امریکا باید "منافع هند" در ایران را در نظر بگیرد

یک روزنامه معتبر هندی با تاکید بر موضع مستقل دهلی نو در سیاست خارجی نوشت:هند در ایران دارای منافع زیادی است و باید واشنگتن منافع هند در ایران را در نظر بگیرد.

به گزارش فرینا به نقل از خبرگزاری میزان، هندوستان تایمز در ادامه این مطلب اضافه کرد:درخواست آمریکا از کشورها برای توقف واردات نفت از ایران تا چهار ماه آینده ،بازارهای جهانی را آشفته کرده، به گونه ای که حتی متحدان این کشور را در شرایط سخت قرار داده است.
به نوشته این روزنامه ،پس از مطرح شدن این مواضع سخت آمریکا علیه ایران، هند در ماه جاری فرصت خواهد داشت تا مسائل مربوط به ایران را در سفر یک هیات آمریکایی متشکل از مقامات وزارت خارجه و خزانه داری مطرح کند.
پافشاری آمریکا برای توقف صادرات نفت ایران باعث افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی و نارضایتی شدید برخی متحدان آمریکا مانند هند شده است.

یک مقام عالیرتبه آمریکایی اعلام کرد واشنگتن به صورت موردی با کشورهایی که واردات نفت از ایران را کاهش دهند ،همکاری می کند.

نرم تر شدن موضع آمریکا،باعث شده که دهلی نو خود را برای گفت وگو با مقامات آمریکایی برای دریافت معافیت هایی برای خرید نفت ایران ترغیب کند.

دولت پیشین آمریکا معافیت هایی برای هند و چین که از مشتریان بزرگ نفت ایران هستند در نظر گرفته بود.
روزنامه هندوستان تایمز در ادامه نوشت مقامات هندی به رغم فشار آمریکا اعلام کرده اند که ایران همچنان به عنوان یک کشور همسایه نزدیک اهمیت زیادی برای هند دارد.

مقامات آمریکا باید به این نکته توجه کنند که صرف نظر از مواضع قبلی هند در مورد برنامه هسته ای ایران که منجر به رای علیه ایران در مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل شد، دولت دهلی نو در حال حاضر قصد ندارد در کوتاه مدت وابستگی خود را به ایران به عنوان تامین کننده انرژی قطع کند.

این نشریه در ادامه نوشت:چین نیز به عنوان یکی از خریداران نفت ایران اعلام کرد در زمانی که ترامپ یک جنگ تجاری علیه این کشور به راه انداخته به هیچ عنوان واردات نفت از ایران را قطع نمی کند.

هفته گذشته،'نیکی هیلی' نماینده آمریکا در سازمان ملل در گفت و گو با 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند در دهلی نو به وی اعلام کرد آمریکا با هند برای توسعه بندر چابهار ایران به عنوان یک کریدور حمل و نقل که می تواند به افزایش تجارت افغانستان منجر شود همکاری می کند.

خبرنگار منطقه آزاد چابهار امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو