مجوز مرز هوایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو صادر شد

 مدیر فرودگاه ماکو از صدور مجوز مرز هوایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو خبر داد.

به گزارش فرینا به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مرز بازرگان به عنوان دروازه تجاری ـ بازرگانی ایران به اروپا همواره از نقش و اهمیت فراوانی برخوردار بوده است. گستردگی روابط تجاری ایران و اروپا و حجم بالای تبادل کالا با کشور‌های این قاره سبب گردیده تا مرز بازرگان به یکی از فعال‌ترین مرز‌های زمینی کشور تبدیل گردد.
منطقه آزاد ماکو علاوه بر هم مرزی با ترکیه و نخجوان، همجواری با ارمنستان و منطقه قفقاز بوده و گلوگاه کریدور زمینی شمال و جنوب و نقطه اتصال آسیا و اروپا است و با توجه به اهمیت مواصلاتی استراتژیکی قفقاز برای ایران، انجام عمده مبادلات و آمد و شد‌های تجاری سیاسی بین ایران و وسیه و اروپا از این محور می‌باشد.
وجود چنین موقعیت ها و ظرفیت های بالقوه در منطقه آزاد ماکو باعث شده که برای توسعه این منطقه صدور مجوز مرز هوایی فرودگاه منطقه آزاد ماکو در دستور کار مسئولان منطقه آزاد ماکو قرار بگیرد.
در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان با مدیر فرودگاه ماکو به گفت و گو پرداخته که در ادامه می خوانید؛
 
 آقای قره داغی، مجوز مرز هوایی به چه فرودگاه‌هایی صادر میشود و مزیت‌های آن برای منطقه چیست؟  

مجوز مرز هوایی به فرودگاه‌هایی که دارای امکانات گمرک ،گذرنامه ،قرنطینه بهداشت و همچنین فضا و امکانات فرودگاهی مناسب جهت پذیرش مسافرین خارجی را داشته باشند بعد از ارزیابی کارگروه مرزه‌های هوایی کشور داده می‌شود.

اولویت پرواز‌های فرودگاه ماکو به کدام کشور‌ها است؟

نیاز‌های مسافری و اقتصادی آتی منطقه اولویت‌ها را مشخص خواهند نمود، اما فعلا در راستای توسعه مناسبات با کشور‌های همسایه اولویت انجام پرواز به کشور‌های همسایه خواهد بود.

برنامه‌های توسعه‌ای فرودگاه اعم از کارگو و شهرک فرودگاهی چیست؟

مطالعات شهر فرودگاهی در حال برنامه ریزی می‌باشد و همچنین در صورت مطالعات ترمینال کارگو انجام پذیرفته است.

تفاوت فرودگاه مرز هوایی و فرودگاه بین المللی را برای خوانندگان محترم تشریح کنید.

فرودگاه مرز هوایی در واقع همان فرودگاه بین‌المللی می‌باشد، اما با امکانات کمتر و فرودگاه مرز هوایی نیاز‌های بین‌المللی منطقه را برآورد می‌کند برفرض مثال امکانات گمرک و گذرنامه در هر دو نوع فرودگاه وجود دارد، اما خدمات مربوطه در فرودگاه‌های بین المللی در ساعات مشخصی قابل ارایه می‌باشد، اما در فرودگاه مرز هوایی این خدمات به صورت موردی به پروازه‌ها ارایه می‌گردد و با توجه به زمان انجام پرواز استقرار پرسنل مربوطه انجام می‌گیرد و در حال حاظر در ایران ۹ فرودگاه بین المللی و بالغ بر ۲۰ فرودگاه مرز هوایی موجود می‌باشد.

آیا صادرات و واردات از فرودگاه ماکو انجام می شود؟

فعلا صادرات و واردات از فرودگاه ماکو انجام نمی‌گیرد، اما با مجوز مرز هوایی امکان صادرات و واردات امکان پذیر است.

درخصوص گردشگری ترکیبی از فرودگاه نیز اگر برنامه‌ای هست بفرمایید؟

برنامه ریزی جهت گردشگری ترکیبی به صورت جذب مسافر از نخجوان و ایغدیر ترکیه جهت زیارت مشهد مقدس به صورت زمینی هوایی قابل برنامه ریزی می‌باشد همچنین می‌توان از بغداد و بصره و آبادان به صورت هوایی جذب مسافر نموده و بعد از ایستایی کوتاه مدت به ترکیه ترانسفر نمود.
با توجه به موقعیت بسیار مناسب فرودگاه ماکو در مسیر کریدور‌های هوایی شرق به غرب و شمال به جنوب این فرودگاه می‌تواند به عنوان یک فرودگاه جهت سوختگیری هواپیما‌ها مطرح گردد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو