مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم:

پاکسازی سواحل قشم از آلودگی ترکیبات نفتی آغاز شد

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از ساماندهی 100 نفر برای پاکسازی سواحل قشم از آلودگی های نفتی در راستای عمل به رسالت اجتماعی این سازمان  و حمایت از محیط زیست خبر داد.

به گزارش فرینا، سیدمحمدهاشم داخته در نشست خبری با اصحبا رسانه در خصوص بررسی وضعیت آلودگی های نفتی اخیر در سواحل قشم، گفت: اولین بار گزارش این آلودگی ها توسط یکی از کلوپ های غواصی در روز شنبه 16 شهریورماه به مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد اطلاع داده شد.
داخته با بیان اینکه متولی اصلی و قانونی در حوزه آلودگی های دریایی و سواحل، سازمان بنادر و دریانوردی است، افزود: بلافاصله پس از مشاهده آلودگی نفتی در سواحل، این موضوع به صورت کتبی به سازمان بنادر و دریانوردی اطلاع داده شد و رسیدگی و بررسی این موضوع در دستور کار قرار گرفت.
مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم اضافه کرد: پس از بررسی های مقدماتی نمونه هایی از آلودگی موجود در منطقه برای انجام آزمایش های تعیین منشاء به آزمایشگاه های تخصصی ارسال شده است و درانتظار نتایج آزمایش ها هستیم.
داخته درباره گستردگی آلودگی های نفتی در سواحل منطقه، گفت: گزارش هایی درباره آلودگی اندک در ساحل لارک و هنگام وجود دارد، اما آلودگی اصلی در بخش هایی از ساحل جنوبی جزیره قشم مشاهده می شود.
وی با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد قشم در راستای مسئولیت اجتماعی برای پاکسازی سواحل اقدام می کند، تصریح کرد: حفظ محیط زیست وظیفه ای همگانی است و از این رو تمام مردم با احساس مسوولیت، برای کاهش هرچه بیشتر تاثیرات مخرب آلودگی های نفتی بر اکوسیستم دریا به میدان بیایند و به نیروهای پاکسازی ساحل بپیوندند.

ساماندهی 100 نفر برای مقابله با آلودگی سواحل

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با تصمیم ستاد بحران مبنی بر جلب مشارکت مردمی و سازمان های مردم نهاد، بیش از ۱۰۰ نفر نیرو برای انجام عملیات پاکسازی نقاط هدف در سواحل قشم ساماندهی شده اند.
داخته افزود: این نیروها در قالب پنج گروه از شرکت تعاونی کارکنان منطقه آزاد، محیط زیست سازمان و شهرستان، اداره بنادر و دریانوردی، شهرداری و کلوپ های غواصی با همراهی مردم جزیره قشم از صبح امروز فرآیند پاکسازی سواحل آلوده به مواد نفتی را آغاز کردند.
وی درباره ساعات حضور تیم های پاکسازی در سواحل ادامه داد: با توجه به ساعات جزر و مد کامل دریا فرآیند پاکسازی ساحل از ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح روز چهارشنبه از پارک زیتون آغاز شده و در مرحله نخست تا ساعت ۱۰ صبح ادامه خواهد داشت و در نوبت دوم از ساعت ۱۶ الی ۱۹ مجددا ادامه پیدا خواهد کرد.
مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم درباره ترکیب تیم های پاکسازی سواحل بیان کرد: ۲ تیم ۱۵ نفره از کلوپ های غواصی و سازمان بنادر و دریانوردی در حد فاصل ساحل پارک زیتون تا پارک آفتاب فعالیت خواهند داشت.
داخته ادامه داد: تیم ۱۰ نفره شهرداری قشم و تیم پنج نفره بنادر نیز پاکسازی سواحل پارک زیتون تا ساحل طلایی را انجام می‌دهند و پاکسازی ساحل طلایی تا روستای دیرستان توسط ۲ تیم ۱۰ نفره متشکل از نیروهای مدیریت امور شهری و تعاونی کارکنان منطقه آزاد با همکاری دهیاری دیرستان انجام می شود.
وی تصریح کرد: تلاش می شود طی سه روز آینده تلاش مي شود عمده مواد آلاينده موجود در ساحل جمع آوري شود، اما بیان زمان دقیق خاتمه فرآیند منوط به میزان مشارکت مردمی و همچنین بررسی های میدانی است.

خطرات آلودگی نفتی برای چرخه محیط زیست

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به آسیب های محیط زیستی آلودگی های نفتی در سواحل، خاطرنشان کرد: لکه های نفتی پیش از آنکه به ساحل برسند می توانند عامل نابودی فیتوپلانکتون ها، جلبک ها، گونه های مختلفی از ماهی ها و سایر آبزیان شوند که این موضوع در عمل چرخه زیستی دریا را به خطر می‌اندازد و همچنین  به دلیل چسبندگی ممکن است مشکلاتی را برای پرندگان دریایی، خرچنگ ها، حلزون ها و سایر حیوانات دریایی بوجود بیاورند.
داخته ادامه داد: اثرات محیط زیستی حاصل از آلودگی های نفتی قطعا تا سال ها در منطقه ادامه خواهد داشت و باید بدانیم که در طول مسیر رسیدن این آلودگی به ساحل بخشی از آن تبخیر و بخشی نیز در کف دریا ته نشین شده است.
وی در پایان گفت: بررسی های اولیه انجام شده نشان می دهد که آلودگی نفتی موجود در سوال قشم برای اشخاصی که به فرآورده های نفتی حساسیت ندارند، خطر جدی در پی نخواهد داشت و همچنین آب‌ شیرین کن های موجود در سطح جزیره نیز با خطری مواجه نیستند.

خبرنگار منطقه آزاد قشم امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو