توسعه فعالیت های پارلمان زنان در کیش

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: با توجه به این که 44 درصد از ساکنان کیش را زنان تشکیل می دهند ارتقاء جایگاه آنان در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، یکی از مهمترین سیاست های این سازمان است.

به گزارش فرینا، سعید پورعلی در نشست مسئولان سازمان منطقه آزاد کیش با رابطان امور زنان در نهادهای مختلف کیش که چهارشنبه اول آبان در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد، بحث ارتقای زنان در زمینه های  اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی را یکی از مهمترین سیاست های سازمان برشمرد و افزود: با استناد به آمارهای سال 95 ، 44 درصد جمعیت جزیره را زنان تشکیل می دهد که انجام اقدامات ساختاری برای تقویت مشارکت زنان در مدیریت جزیره از جمله موضوعاتی است که نیاز به اقدامات ویژه در حوزه سیاست گذاری و اجرا دارد.

پورعلی با بیان اینکه 97.4 زنان در جزیره کیش باسواد هستند و بخش عمده جمعیت فعال اقتصادی در دست زنان است گفت: آمارها نشان می دهد که زنان جامعه کیش، استعدادها و توانمندی های بسیاری دارند که در ارتقا و پیشرفت جزیره در تمامی حوزه ها موثر است.

پورعلی جمعیت کیش را 39 هزار و 853 نفری عنوان کرد و اظهار داشت: 17 هزار و 675 نفر از ساکنان کیش را زنان تشکیل می دهند که نسبت جمعیت زنان به مردان 44درصد به 56 درصد است و به عبارتی به ازای هر 125 مرد، 100 زن در کیش ساکن هستند.

وی در ادامه افزود: حرکت خوبی که در قالب تشکیل پارلمان زنان شکل گرفته است با کمک تمامی شما باید به گونه ای اداره شود که در حوزه سیاست گذاری سازمان بیشترین سهم مشارکت زنان در جامعه را داشته باشیم و منجر به ارتقا کیفیت و توسعه پایدار همه جانبه شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان منطقه آزاد کیش در بخش دیگری از سخنانش، میانگین سنی مردم در این جزیره را 28.6 سال اعلام کرد و گفت: 41درصد جمعیت جزیره بین 25 تا 39 سال سن دارند و گروه سنی زیر 15 سال نیز 23 درصد و جمعیت جوان 15تا 29 سال هم حدود 26 درصد جمعیت کیش را تشکیل می دهند.

پورعلی ادامه داد: 67 درصد از جمعیت  کیش متاهل هستند که تعداد آنها 22 هزار و138 نفر می باشد و 30 درصد از جمعیت کیش که 9 هزار و 674  نفر را شامل می شود هرگز ازدواج نکردند و 2 درصد جمعیت نیز همسر ندارند و طلاق گرفته اند.

وی نرخ بیکاری را بر اساس آمار سال 95، 3.8 درصد و نرخ با سوادی در کیش را 96.6 درصد و نرخ بی سوادی را 3.4  درصد عنوان کرد و تصریح کرد: نرخ باسوادی در زنان 97.4 و در مردان 95.9 است که آمار نشان دهنده آن است که زنان از سواد بیشتری نسبت به مردان در کیش برخوردارند.

همچنین رئیس اداره امور زنان کیش در این مراسم نیز گفت: هر چه میزان مشارکت زنان در عرصه های مختلف اجتماعی بیشتر باشد، منجربه افزایش سطح کیفیت و سلامت زندگی خواهد شد و به طور قطع جوامع را در رسیدن به اهداف توسعه ای در تمامی زمینه ها یاری می کند.

عالمه خسروی کتوله افزود: با اهتمام و نگاه ویژه دکتر مظفری مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به حوزه بانوان، شکل گیری پارلمان زنان درجزیره کیش به عنوان یکی از سیاست های راهبردی در دستور کار این سازمان قرار گرفت تا زمینه ساز حضور و مشارکت بیشتر زنان در جامعه  باشد. وی همچنین درخصوص چگونگی تشکیل کمیته اجرایی پارلمان زنان گفت: پس از ابلاغ دستور دکتر مظفری و واگذاری این مسئولیت بر عهده معاونت فرهنگی و اجتماعی، کمیته اجرایی شکل گرفت و با حضور همکاران این معاونت و با مدیریت دکتر پور علی جلسات متعددی تا کنون برگزار و مصوبات همه در قالب پیشنهاد ارائه شده است.

خسروی افزود: پیش نویس فعالیت پارلمان زنان در قالب شیوه نامه آماده شده است که در جلسات آینده با حضور فعال رابطان امور زنان در نهادهای مختلف، پیشنهادات این حوزه بحث و بررسی می شود و پس از نهایی شدن و جمع بندی موارد، شاهد شکل گیری پارلمان فراگیر با حضور همه اقشار جامعه زنان در کیش خواهیم بود.

خبرنگار منطقه آزاد کیش امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو