مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو:

بحرانی به نام قاچاق سوخت در منطقه آزاد ماکو نداریم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: بحرانی به نام قاچاق سوخت در منطقه آزاد ماکو نداریم و کسانیکه فکر می کنند مناطق آزاد هاب وارداتی هستند اشتباه می کنند و اشتباهی به افکار عمومی می دهند.

به گزارش فرینابه نقل از اقتصاد24، غلامرضا سلیمانی در پاسخ به سوالی در خصوص اقدامات مدیریت قبلی سازمان منطقه آزاد ماکو با تاکید بر اخلاق مداری گفت: در گذشته زحماتی برای منطقه کشیده شده و بنده نه رقابتی با مدیر قبلی داشته و دارم و نه در انتصابم برای مدیریت منطقه وامدار کسی هستم و هرجا که دولت مکلف کند به انجام وظیفه می پردازم.
سلیمانی از مدیران تمامی دستگاه ها خواست، در راستای پیشرفت و توسعه منطقه هرآنچه در توان دارند در طبق اخلاص بگذارند و از اختلاف و حاشیه پرهیز کنند.
وی با بیان اینکه قصد رقابت با مدیریت سابق منطقه آزاد ماکو را ندارد، بیان کرد: نامه ای برای استفاده از تجارب مدیریت گذشته ارسال شده ولی متاسفانه جوابی داده نشد؛ به هرحال از اقدامات انجام شده قدردانی می کنم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه هر مجموعه و سازمانی باید سند برنامه توسعه ای داشته باشد تاکید کرد:‌ متاسفانه برای منطقه آزاد ماکو درگذشته برنامه مدون و راهبردی تعریف نشده بود.
سلیمانی با به تدوین 18 راهبرد، 41 هدف عملیاتی و 239 برنامه عملیاتی ادامه داد: تعامل خوبی بین فرمانداری های شهرستان های منطقه ایجاده شده و تمامی دستگاه های دولتی در تحقق این برنامه ها تلاش می کنند.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص ایرادات پروژه های سابق گفت:‌ اولویت بندی برای اجرای پروژه بسیار مهم است بنده نگفته ام نباید پارک یا نمایشگاهی احداث می شد بلکه باید با یک نگاه کارشناسانه و علمی و بررسی تمام ابعاد پروژه ها این اقدام صورت می گرفت که متاسفانه درا گذشته اقدامات غیرکارشناسانه انجام شده است.

برای سال آتی 420 میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به تحقق 46 درصدی بودجه . سال جاری که 285 میلیارد تومان هدفگذاری شده بود گفت: با توجه به تدابیر اتخاذی و شبکه جدید تامین مالی همچون استفاده از ظرفیت بخش خصوصی برای سال آینده 420 میلیارد تومان بودجه پیش بینی شده است.
سلیمانی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص قاچاق سوخت از منطقه آزاد ماکو گفت: بحرانی به نام قاچاق سوخت در منطقه آزاد ماکو نداریم و کسانیکه فکر می کنند مناطق آزاد هاب وارداتی هستند اشتباه می کنند و اشتباهی به افکار عمومی می دهند.
وی گفت: طی سال جاری 36 میلیون و 700 هزار دلار صادرات کالای تولیدی و سورتینگ از این منطقه انجام شده است‌.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به اینکه طی سال گذشته میزان صادرات از این منطقه 16 میلیون دلار بود، افزود: میزان صادرات انجام شده طی سال جاری نزدیک به 18 میلیون دلار بیشتر از برنامه ریزی ها بوده است.
سلیمانی با اذعان بر اینکه صادرات مجدد در سال 1400 از منطقه آزاد ماکو، 100میلیون دلار هدفگذاری شده است گفت: این رقم در سال 96، 7میلیون دلار بوده و برای سال97، 10میلیون دلار پیش بینی شده است.
وی درخصوص افزایش صادرات کالای تولیدی در منطقه گفت: هدفگذاری که برای صادرات کالای تولیدی برای 1400 هدفگذاری شده 80میلیون دلار است که این رقم در سال96، 8میلیون دلار بوده برای سال97، 9میلیون دلار پیش بینی شده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو ادامه داد: کار توسعه کار حوصله داری است و تمام تلاش مجموعه مدیریتی این سازمان توسعه متوازن و به روز این منطقه است و برنامه بلند مدتی تعریف شده است.
سلیمانی افزود: قرار نیست تمام برنامه‌های توسعه فقط توسط سازمان انجام گیرد و فرمانداران و ادارات شهرستانی هم نقش مهمی دارند.

گردشگری، اکوتوریسم و طبیعت گردی از محورهای مهم توسعه منطقه آزاد ماکو است

سلیمانی گفت: محور توسعه منطقه گردشگری، آکوتوریسم و طبیعت گردی است و بر همین اساس هدفگذاری سال در حوزه گردشگری 50 هزار می‌باشد و در همین راستا تیم نظارتی و آموزشی تدارک دیده ایم.
وی آماده سازی و فراهم نمودن زیرساخت های لازم جهت جذب سرمایه گذار از جمله برنامه های توسعه گردشگری برشمرد و اظهار داشت:‌ در همین راستا احداث هتل، مجتمع ها و مراکز رفاهی، تفریحی و…را در برنامه ها پیش بینی کردیم بطوریکه مجوز دو هتل 5ستاره در منطقه صادر و کلنگزنی شده اند.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با اشاره به احداث یک هتل 5ستاره دیگر با الگو برداری از کاروانسراهای قدیمی، به نام کاروانسرای عباسی در منطقه آزاد ماکو اضافه کرد: این هتل نیز توسط معاون فرهنگی، گردشگری و صنایع خلاق دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کلنگزنی شده است و در سایر حوزه ها نیز به دنبال جذب سرمایه گذار برای احداث هتل هستیم.
سلیمانی ادامه داد:‌ همچنین در همین زمینه همایش ماکوگرام را با هدف شناساندن و توسعه بومگردی در منطقه برگزار کردیم و از فعالان این عرصه دعوت به عمل آمد و در منطقه آزاد ماکو حضور بهم رساندند و در همین همایش سه روستای هدف بومگردی به این فعالین معرفی شد.
وی افزود: 10 روستای هدف بوم گردی تعیین شده که در 2 روستا آغاز شده است.

برای بازگشایی مسیر خیابان امام ماکو نیازمند همکاری تمام مسولان منطقه ایم

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو در پاسخ به سئوال خبرنگار در خصوص بازگشایی خیابان امام شهرستان ماکو گفت: فقط از اعتبارات سازمان نباید 100 میلیارد تومان هزینه کردم بلکه باید مردم و سایر ارگانها نیز همراهی کنند.
سلیمانی با اشاره به کاهش درآمدهای سازمان گفت:‌ تصمیم گرفتیم 20 تا 30 درصد هزینه بازگشایی را تقبل کنیم و بقیه هم املاک تجاری، اراضی کشاورزی و صنعتی به شهروندان واگذار می شود.
وی ادامه داد: در مدیریت سابق ریالی برای بازگشایی این خیابان هزینه نشده بود و در دهه ماهه امسال 12 میلیارد تومان پرداخت کرده ایم.

بیش از 210 میلیارد تومان سرمایه گذاری در منطقه انجام شده است

سلیمانی با اشاره به اینکه سازمان منطقه آزاد ماکو یک پایلوت زنده سرمایه گذاری است افزود: تاکنون 210 میلیارد تومان سرمایه گذاری در منطقه شکل گرفته که هدفگذاری 96 میلیارد تومان بود که با رشد 219 درصدی مواجه هستیم. همچنین طی سال جاری بیش از 34 میلیون دلار سرمایه گذار خارجی جذب شده است.
وی ادامه داد: در 5 سال گذشته بیش از 450 میلیارد تومان در این منطقه هزینه شده که در نوع خود بی نظیر است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو با بیان اینکه به دنبال تبدیل منطقه آزاد ماکو به قطب تولید پوشاک در کشور هستیم، اضافه کرد: در تحقق این امر از ظرفیت ترک ها نهایت بهره مندی را خواهیم برد.
سلیمانی در رابطه با واریز درآمد ناشی از عوارض مسافری منطقه آزاد ماکو به خزانه، توضیح داد: طی یک تصمیم اشتباه گرفته شده، نزدیک به 6 ماه درآمد ناشی از عوارض مسافری در این منطقه به خزانه پرداخت شد که خوشبختانه این مشکل حل شده و از این پس درآمد آن به حساب خود سازمان منطقه آزاد ماکو واریز خواهد شد.
وی در رابطه با معضل صف طولانی کامیون ها در بازرگان بیان کرد: این مشکل ناشی از قطع چند ساعته سیستم گذرنامه کشور و تغییر مسوولان گمرک ترکیه در طرف مقابل است که امیدواریم به زودی حل شود.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو همچنین از احداث پارکینگ و محلی برای استراحت و برخورداری رانندگان کامیون از امکانات رفاهی توسط بخش خصوصی در منطقه خبر داد.

هلدینگ های بزرگ کشور در بخش کشاورزی و دامداری در منطقه آزاد ماکو سرمایه گذاری می کنند

سلیمانی با اشاره به آمادگی مشارکت هلدینگ های بزرگ سرمایه گذاری ها در منطقه آزاد ماکو گفت: شرکت هلدینگ کمیته امداد امام خمینی نیز به دنبال ایجاد دامداری و کشتارگاه برای واردات دام زنده به ظرفیت پنج هزار راسی دام سبک و پنج هزار راسی دام سنگین است که برای این پروژه بالغ بر 250 میلیارد تومان هزینه شده و با بهره‌برداری از آن برای نزدیک به 300 نفر اشتغال مستقیم ایجاد خواهد شد.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو از پیش خرید 50 هزار راس دام سبک برای تامین گوشت قرمز شب عید در کشور خبر داد و گفت: این دام‌ها از یک کشور عضو اتحادیه اروپا خریداری شده و از مسیر ترکیه و منطقه آزاد ماکو وارد کشور خواهند شد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو