عفیفی پور اعلام کرد:

رشد 32 درصدی سوخت رسانی به کشتی ها در بندر خلیج فارس

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان و مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با تشریح کارنامه شش ماهه بندر خلیج فارس، از رشد 32 درصدی سوخت رسانی به کشتی ها (بانکرینگ) و صفر شدن واردات بنزین در این بندر خبر داد.

به گزارش فرینا به نقل از خبرگزاری برنا در هرمزگان، اله مراد عفیفی پور با بیان اینکه بندر خلیج فارس زیرمجموعه‌ای از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی با رویکرد عمده عملیات نفتی محسوب می‌شود، افزود: از ابتدای سال 98 تا آغاز مهرماه جاری، بیش از 12 میلیون و 168 تن انواع کالای نفتی و غیرنفتی در محدوده تحت مدیریت بندر خلیج فارس تخلیه و بارگیری شد.
عفیفی پور گفت: 11 میلیون و 432 هزار و 155 تن مربوط به فرآورده‌های نفتی و 568 هزار و 13 تن نیز به مواد معدنی صادراتی اختصاص دارد.
وی افزود: طی نیمه نخست امسال در این بندر، عملیات جابجایی انواع فرآورده های نفتی از قبیل بنزین، روغن‌ پایه، فورفورال، قیر، کاندنسیت، نفت گاز، نفت کوره، نفت خام و هیدروکربن انجام شد. بنتونیت، سنگ گچ، شن و ماسه، فلدسپات، کائولن، کک و گوگرد نیز از جمله انواع مواد معدنی بود که طی نیمه نخست امسال در این بندر تخلیه و بارگیری شده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: در این دوره زمانی، 57 هزار و 890 تن فرآورده نفتی از بندر خلیج فارس به صورت ترانزیت و 8 میلیون و 765 هزار و 169 تن نیز کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) شده است.

سوخت رسانی به کشتی ها 32 درصد افزایش یافت

عفیفی پور با بیان اینکه سه شرکت بخش خصوصی در زمینه بانکرینگ فعالیت دارند، گفت: حجم بانکرینگ در بندر خلیج فارس طی نیمه نخست سال جاری بالغ بر 305 هزار و 644 تن بوده که در همسنجی با مدت مشابه سال قبل 32 درصد افزایش داشته است.
وی عمده دلایل این افزایش عملیات را برطرف شدن محدودیت‌های شرکت نفت در تحویل سوخت به شرکت‌های بانکرینگ کننده و بازاریابی بیشتر این شرکت‌ها دانست.

عدم نیاز کشور به واردات به دلیل افزایش تولید داخلی

مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی تصریح کرد: حجم واردات فرآورده های نفتی در شش ماه اخیر به صفر رسیده که به دلیل افزایش توان تولید داخلی در پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس به عنوان بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی خاورمیانه، شاهد عدم نیاز کشور به واردات این فرآورده‌ها هستیم.

پهلوگیری 651 شناور در بندر خلیج فارس

عفیفی پور بیان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، 651 فروند شناور در اسکله‌های تحت نظارت بندر خلیج فارس پهلو گرفت که از این تعداد، 425 فروند مربوط به کشتی‌های حامل فرآورده نفتی و 226 فروند مربوط به شناورهای مواد معدنی بوده است.
وی از اخذ مصوبه هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی به منظور اعطای تخفیف 40 درصدی به تجارت فرآورده‌های نفتی همچون قیر، مازوت و غیره با هدف حمایت از رونق تولید و صادرات خبر داد.

بهره‌مندی از 9 پست اسکله نفتی با آبخور 7,5 متر

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشریح ظرفیت ها و توانمندی های بندر خلیج فارس گفت: این بندر دارای 9 پست اسکله نفتی و 2 پست اسکله خدماتی، با ظرفیت آبخور متوسط 7,5 متر و قابلیت پهلودهی به شناورهایی با تناژ حداکثر 10 هزار تن است.
عفیفی پور اضافه کرد: علاوه بر این اسکله‌های شماره 1، 2 و 3 بندر شهید رجایی نیز امکان پهلودهی شناورهای نفتی با ظرفیت بیش از 45 هزار تن، و اسکله 25 فولاد (با کاربری نفتی) با ظرفیت آبخور 12 متر از توان پهلودهی شناورهای با تناژ بالای 60 هزار تن برخوردار است.
وی افزود: از اواسط سال 97 و در پی افزایش تولیدات پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس، مجوز بهره‌برداری از اسکله 27 فولاد با ظرفیت آبخور 13,5 متر به منظور پذیرش شناورهای 90هزار تنی و افزایش توان صادرات فراورده‌های نفتی جدید این پالایشگاه صادر شد.

تشریح برنامه های توسعه ای بندر خلیج فارس

به گفته مدیر منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، در حال حاضر 13 شرکت بخش خصوصی با ظرفیت اسمی بیش 475 هزار مترمکعب در این بندر در حال فعالیت بوده و با توجه به برنامه‌های توسعه‌ای در آینده‌ای نه چندان دور و با احداث مخازن نفتی با ظرفیت نگهداری یک میلیون و 500 هزار متر مکعب، تعداد شرکت‌های فعال مستقر در این بندر به بیش از 20 شرکت خواهد رسید که زمینه فعالیت مختلفی در زمینه صادرات، واردات، ترانزیت و سوآپ فرآورده‌های نفتی را در بزرگترین بندر تجاری ایران فراهم می‌نماید.
عفیفی پور احداث کریدور خطوط لوله انتقال فراورده‌های نفتی، احداث سه پست اسکله 100 هزارتنی، ایستگاه تخلیه و بارگیری ریلی ـ نفتی، مظروف‌سازی قیر، احداث مخازن LPG و همچنین احداث یک پالایشگاه کوچک را به عنوان برنامه‌های آتی بندر خلیج‌فارس عنوان کرد.
وی پیگیری و افزایش عمق اسکله ها و حوضچه بندر خلیج فارس و احداث ایستگاه آتش‌نشانی مستقل از دیگر برنامه های در دستور کار این بندر برشمرد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو