تقویت مناسبات بین المللی در سایه ورود کالای کشور‌های منطقه CIS به بندر چابهار

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان گفت: با ورود کالا‌های کشور ترکمنستان به بندر چابهار، بندر چابهار می‌تواند به عنوان دروازه ورود کالا‌های کشور‌های منطقه CIS و بازار‌های جهانی مطرح شود.

به گزارش فرینا، بهروز آقایی افزود: بارگیری محموله کود شیمیایی ترانزیتی از کشور ترکمنستان به مقصد هندوستان صورت پذیرفت.
آقایی با بیان اینکه این اتفاق بر اهمیت این بندر جهت ایفای نقش مثبت در کریدور ترانزیتی شمال ـ جنوب صحه گذاشته است، گفت: ارسال محموله‌های ترانزیتی از بندر چابهار به سایر بنادر جهان می‌تواند به تقویت همکاری‌های دو و چند جانبه بین ایران و سایر کشور‌های منطقه بیافزاید.
وی یادآور شد: بندر چابهار می‌تواند با توجه به ظرفیت‌های ایجاد شده، نسبت به توسعه حمل و نقل و کریدور‌های ترانزیتی، دسترسی مؤثر کشور‌های CIS به بازار‌های جهانی را از طریق کوتاه‌ترین و امن‌ترین مسیر‌ها فراهم کند.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان تأکید کرد: رشد ٣٤٤ درصدی آمار کالا‌های ترانزیت شده از طریق بندر شهید کلانتری چابهار در سه ماهه نخست سال جاری نسبت به دوره مشابه سال گذشته نیز نشان می‌دهد این بندر جایگاه خود را در چهارراه ترانزیت منطقه‌ای به دست آورده و با سرعت در حال افزایش است.
آقایی خاطرنشان کرد: کشور‌های عضو CIS دارای معادن عظیم زغال سنگ، مس، نیکل، سرب، آلومینیوم، روی، منگنز، طلا، نقره و آهن و همچنین محصولات کشاورزی تولیدی در این منطقه شامل گندم، جو، دانه‌های روغنی (سویا، تخم پنبه دانه، دانه آفتابگردان)، میوه و سبزیجات هستند که جهت ورود به بازار‌های جهانی می‌توانند از پتانسیل‌های بندر شهید بهشتی و کلانتری چابهار استفاده نمایند.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو