راه اندازی کریدور نوستراک و توسعه گردشگری دریایی در منطقه آزاد انزلی

 نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور کشور های حاشیه خزر، امین علی اف نماینده جمهوری داغستان در ایران، ریفات آسانف نماینده شیلات روسیه در ایران و سرگی الکسیف سرکنسول روسیه در گیلان با رضا مسرور مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار کرد و پیرامون افزایش مراودات تجاری، فعالسازی کریدور نستراک و بهری گیری از ظرفیت های دو کشور به خصوص بندر کاسپین، منطقه آزاد انزلی و منطقه ویژه اقتصادی لوتوس به تبادل نظر پرداختند.

به گزارش فرینا، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در این دیدار با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی جهت همکاری با روسیه طراحی شده است، گفت: مجتمع بندری کاسپین به عنوان بزرگترین پروژه زیرساختی مناطق آزاد کشور در این منطقه احداث شده و کشور روسیه اولویت اصلی ما در راستای افزایش و توسعه همکاری ها و مراودات تجاری است.
رضا مسرور با بیان اینکه خط دریایی بنادر روسیه و بندر کاسپین در چند ماه آینده راه اندازی می شود، افزود: افق صد ساله تجارت با روسیه در طراحی بندر کاسپین در نظر گرفته شده است و در آینده نزدیک ریل نیز به این بندر متصل شود و از سوی دیگر می توانیم  کالاهای آسیای جنوب شرقی را از مسیر بنادر کاسپین و آستراخان وارد روسیه کرده و از این طریق کریدور نوستراک را فعال کنیم.
مسرور با تاکید بر اینکه باید سطح اعتماد تجار و مراودات هیات های تجاری دو کشور را افزایش دهیم، گفت: حدود 40 شرکت روسی در این منطقه ثبت شده و باید در راستای توسعه مناسبات و معرفی توانمندیها سطح مراودات تجار دو کشور افزایش یابد تا از ظرفیت ها و مزیت های یکدیگر بهره مند  شوند.
وی در ادامه با اشاره به برگزاری نمایشگاه تخصصی مشترک با روسیه از سوی این سازمان اعلام کرد: در نظر داریم در سال جاری نمایشگاه مشترکی در داغستان داشته باشیم تا بخش خصوصی دو کشور نیز بتوانند توانمندی های خود را عرضه کنند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با بیان اینکه اسکله مارینا در این منطقه در حال احداث است و در بندرانزلی یک پایانه مسافربری ایجاد شده و آماده بهره برداری است، افزود: یک کشتی مسافربری در منطقه ویژه لوتوس در حال ساخته شدن است و طبق توافقات انجام شده تا پایان امسال گردشگری دریایی از مسیر انزلی ـ آستاراخان راه اندازی می شود و این کشتی مسافربری در خزر ماندگار و در این حوزه مسافربری فعال می شود وگردشگران روسی می توانند از ظرفیت های گردشگری این منطقه و استان و کالاهای عرضه شده در مجتمع های منطقه که شامل معافیت های مالیاتی است بهره مند شوند‌.
وی با بیان اینکه در سال گذشته 5 و نیم میلون نفر مسافر وارد فاز تجارت و گردشگری شده اند گفت: امکانات بسیار خوبی در مرکز تفریحات دریایی و زیرساخت های گردشگری  منطقه آزاد انزلی داریم و بزرگترین نمایشگاه شمال کشور نیز در این منطقه ساخته شده و در بخش توریسم ورزشی نیز زیر ساخت های لازم جهت میزبانی از رویدادهای بزرگ و بین المللی ایجاد شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی با تاکید بر اینکه باید همکاری های بین دو کشور بیش از پیش توسعه یابد افزود: اولین گام برای آغاز این همکاری ها برقرار شدن خط ارتباطی بین بندر کاسپین و بنادر روسیه است که باید تا ماه آینده فعال شود و هدف از برقرای ارتباط بین بندر کاسپین و بنادر روسیه فعال شدن کریدور شمال ـ جنوب ( نستراک ) است.
مسرور با بیان اینکه باید جلسه مشترکی در راستای عملیاتی شدن کریدور نستراک برگزار شود، گفت: یک تور تجاری نیز برای مسئولین روسیه برای آشنایی با توانمندی های منطقه آزاد انزلی در این منطقه باید برگزار کنیم و همچنین برگزاری جلسات مشترک با سرمایه گذاران با هدف توسعه گردشگری دریایی از دیگر برنامه مشترک برای توسعه همکاریها است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در پایان با تاکید بر فعالیت بانک های روسی در منطقه آزاد انزلی، گفت: سه پیشنهاد برای راه اندازی بانک های خارجی به بانک مرکزی داده ایم و در مرحله اخذ مجوز هستیم.
در ادامه این نشست نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور کشور های حاشیه خزر با اشاره به اینکه این سفر نخستین سفربه منطقه آزاد انزلی  است، گفت: منطقه آزاد انزلی با حجم بالایی از زیر ساخت های ایجاد شده و توسعه ای که پیدا کرده، می تواند به مرکز  فعالان اقتصادی حاشیه خزر تبدیل شود.
رمضان عبدالطیف اف با اشاره به اینکه تسریع در راه اندازی کریدور نوستراک در دستور کار ما قرار دارد افزود: ماه آینده جلسه شورای عالی تحت هدایت رییس جمهور روسیه با موضوع فعالسازی نستراک تشکیل می شود و همه موارد و مشکلات نستراک در آن جلسه مورد بررسی قرار می گیرد تا راه حل آن پیدا شود.
وی در ادامه با ابراز خشنودی از اینکه تعداد ۴۰ شرکت روسی در منطقه آزاد انزلی ثبت شده است، بیان کرد: حضور این تعداد از شرکت های روسی ثبت شده در این منطقه نشان از توسعه ای منطقه و رشدارتباطات و اعتماد تجار دو کشور است.
نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور کشور های حاشیه خزر به مزیت های منطقه ویژه لوتوس آستاراخان و تفاهمنامه همکاری دو منطقه اشاره کرد و افزود: مناطق آزاد انزلی و آستارا خان باید همکاری های گسترده داشته باشند و برای محقق شدن این امر نیاز به همایش مشترک بین صادر کنندگان ایرانی و روس داریم.
رمضان عبدالطیف افبا اشاره بر لزوم ایجاد گردشگری دریایی گفت: مقامات عالی روسیه در راستای توسعه گردشگری دریایی و توریسم سلامت حکمی مبنی بر فعالیت این کشتی تفریحی که 320 اتاق دارد و جزو کشتی های تفریحی بروز است در خزر صادر کرده اند تا خط گردشگری دریایی بین منطقه آزاد انزلی و آستاراخان فعال باشد ونکته مثبت منطقه آزاد انزلی و یکی از عوامل تاثیر گذار در جذب مسافر معافیت مالیات و گمرگی در این منطقه است.
وی با بیان اینکه موضوع ایجاد بانک های روسی بسیار حساس است، گفت: هر جلسه ای که برگزار می شود این موضوع را مطرح می کنیم و مورد بررسی قرار می دهیم و حتما با بانک مرکزی روسیه این موضوع را در میان می گذاریم.
نماینده ویژه رییس جمهور روسیه در امور کشور های حاشیه خزر در پایان افزود: روابط بین رهبران دو کشور بسیار گرم و صمیمی است اما نیاز است تا روابط تجاری دو کشور نیز توسعه و تقویت شود و ایجاد نشست های مشترک ، بررسی نیازها و تسهیل در ارائه خدمات گمرکی میتواند در افزایش مرواودات تاثیر بسزایی داشته باشد.
در پایان این نشست که معاونین و مدیران سازمان و نماینده فعالان اقتصادی منطقه و نمایندگی وزارت خارجه در گیلان حضور داشتند اصغر امانی رییس انجمن سرمایه گذاران و کارآفرینان منطقه گزارشی از همکاری های تجاری و اقتصادی بازرگانان منطقه آزاد انزلی و تجار روسی ارائه و برای توسعه صادرات و مراودات تجاری با کشور روسیه و همکاری بیش از پیش با تجار روسی در حوزه غلات اعلام آمادگی کرد و هیأت همراه از امکانات زیرساختی مجتمع بندری کاسپین و منطقه آزاد انزلی بازدید به عمل آوردند.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو