گمرک برای ترخیص خودروهای اروندی زیر بار قانون ماده 11 نمی‌رود

معاون سرمایه‌گذاری و امور اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند گفت: خودروی های بالای 2500 سی سی نیز شامل قانون ماده 11 صادرات و واردات می‌شوند که اگر گمرک این قانون را لحاظ کند تمام خودروها آزاد می‌شوند اما گمرک زیربار نمی‌رود.

به گزارش فرینا، سید علی موسوی امشب در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اهواز، در رابطه با عدم ترخیص خودرو‌های اروندی توسط گمرک خرمشهر افزود: حدود 227 خودروی بالای 2500 سی سی (تویوتا، هیونداو...) به سفارش آمریکا و نه برند آمریکا  اکنون در گمرگات خرمشهر متوقف شده‌اند که از این 227 خودرو تعداد  74 خودرو  به سفارش آمریکا و تعداد 153 خودرو بالای 2500 سی سی  است.
موسوی با بیان اینکه این خودروها اواخر سال 96  در گمرک دپو شدند، گفت: بر اساس مصوبه دی‌ماه سال 96 دولت ورود خودروی بالای 2500 سی سی ممنوع شد؛ مقام معظم رهبری نیز در یکی از فرمایشات خود فرمودند که ورود خودرو با بِرند آمریکا ممنوع است در نتیجه این خودروها درگیر مصوبات شد و  در گمرکات ماندند.
او افزود: از زمانی که 227 خودرو با محدودیت مواجه شدند تمام مسئولان از جمله استاندار و مدیر منطقه آزاد اروند پیگیر حل مشکل آن‌ها شدند به همین دلیل حدود 25 مکاتبه با پلیس راهور، معاون حقوقی و پارلمانی رئیس جمهور، گمرکات کشور، وزیر صمت و...  انجام شد که مشکل حل شود.
معاون سرمایه‌گذاری و امور اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند افزود: آخرین پیگیری مربوط به هفته گذشته است که به دنبال آن  با معاون حقوقی رئیس جمهور در خصوص حل مشکل  تعداد 74 خودرو سفارش آمریکا صحبت شد.
موسوی با بیان اینکه در خصوص ترخیص خودروهای اروندی منطقه آزاد اروند با گمرک و پلیس راهور اختلاف نظر دارد، عنوان کرد: گمرک و پلیس راهور معتقد هستند خروج این خودروها از گمرک ممنوع است اما از نظر ما ممنوع نیست و استدلال ما این است که فرمایشات رهبری در مورد خودروهای آمریکایی منظور خودرو ساخت آمریکا است در صورتی‌که تویوتا برند ژاپنی و هیوندا برند کره‌ای است.
او با اشاره به قانون ماده 11 قانون صادرات و واردات گفت: کالایی که بعد از  ممنوعیت یا محدودیت  توسط قانون گذار یا هئیت دولت  تا 60 روز پس مصوب شدن این قانون  اگر این کالا روی کشتی یا تو بندر باشد می‌تواند آزاد شود
معاون سرمایه‌گذاری و امور اقتصادی سازمان منطقه آزاد اروند افزود: بنابراین خودروی های بالای 2500 سی سی نیز شامل این قانون می‌شوند و اگر گمرک این قانون را لحاظ کند تمام خودروها آزاد می‌شوند اما گمرک زیربار نمی‌رود.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو