صادرات غیرنفتی آذربایجان شرقی تا پایان سال 98 از مرز3 میلیارد دلار عبور می کند

با توجه به جابه‌جایی مسیر صادرات کالا از گمرکات جنوب کشور به گمرکات واقع در استان‌های هم‌ مرز با کشورهای همسایه شمالی و شمال‌غربی خصوصا گمرکات استان آذربایجان‌شرقی همچنین فراهم آوردن بستری برای توسعه تجارت خارجی، میزان ارزش صادرات غیرنفتی آذربایجان‌شرقی تا پایان سال 98 با رشد 25 درصدی نسبت به سال گذشته از مرز 3 میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

طبق آمار 6 ماهه ابتدایی سال 50 درصد این مهم محقق شده و انتظار می‌رود با چابک‌سازی مراحل گمرکی، تجهیز آزمایشگاه‌های مرتبط از جمله آزمایشگاه استاندارد، تکمیل و افزایش زیرساخت‌های حمل و نقل، هماهنگ‌سازی دستورالعمل‌های مرتبط با صادرات در دستگاه‌های اجرایی، تقویت بنیان‌های تولید و رفع موانع تولید برای تقویت و استمرار صادرات و نهایتاً رصد آمار تولید و برنامه‌ریزی برای صادرات محصولات کشاورزی، رسیدن به رقم 3 میلیارد دلار محقق شود.

یکی دیگر از برجسته‌ترین نکات موجود در گزارش آمار مقایسه‌ای صادرات در 6 ماهه نخست سال ۹۸ رشد ۴۲ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی از استان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته است؛ این در حالیست که مجموع ارزش صادرات کشور در مدت یاد شده 10 درصد کاهش یافته است.

از دیگر نقاط قابل توجه در این گزارش می‌توان به نقش و سهم گمرکات استان در صادرات کالاهای غیرنفتی استان اشاره نمود ، به‌گونه‌ای که ارزش صادرات از گمرکات استان نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

همچنین تفکیک گروه‌های کالایی بیانگر رشد قابل توجه گروه کالاهای صنعتی، کشاورزی و فلزات است، این در حالی است که همچنان شاهد کاهش میزان صادرات فرش و صنایع‌دستی از استان هستیم و برای واکاوی این موضوع طی دو جلسه مواردی همچون اثرات تحریم،کاهش تولید به‌دلیل گران بودن مواد اولیه مرغوب و عدم تامین آن، ظهور رقبای جدید به‌صورت کارشناسی در حضور نمایندگان بخش خصوص، انجمن‌ها و اتحادیه‌های مربوطه مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفته است.

در ادامه یکی دیگر از نکات قابل توجه و تامل برانگیز گزارش 6 ماهه صادرات غیر نفتی استان عدم قرار گرفتن کشور سوریه در ردیف ۱۰ کشور هدف صادراتی است که البته کم فروغ بودن مراودات تجاری کشور سوریه با ایران از دوران گذشته از یک سو و جنگ و ناامنی در سال‌های اخیر از سوی دیگر بر عدم حضور و توجه تجار ایرانی به بازار و سرمایه‌گذاری در سوریه دامن‌زده است.

البته برای جبران آن جلسات متعدد و مشترک مدیران اقتصادی استان با صاحبان صنایع و مسوولان ستاد بازسازی سوریه همچنین گروه‌های صنعتی مختلف از جمله شرکت‌های صنایع ساختمانی، لوازم خانگی، صنایع غذایی و فولاد جهت سرمایه‌گذاری‌های امن در کشور سوریه همچنین اعزام هیات‌های تجاری بحث و تبادل نظر شده است.

البته طبق برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته تا یک ماه آینده هیاتی ۱۳ نفره متشکل از تجار، صنعتگران و سرمایه‌گذاران استان به کشور سوریه اعزام خواهند شد؛ آنچه مسلم است بازنگری در تفاهم‌نامه‌های تجاری دو کشور که سال‌ها پیش منعقد شده می‌تواند به رشد مراودات تجاری هر دو طرف منجر شود.

خبرنگار منطقه آزاد ارس امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو