ماکو به مرکز لجستیک ترانزیت کالا تبدیل می شود

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اذعان بر اینکه در این منطقه اقدامات توسعه ای باید بیشتر مورد مطالعه قرار می گرفت اظهار داشت: متاسفانه در این منطقه توسعه سازه ای بیشتر از توسعه غیرسازه ای رشد کرده و توسعه نرم افزاری همگام با پیشرفت سخت افزاری نبوده است.

به گزارش فرینا، غلامرضا سلیمانی ادامه داد: با توجه به وجود شرایط لازم برای تبادلات مرزی، منطقه آزاد ماکو می تواند به مرکز لجستیک ترانزیت کالا تبدیل شود و ظرفیت لازم را در این راستا دارد.
وی به ایجاد اندیشکده توسعه ای در منطقه آزاد ماکو اشاره کرد و گفت: باید برای منطقه آزاد ماکو بر اساس هویت و المان های مشخص شده که هیچکدام از 6 منطقه آزاد دیگر آن را ندارند، برند سازی کنیم .
سلیمانی در ادامه با اشاره به سابقه همکاری خوب ایران و ترکیه در منطقه آزاد ماکو گفت: می توان با دعوت از طرف ترک و اجرای پروژه های مشترک با آنان به لحاظ نیروی کار و انرژی ارزان در این منطقه در راستای شعار سال و اشتغالزایی حرکت کرد. وی لزوم تعمیق همکاری های دو طرف در حوزه پوشاک را پیشنهاد داد و افزود : ترک ها از اجرای پروژه های مشترک با ایران بخصوص تولید پوشاک در ایران استقبال می کنند.
سلیمانی انرژی ارزان، معافیت های مالیاتی، هاب لجستیک، دسترسی آسان به کشورهای حوزه دریای سیاه و نیروی کار ارزان را از جمله مزیت های منطقه آزاد ماکو دانست.
وی موضوع اشتغال را بسیار پراهمیت دانست و اضافه کرد: یکی از آسیب‌های اجتماعی را بیکاری است که افراد نمی توانند شادابی و سرزندگی کافی را داشته باشند لذا فرهنگ کارآفرینی را باید ابتدا از خود ایجاد کنیم تا بتوانیم جامعه ای سرزنده و نشاط آوری را داشته باشیم.
وی با اشاره به این که مهارت کلید رفاه فردی و رشد اقتصادی جامعه است افزود: با کمک اندیشکده توسعه ای در نظر داریم با استفاده از اساتید دانشگاه صنعتی شریف و اقتصاد دانان بزرگ کشور مهارت کارآفرینی را در منطقه آموزش داده و نهادینه کنیم .
سلیمانی با اشاره به استفاده از صندوق سرمایه های خرد گفت: برنامه های اعتبارات خرد از رهیافت های مهم فقرزدایی در دهه های اخیر است که با ایجاد و گسترش فعالیت های درآمدزا به ویژه برای زنان کم درآمد، توسعه جوامع محلی را تسهیل می کند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در دیدار با روسای ستادهای دکتر روحانی، دبیران احزاب و اصلاح طلبان با اشاره به اینکه تمام اهتمام دولت حرکت در مسیر توسعه است افزود: توسعه بر محور قانونمداری اولویت دولت تدبیر و امید در مناطق آزاد است.
سلیمانی با اشاره به محدودیت منابع دولتی گفت: مدیریت سازمان منطقه آزاد ماکو در تلاش است در فعالیتهایی که عهده دار است از مشارکت مردم استفاده کند چرا که هم افزایی توان مردم به دارایی های دولت نتایج بزرگی را به دنبال دارد.
وی پرهیز از حواشی و سیاسی کاری در توسعه اقتصادی را خاطر نشان شد و تصریح کرد: ترجیح دادن منافع شخصی به منافع ملی بخاطر مسائل سیاسی کار پسندیده ای نیست، بنده این سازمان را در حالی تحویل گرفتم که وضعیت مالی خوبی نداشت و تا دوماه آینده بعد از بررسی کامل اوضاع سازمان منطقه آزاد ماکو، گزارشی از آنچه تحویل گرفتم همراه با برنامه های آتی به مردم شریف ارائه خواهم کرد.
در این نشست فعالان سیاسی به بیان نکته نظرات خود در خصوص منطقه آزاد ماکو پرداختند

برچسب ها : منطقه آزاد ماکو
میثم غلامی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو