تولید گاز از نخستین سکوی فاز ۱۴ پارس جنوبی آغاز شد

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: با بهره‌برداری از سکوی ۱۴A، برداشت گاز ترش از نخستین سکوی طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی آغاز شد.

به گزارش فرینا، حمیدرضا مسعودی همزمان با آغاز برداشت اولیه گاز ترش سکوی ۱۴A افزود: بهره‌برداری از این سکو پیش از موعد اعلام شده و با تلاش شبانه‌روزی گروه کارفرما و پیمانکاران طرح انجام شده است.

مسعودی ظرفیت تولید گاز ترش سکوی ۱۴A را ۵۰۰ میلیون فوت‌ مکعب معادل ۱۴,۲ میلیون مترمکعب در روز عنوان کرد و گفت: این مقدار گاز ترش از طریق خط لوله‌ای ۳۲ اینچی به بخش خشکی انتقال می‌یابد.

وی با اشاره به راه‌اندازی این خط لوله و همچنین خط انتقال مابین واحد دریافت گاز (U-۱۰۰) فاز ۱۴ و پالایشگاه نهم (فاز ۱۲) افزود: هم‌ اکنون این خط لوله با تلاش کارفرما و شرکت‌های ایزوایکو، شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) به عنوان لیدر کنسرسیوم و پیمانکاران طرح در وضع عملیاتی قرار گرفته و بهره‌برداری شده است.

مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، اولویت بهره‌برداری از بخش فراساحل طرح‌ها، ادامه فعالیت‌های اجرایی موجود در ساخت ردیف و واحدهای پالایشگاه فاز ۱۴ و استفاده از ظرفیت‌های فرآورشی موجود در فاز ۱۲ را دلیل انتقال گاز ترش سکوی فاز ۱۴ اعلام کرد و گفت: توسعه بخش‌های باقیمانده در حوزه فراساحل فاز ۱۴ پارس جنوبی مطابق برنامه درحال اجراست، ضمن این که فعالیت‌های توسعه‌ای در بخش خشکی هم اکنون در مسیر مناسبی پیش می‌رود.

طرح توسعه فاز ۱۴ منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نخستین طرحی است که در آغاز امسال با بهره‌برداری از سکوی اصلی خود در بخش فراساحل به تولید گاز ترش می‌رسد.

بر اساس اعلام مجری طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی، قرار است سکوی ۱۴C به عنوان سکوی اقماری این فاز تا پایان شهریور ماه امسال به مرحله نصب و راه‌اندازی برسد و فاز نخست این طرح مشتمل بر تولید یک میلیارد فوت مکعب گاز ترش عملیاتی شود.

طرح توسعه فاز ۱۴ پارس جنوبی به کارفرمایی شرکت نفت و گاز پارس با هدف تولید روزانه ۵۶ میلیون و ۶۰۰ هزار مترمکعب گاز ترش و ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در حال اجراست.

تولید سالانه بیش از یک میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان مصرفی واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد از دیگر تولیدات این فاز خواهد بود.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو