قوانین فروش اراضی منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی(ره)

انتصاب اعضای کمیته ارزیابی زمین منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود با رعایت مقررات ابلاغی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد فعالان اقتصادی با خاطری آسوده و مقرراتی شفاف اقدام به سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از این اراضی کنند. 

تشکیل هر منطقه آزاد تجاری ـ صنعتی منوط به تصویب مجلس شورای اسلامی است و زمانیکه یک محدوده جغرافیایی، منطقه آزاد اعلام می شود دارای دو مزیت مالیات به نرخ صفر و معافیت گمرکی می‌شود. برای اینکه یک منطقه آزاد از این دو مزیت استفاده کند باید تابع 29 ماده قانون چگونگی اداره مناطق آزاد مصوب 1372 و سایر آیین نامه ها و مقررات تصویبی شورایعالی مناطق آزاد باش.
این موضوع از دو جنبه حائز اهمیت است؛ یکی این‌که همگی سازمان های مناطق آزاد در مقام اجرایی از مقررات یکسانی تبعیت کنند و دوم آن‌که دستگاه های اجرایی سرزمین اصلی با روش یکسانی با آنها تعامل داشته باشند.
با توجه به مفاد ماده 166 قانون برنامه پنجم توسعه وزارت راه و شهرسازی ایجاد منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی(ره) را در دستور کار خود قرار داد. در این ماده استقلال سازمانی، مالی و مدیریتی این فرودگاه مورد تاکید و تصریح قرار گرفت و قالب شرکت دولتی وابسته به شرکت مادر تخصصی فرودگاه های کشور در حالی که اساسنامه آن با پیشنهاد وزارت راه و ترابری به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید، برای تشکیل منطقه آزاد از جانب قانون گذار در برنامه پنجم توسعه پذیرفته شد.
جالب توجه اینکه در بند الف ماده 112 همین قانون برنامه پنجم توسعه نیز تصریح شده بود که سازمان های مناطق آزاد منحصراً توسط قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و اصلاحات بعدی آن و قانون کار اداره می‌شوند موضوعی که در ماده 5 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد در سال 1372 نیز مورد تاکید و تصریح مجلس شورای اسلامی بود.
علیهذا تاسیس، پیدایش و در ادامه مدیریت و راهبری منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی(ره) همچون سایر سازمان‌های مناطق آزاد لازم است که در چارچوب قوانین و مقررات باشد و قوانین خاص مناطق آزاد در این خصوص مستند اصلی هستند.
از این دست قوانین و مقررات خاص می توان به مواردی اشاره کرد از جمله اینکه در ماده 6 قانون چگونگی اداره مناطق آزاد، عزل و نصب اعضای هیئت مدیره سازمان های مناطق آزاد در اختیار شورایعالی مناطق آزاد است نه یک وزارتخانه.
اخذ هر گونه عوارض در چارچوب ماده 10 قانون مناطق آزاد و آیین نامه مربوطه است، معافیت مالیاتی فعالان اقتصادی در محدوده هر منطقه آزادی صرفاً در چارچوب ماده 13 قانون مناطق آزاد خواهد بود. همچنین ثبت شرکت ها نیز تابع ماده 22 قانون مناطق آزاد و آیین نامه آن است.
از همه مهم‌تر نحوه استفاده از زمین و منابع ملی تابع ماده 24 قانون مناطق آزاد و آیین نامه مصوب آن و دستورالعمل ابلاغ شده در این خصوص از سوی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد است؛ چند روز قبل مدیرعامل شهر فرودگاهی امام خمینی (ره)، رئیس و اعضای کمیته ارزیابی زمین منطقه آزاد تجاری این مجموعه را منصوب کرد.
با توجه به اهمیت واگذاری و اجاره زمین به عنوان سرمایه برگشت ناپذیر مناطق آزاد و اهمیت سوق الجیشی منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) به دلیل نزدیکی به تهران و داخل در شعاع 120 کیلومتری پایتخت و بهره مندی از معافیت 20 ساله مالیاتی برای فعالان اقتصادی در محدوده آن، به نظر می رسد بهره مندی از مزایای قانونی مناطق آزاد برای این منطقه آزاد جدید التاسیس می تواند در شکوفایی آن و تسهیل در سرمایه گذاری، نقش آفرینی کند.
بر اساس بند 2 ماده 3 دستور العمل اجرایی آیین نامه نحوه استفاده از زمین که از طرف دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به سازمان‌های مناطق آزاد ابلاغ شده، اعضای کمیته ارزیابی زمین پنج نفر هستند. سه نفر از آنان از بین کارکنان دائمی سازمان باید باشند که معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان رئییس کمیته و دو نفر دیگر از میان کارکنان سازمان منطقه آزاد مربوطه انتخاب می شوند و بالاخره دو نفر دیگر که ترجیحاً (و نه الزاماً) یک نفر از آن 2 کارشناس رسمی دادگستری است، به عنوان امین سازمان با پیشنهاد مدیر عامل و تصویب هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد مربوطه انتخاب می شوند.
انتصاب اعضای کمیته ارزیابی زمین در منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) و صیانت از اراضی نزدیکترین منطقه آزاد به پایتخت را باید به فال نیک گرفت و امیدوار بود با رعایت مقررات ابلاغی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، فعالان اقتصادی با خاطری اسوده و چارچوبی مشخص و مقرراتی شفاف اقدام به سرمایه‌گذاری و بهره برداری از اراضی مربوطه می‌کنند.
همه سازمان های مناطق آزاد مستند به تبصره 4 ماده 52 آیین نامه مالی و معاملاتی سازمان های مناطق آزاد که به تصویب شورایعالی مناطق آزاد رسیده موظف به اجرای دستورالعمل اجرایی آیین نامه نحوه استفاده از زمین، ابلاغی از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد هستند و به تبع مفاد آیین‌نامه مالی و معاملاتی نیز ملاک عملکرد مالی و معاملاتی آنها باید باشد.

** منبع: تسنیم | اباذر آذربون؛ کارشناس حقوقی دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو