ساخت مرکز بازدیدکنندگان غار نمکدان با الهام از ساختار گنبدهای نمکی

مدیر ژئو پارک جهانی قشم از طراحی مرکز بازدیدکنندگان (ویزیتور سنتر) با الهام از ساختار گنبدهای نمکی در محدوده غار نمکدان غرب جزیره قشم با اعتبار 20 میلیارد ریال خبر داد.

به گزارش فرینا، علیرضا امری کاظمی با بیان این مطلب گفت: مرکز بازدیدکنندگان در ژئو سایت غار نمکدان، الهام گرفته شده از شمای کلی و ساختار گنبد نمکی موجود در منطقه و به مساحت 500 متر مربع طراحی شده است.
امری کاظمی ادامه داد: اعتبار اولیه پیش بینی شده برای ساخت این مرکز 20 میلیارد ریال است اما با توجه به دشواری های فعالیت عمرانی در مناطق غربی جزیره قشم، ممکن است هزینه های اجرای این طرح افزایش پیدا کند.
مدیر ژئو پارک جهانی قشم با بیان اینکه این طرح طی یک سال آینده به بهره برداری خواهد رسید، اضافه کرد: طراحی این مکان سال گذشته انجام شده و پس از تصویب هیات مدیره سازمان منطقه آزاد قشم و برگزاری مناقصه برای شناخت پیمانکار، مراحل ساخت آن آغاز می شود.
وی ادامه داد: براساس توصیه های سازمان جهانی یونسکو مبنی بر توسعه زیرساخت های ترویجی، آموزشی و تفسیری در نقاط مختلف ژئو پارک جهانی قشم، احداث مراکز بازدیدکنندگان در سه ژئو سایت غار نمکدان، چاهکوه و دره تندیس ها در دستور کار قرار گرفت شده است. پیش از این نیز در ژئوسایت دره ستاره ها شاهد راه اندازی و بهره برداری از نخستین مرکز بازدیدکنندگان بودیم.
مدیر ژئو پارک جهانی قشم اضافه کرد: ویزیتورسنترها (مرکز بازدیدکنندگان) یکی از انواع مراکز مورد استفاده گردشگران در ژئو پارک های جهانی است که در آنها اطلاعات کامل و تفسیری مربوط به پدیده های خاص زمین شناسی رخ داده در ژئو سایت مجاور در کنار اطلاعاتی از وضعیت طبیعی فرهنگی و تاریخی ژئوپارک ارائه می شود.
امری کاظمی با اشاره به بخش های مختلف پیش بینی شده برای مرکز بازدیدکنندگان غار نمکدان، گفت: علاوه بر اطلاعات مربوط به پدیده های زمین شناسی منطقه، بخش های مختلفی برای ارائه خدمات و استراحت گردشگران و احداث یک موزه کوچک برای این مرکز در نظر گرفته شده است. همچنبن اطلاعاتی درباره سایر ژئو سایت های ژئوپارک و همچنین ژئو پارک های جهانی در سایر کشورها نیز برای گردشگران ارائه می شود.
وی در پایان خاطرنشان کرد: ایجاد ویزیتورسنترها نقش مهمی در توسعه زمین گردشگری (ژئوتوریسم) در منطقه خواهد داشت.

خبرنگار منطقه آزاد قشم امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو