بزودی؛ افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز در منطقه ویژه خلیج فارس

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از افتتاح نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز به ظرفیت 160 مگاوات برق در این منطقه ویژه اقتصادی خبر داد.

به گزارش فرینا، حسن خلج طهرانی افزود: امیدواریم این اقدام کام مردم ایران و به‌ویژه مردم خونگرم  هرمزگان را شیرین کند.
زیرساخت‌ها فراهم شده است
خلج طهرانی گفت: اگر چه تکلیف بر دوش وزارت صنعت،معدن وتجارت و به‌خصوص سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) برای ساخت و راه اندازی نیروگاه برق نیست اما به دلیل عرق ملی و کمک به معیشت و رفاه مردم  اقدام به مشارکت در ساخت نیروگاه برق با شرکت سرمایه گذاری غدیر کردیم.
وی افزود: قرارداد تامين گاز نيروگاه سیکل ترکیبی هرمز در راستای بالا بردن سطح توليدات ملی منعقد شده و با تزریق گاز تا پایان مرداد ماه سال جاری واحد گاز این نیروگاه وارد مدار خواهد شد.
مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزي خليج فارس ظرفیت خط انتقال گاز را 30 اینچ که معادل 20 میلیون متر مکعب در روز است، عنوان کرد و گفت: زيرساخت هاي مورد نياز برای گازرسانی به نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز مهیا و قرارداد تامين گاز نيروگاه نیز با شرکت گاز استان هرمزگان منعقد شده و شرکت عمران‌سازان به عنوان پیمانکار خط لوله گاز با توجه به شرایط کشور و محدودیت های تحمیلی با جدیت سختی کار را به جان خرید و کار را به اتمام رساند.
خلج طهرانی تاکید کرد: این پروژه مدت ها متوقف بود یا سرعت پیشرفت آن بسیار کم بود اما از ابتدای سال 1396 مجری پروژه به منطقه ویژه به نمایندگی از ایمیدرو تغییر کرد و پس از آن با پیگیری‌های مستمر و برپایی جلسات مکرر و منظم پروژه راهبری شد و امروز اعلام می کنیم که به لطف خداوند و حمایت مدیران و مسئولان ارشد استانی و کشوری  پروژه در شرف افتتاح است.

وی ضمن اشاره این که در این راه سختی‌هایی زیادی را تحمل کردیم، افزود: تغییر نرخ ارز تنها یکی از مشکلات ما بود اما این نکته را باید عرض کنم که با حمایت بی‌دریغ و تخصصی دکتر کرباسیان و مذاکرات و بررسی راهکارها توانستیم مشکلات را پشت یر بگذاریم و طرح را به این مرحله از اجرا برسانیم تا به مرحله راه اندازی برسد.
مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزي خليج فارس گفت: باید از حمایت‌ها و پیگیری‌های دکتر همتی استاندار هرمزگان هم یاد کنیم چرا که وی توسعه استان و رفع مشکلات رفاهی و تامین برق مردم را به صورت شبانه روزی پیگیری می‌کند و هماهنگی با دستگاه های ذی‌ربط را با جدیت و صداقت پیگیری کردند.

مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزي خليج فارس افزود: سختی زمین، خطوط متعدد انتقال نفت، گاز، میعانات، آب، خطوط راه آهن، خیابان‌های متعدد، پل‌های عبوری خودرو، حریم دکل های برق و دیوار کارخانجات مستقر در منطقه از موانع سر راه گازرسانی بود که ظرف مدت شش ماه با امید خدمت به کشور و مردم عزیز این کار به سرانجام رسید.
هدیه 160 مگاوات برق به کشور
خلج طهرانی گفت: در فاز نخست واحد گاز نیروگاه با ظرفیت 160 مگاوات به بهره برداری می رسد که در شرایط فعلی کمک بزرگی برای تامین برق کشور خواهد بود.
وی ضمن اشاره به این موضوع که واحد بخار این نیروگاه نیز طبق برنامه زمان بندی شده به مدار وارد می‌شود، افزود: سرمایه گذار اصلی این نیروگاه شرکت توسعه برق غدیر اکسین به نمایندگی شرکت سرمایه گذاری غدیر است و شرکت ایمیدرو نیز خریدار اصلی برق خواهد بود که برق تولیدی را به جهت جبران بخشی از کمبود برق جهت عزم ملی و کمک به رفع مشکلات به وزارت نیرو محول کرده است.
مدیرعامل منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزي خليج فارس در پایان افزود: سرمایه گذاری انجام شده در این طرح 57 میلیارد یورو به علاوه 160 میلیارد تومان است.

نیروگاه 235 مگاواتی سیکل ترکیبی هرمز در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس واقع شده است. این نیروگاه از دو واحد بخار و گاز تشکیل می‌شود که ظرفیت واحد بخار آن 75 مگاوات و ظرفیت واحد گاز آن 160 مگاوات است. در شرایطی که کشور با کمبود برق مواجه شده، به بهره‌برداری رسیدن این نیروگاه می‌تواند در تامین انرژی کشور و استان هرمزگان بسیار حائز اهمیت باشد و از دفعات خاموشی‌ها بکاهد. دکتر «حسن خلج طهرانی» مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس و مجری این طرح در گفت‌وگویی که در ادامه آمده، به صورت اجمالی وضعیت فعلی و چشم انداز این نیروگاه را ترسیم می‌کند.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو