارزشمند است؛ اما مواردي كه در این بیانیه وجود دارد كلي گويي است و بايد براي روشن كردن مسير فعاليت معاونان فرهنگي مناطق آزاد موضوعات شفاف تر و دقيق تر ارائه و ابلاغ شود.

در پایان این نشست نیز بیانیه ای با محوریت اقتصاد اخلاق، تجاری سازی و کسب و کارهای خلاق، دیپلماسی عمومی و برندسازی مناطق، اشتغال پایدار خلاق و توسعه جوامع محلی با نظر حاضرین در حضور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش قرائت شد.

گفتنی است؛ پانزدهمین نشست معاونان فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان های مناطق آزاد صنعتی و تجاری کشور به مدت دو روز در جزیره مرجانی کیش برگزار شد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو