ثبت موزه های شخصی جزیره قشم

موزه های شخصی جزیره به همت مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم ساماندهی شده و به ثبت رسمی می رسد.

به گزارش فرینا، رییس پژوهشگاه مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در برنامه بازدید از موزه های شخصی جزیره  با اشاره به اهمیت حفظ میراث فرهنگی برجای مانده از نیاکان این سرزمین گفت: راه اندازی موزه های شخصی در روستاها حرکت فرهنگی ارزشمندی است که شایسته تقدیر است.
علیرضا حسن زاده افزود:  نمایش رخدادهای تاریخی، رویدادهای مذهبی و معرفی آیین و سنن این خطه در کنار نمایش وسایل، اشیاء و ابزار قدیمی مورد استفاده توسط پیشینیان جزیره، می تواند جذابیت بازدید از موزه ها را برای گردشگران افزایش دهد.
حسن زاده بر ضرورت اجرای نمایش های محلی و قصه گویی در این موزه ها تاکید کرد و گفت: این برنامه ها می تواند موزه های محلی را به اماکنی زنده و پربازدید تبدیل کرده و به غنای نقش فرهنگی- هویتی آن ها بیافزاید.
رییس پژوهشگاه مردم شناسی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به تنوع غذاها و آداب خاص این منطقه عنوان کرد: این تنوع، بخشی از هویت جزیره محسوب می شود که با تمرکز بیشتر بوم گردی ها به این سبک غذایی و پذیرایی، می توان چرخه اقتصاد جوامع محلی را با چرخه میراث فرهنگی و گردشگری گره زد.
مدیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری منطقه آزاد قشم نیز بیان کرد: موزه های شخصی قشم که به همت اهالی جزیره راه اندازی و گردآوری شده، بیانگر داشته های تاریخی این مرز و بوم است و ثبت رسمی آن ها، به حفظ این آثار کمک بیشتری خواهد کرد.
طاهره شهرکی افزود: در آینده ای نزدیک شاهد افتتاح چندین موزه دیگر در روستاهای قشم خواهیم بود.
در این بازدیدها از موزه خالو صالح روزبه واقع در روستای طولا و موزه حاج محمد زبیری واقع در روستای دیرستان قشم دیدار به عمل آمد.

خبرنگار منطقه آزاد قشم امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو