جاذبه جدید گردشگری در منطقه آزاد انزلی؛

تماشای آبزیان در آکواریوم بزرگ منطقه آزاد انزلی

منطقه آزاد انزلی سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند، موقعیت خاص منطقه، ویژگی های طبیعی، نزدیکی به پایتخت و وجود جاذبه های مختلف گردشگری و مراکز خرید متنوع باعث استقبال خوب گردشگران از منطقه آزاد انزلی شده است، که رشد 51 درصدی گردشگران نوروزی سال 97 نشان از این استقبال در منطقه آزاد انزلی است.

یکی از پروژه های گردشگری منحصر به فرد در منطقه آزاد انزلی، آکواریوم منطقه آزاد انزلی است که با سرمایه گذاری سرمایه گذاران کشور ترکیه احداث شده است. 
این مجموعه گردشگری در دل فاز تجارت و گردشگری منطقه آزاد انزلی قرار گرفته است. بی شک پس از بهره برداری از این پروژه عظیم، حتما شما هم برای گردش و تفریحی چند ساعته این مجموعه را انتخاب و از بزرگ ترین تونل آکواریوم ایران بازدید می کنید. در این آکواریوم جالب توجه، زیستگاه های دریایی و غیر دریایی نقاط مختلف دنیا بازسازی شده و شما می توانید گونه های متفاوت ماهی های رنگی اقیانوس تا پنگوئن های رمانتیک و دوست داشتنی و انواع خزندگان و لاک پشت را از نزدیک ببینید و برای اولین بار در کشور شاهد شنای کوسه ماهی های عظیم از نزدیک باشید.
ساخت این مجموعه جذاب و هیجان انگیز با پیشرفت بیش از 95 درصدی رو به اتمام است.
شرکت اقیانوس کاسپین سرمایه گذار پروژه آکواریوم منطقه آزاد انزلی با مشارکت و سرمایه گذاری 2 سرمایه گذار کشور ترکیه با میزان سرمایه گذاری 30 میلیون دلار در حال احداث بزرگترین تونل آکواریوم کشور ، در فاز تجاری و گردشگری منطقه آزاد انزلی است.
در قلب این پروژه، بزرگترین تونل آبی کشور با طول 43 متر و حدود یک میلیون و صد هزار لیتر گنجایش حجم آب، وجود دارد که گردشگران و بازدیدکنندگان در یک زاویه دید 360 درجه ای، انواع ماهی و کوسه ها را در کنار خود تجربه خواهند کرد که این ویژگی در منطقه منحصر به فرد است.
در اجرای این پروژه بیش از 70 درصد تجهیزات و تکنولوژی از کشور ترکیه وارد منطقه شده است. ضخامت شیشه های خمیده در تونل آب، 18 سانتی متر است. در این پروژه از مدرن ترین تکنولوژی روز دنیا و تجهیزات استفاده شده است. در آکواریوم حدود 8000 قطعه ماهی برای عموم به نمایش درخواهد آمد و عمده ماهی ها از خلیج فارس و دریای عمان تامین می شود و برای اولین بار در کشور، قسمتی از آکواریوم برای نمایش پنگوئن ها اختصاص داده شده و با توجه به تجهیزات موجود، شرایط برای نمایش پنگوئن در آکواریوم مهیا خواهد بود و بازدیدکنندگان در این مرکز گردشگری، پنگوئن را از نزدیک خواهند دید.
طبقه دوم این پروژه شامل سه مخزن شصت هزار لیتری پشتیبان آب آکواریوم ها است و کلیه تجهیزات فیلترینگ و تجهیزات آکواریوم در این طبقه جاگذاری شده است.
یکی از مهمترین بخش های آکواریوم فیلترهای این مجموعه می باشد که دو فیلتر مرکزی نصب شده در این مرکز بیش از 500 هزار دلار قیمت دارد و کار تصفیه آب آکواریوم با این دو فیلتر انجام می شود، بخشی از این فیلتر شنی و بخش دیگر فیلتر پودر شیشه و قسمت های دیگر، فیلتر های مخصوصی است که برای گرفتن سختی آب و املاح، مورد استفاده قرار می گیرد.
از ویژگی های منحصر به فرد این مجموعه سیستم کنترل هوشمند مجموعه است و تمامی تابلوهای برق و کنترل این مجموعه به صورت PLC و تاچ تعبیه شده و کلیه تنظیمات از میزان درجه دما آب آکواریوم ها تا سطح و میزان فشار پمپ از راه دور و از هر نقطه از دنیا قابل کنترل است.
این مجموعه در زمان بهره برداری در حدود 200 نفر اشتغال زایی در منطقه خواهد داشت، که از این تعداد نیرو در حدود 10 نفر تکنسین های پروژه هستند که از کشور ترکیه خواهند آمد و مابقی نیروی انسانی هم از خود منطقه تامین خواهد شد.
این پروژه در 10000 متر زیربنا با طرح مهندسی و سازه منحصر به فرد خود فضایی بسیار جذاب و خاطره انگیز در طول بازدید برای گردشگران به یادگار خواهد گذاشت. از نکات مهم و سرگرم کننده در این مجموعه برای گردشگران، سالن بولینگ و بازی‌های کامپیوتری و رستوران تعبیه شده در طبقه سوم اکواریوم منطقه آزاد انزلی است که در کنار تجربه بازدید از آکواریوم فضای سرگرمی و تفریحی نوینی را نیز برای خانواده ها و گردشگران به وجود آورده است.
از نکات مهم موجود در تاسیسات این مجموعه این است که در کلیه آکواریوم ها، آب با اوزن فیلتر می شود و زمانی که این تصفیه با اوزن صورت میگیرد، آب به هیچ عنوان ناخالصی نخواهد داشت.
در قسمتی دیگر از مجموعه آکواریوم، باغ خزندگان وجود دارد که تمساح، مار و دیگر خزندگان در این قسمت قرار دارد .
این پروژه بزرگ گردشگری، تا پایان فروردین ماه 97 افتتاح و برای بازدید عموم مهیا خواهد بود.

منبع: نشریه مناطق آزاد 

میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو