پیام وزیر اقتصاد هند به وزیر خزانه داری امریکا در مورد ایران؛

برای تجارت با افغانستان به بندر چابهار نیاز داریم

وزیر اقتصاد هند بر استفاده از بندر چابهار برای تجارت با افغانستان تاکید کرد.

به گزارش فرینا به نقل از جماران؛ نشریه "اکونومیک تایمز" روز جمعه نوشت: "نیرمالا سیتارمان" پس از دیدار با استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا گفت که ما موضع هند در مقابل تحریم های ایران را به آمریکا توضیح دادیم. به خصوص بر نیاز هند به ادامه تجارت با افغانستان از طریق بندر چابهار تاکید کردیم.
وی ادامه داد :همچنین به دلایل راهبردی و سایر دلایل ما نیاز داریم که به استفاده خود از بندر چابهار ادامه دهیم.
وزیر اقتصاد هند در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر انتظار هند از آمریکا برای دریافت معافیت از تحریم های ایران گفت: ما نیاز هند به ادامه ارتباط با بندر چابهار برای تجارت با افغانستان را توضیح داده ایم.
وی گفت که هند متعهد به توسعه افغانستان است. در زمانی که پاکستان با استفاده از خاک خود برای تجارت میان هند و افغانستان مخالفت می کند، ادامه استفاده از بندر چابهار برای هند ضرورت دارد.
استیون منوچین وزیر خزانه داری آمریکا از 25 اکتبر (سوم آبان) در حال انجام سفر منطقه ای بوده است و تاکنون به کشورهایی چون عربستان سعودی، سرزمین های اشغالی، امارات، قطر و هند سفر کرده است.
استیون مانچین وزیر خزانه داری آمریکا در سخنانی که نشان دهنده عدم تمایل واشنگتن به اعطای معافیت به هند است اعلام کرد: ما در حال همکاری با متحدان خود برای اطمینان از عرضه کافی نفت در بازارهای جهانی و جبران تحریم های ایران هستیم. ما در مورد این مساله که هند بشدت به انرژی احتیاج دارد حساس هستیم. آمریکا در حال همکاری با هند در زمینه دریافت گاز مایع است.
بندر چابهار ایران برای هند اهمیت زیادی دارد و مهمترین دلیل آن موقعیت راهبردی این بندر است.
هند با ادامه اختلافات با کشور های همسایه خود از جمله پاکستان و چین تصمیم گرفته است تا یک مسیر جدید برای دسترسی به کشور های غرب و آسیای مرکزی ایجاد کند و منافع خود در افغانستان محصور در خشکی را گسترش دهد.
فاز اول این بندر در ماه دسامبر سال 2017 (آذر 1396) با حضور حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و نمایندگانی از هند و سایر کشور های منطقه افتتاح شد.
بندر چابهار که در دریای عمان قرار گرفته است، دسترسی هند به افغانستان از طریق دریا را آسان می کند.
دولت هند متعهد به سرمایه گذاری 500 میلیون دلاری برای توسعه چابهار و همچنین سرمایه گذاری 1.5 میلیارد دلاری برای ساخت مجموعه ای از جاده ها و راه آهن شده است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو