افغانستان برای صادرات و ترانزیت کالا از چابهار استفاده می کند

رئیس عمومی گمرک‌جمهوری اسلامی افغانستان گفت: این کشور برای صادرات و ترانزیت کالاهای خود از بندر و منطقه آزاد چابهار استفاده می کند تا بتواند به دنیا ارتباط تجاری داشته باشد.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، احمد رشاد پوپل در نشست با تجار افغانستان در منطقه آزادچابهار اظهار داشت: حل موارد مختلف، موانع سرمایه گذاری و مشکلات پیش روی کامیون‌های باری و حمل و نقل در اسرع وقت پیگیری و مرتفع می شود.

رشاد پوپل استفاده از امکانات و تجهیزات موجود در بندر چابهار توسط تجار افغانستان را مورد تاکید قرار داد و افزود: ترانزیت و صادرات کالا باید به شکل آسان و بدون موانع انجام شود.

رئیس عمومی گمرک افغانستان گفت: تمام موارد پیش رو را جمع بندی و پیگیری های لازم انجام و برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی از تمام ظرفیت ها استفاده می کنیم.

وی بر تخفیفات در رونق حمل و نقل و جابجایی بیشتر کالا بین ایران و افغانستان تاکید کرد.

عضو هیات مدیره منطقه آزاد چابهار در این نشست اظهار داشت: ۷۰۰ نفر از تبعه افغانستان در منطقه آزاد چابهار اقامت و فعالیت اقتصادی دارند و از ۱۶۰ شرکت ثبت شده سرمایه گذاری حدود  ۸۵ شرکت فعال افغانستان در این منطقه فعال هستند.

محمداکبر چاکرزهی افزود: رفع مشکلات تجار افغانستان در دستور کار منطقه آزاد چابهار است و توسعه تجارت و ترانزیت در این منطقه از راهبردهای اصلی است.

توسعه روابط تجاری و بازرگانی موجب توسعه روابط می شود

معاون اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان نیز گفت: توسعه روابط تجاری و بازرگانی موجب توسعه روابط اقتصادی و سیاسی می شود.

علیرضا نورا افزود: صادرات و واردات و نیازهای ایران و افغانستان در محدوده سیستان و بلوچستان باید بررسی و مورد توجه قرار گیرد تا سرمایه‌گذاران راحتتر بتوانند فعالیت کنند.

نورا بیان کرد: چابهار بهترین شرایط را برای توسعه و سرمایه گذاری دارد و معاف از تحریم ها بهترین فرصت را برای توسعه تجارت ایفا کرده است.

زمینه ها برای سرمایه گذاری تجار افعان فراهم است

معاون استاندار سیستان و بلوچستان و فرماندار شهرستان ویژه چابهار نیز اظهار داشت: تمامی زمینه ها برای سرمایه گذاری تجار افعانستان در منطقه آزاد و بندر چابهار فراهم است.

رحمدل بامری افزود: چابهار فرصت های بیشمار سرمایه‌گذاری دارد و از طریق دریا به آبهای اقیانوسی متصل و این فرصت را باید افغانستان مغتنم بشمارد.

وی به حضور ۱۶۰ شرکت افغانستان در چابهار اشاره کرد و افزود: با دوبانده شدن جاده ترانزیتی چابهار به میلک، تکمیل زیرساخت های ریلی، هوایی و بندری این منطقه به قطب تجارت و اقتصاد تبدیل خواهد شد.

رئیس عمومی گمرک جمهوری اسلامی افغانستان و هیأت همراه از ظرفیت‌های اقتصادی، تجاری، ترانزیتی، زیرساخت ها، تجهیزات، اسکله ها و ساختمان های عملیاتی بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری چابهار، کارخانه های فولاد و پتروشیمی و پیکره های مختلف منطقه آزاد بازدید کرد.

خبرنگار منطقه آزاد چابهار امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.