بهبود فضای كسب و كار نتیجه همكاری قوای سه گانه است

وزیر امور اقتصادی و دارایی در سفر خود به استان فارس طی سخنانی در نشست هم اندیشی با اساتید و صاحب نظران دانشگاههای شیراز به تشریح برنامه ها و اقدامات این وزارتخانه در خصوص مواردی چون نظام بودجه ریزی، بهبود محیط کسب و کار، بهره مندی از ظرفیت دانشگاهیان در خط مشی گذاری های اقتصادی، سیاست های مالیاتی و ... پرداخت.

به گزارش فرینا به نقل از شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، فرهاد دژپسند با اشاره به مباحث مطرح شده در خصوص بودجه های سالیانه کشور گفت: از ابتداي دولت يازدهم اتکای بودجه به نفت روند کاهشي داشته است و به دنبال آن هستیم که باز هم کاهش یابد.

دژپسند با اشاره به اینکه حدود يك سوم مالیات دریافت شده در مهر ماه سالجاری از محل وصول مالیات های معوق بوده است، تصریح کرد: این نتیجه سیاست بخشودگی جرایم معوقات مالیاتی بود، زیرا پذیرفته ایم كه باید سیاست های متنوعی را بکار بست.

وی ضمن تاكيد بر مولد سازي دارايي ها، از "انتشار اوراق" نيز به عنوان یکی ديگر از ابزار ها ياد كرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به بهبود یک رتبه ای جمهوری اسلامی ایران در شاخص کسب و کار بر اساس اعلام نهادهای بین المللی، تصریح کرد: نکته ای را که باید پذیرفت این است که بهبود فضای کسب و کار صرفا وظیفه قوه مجریه نیست، کما اینکه در سال ۱۳۹۷ بخشي از بهبود رتبه ایران در این شاخص، به فعاليت هاي بیرون از قوه مجریه بر می گشت و در همین راستا نيز مذاکراتی با مسئولان مربوط صورت گرفته است.
دژپسند در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که ارتباط دولت با دانشگاه باید مستمر باشد، متذکر شد: در شرایط اقتصادي و اجتماعی مختلف نياز به پژوهش هاي كاربردي براي ارايه راهكارهاي مناسب وجود دارد. لذا بر اين باور هستيم كه بايد ارتباط دانشگاه ها با وزارت اقتصاد به صورت عميق و مستمر باشد.

وي همچنين تاكيد كرد: باید زمینه را برای ورود اندیشه های جدید دانشگاهی به حوزه خط مشی گذاری های اقتصادی کشور فراهم کنیم و با استفاده از ظرفیت اندیشه ورزان، در حوزه اقتصاد تحول ایجاد شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: برای ورود دانشگاه ها و اندیشه ورزان به حوزه خط مشی گذاری های اقتصادی شاهد یک حلقه مفقوده هستیم به همین خاطر یکی از برنامه های محوری اينجانب برای وزارت اقتصاد، تشکیل هسته های اندیشه ورزی در ۹ موضوع بود و در حال حاضر بطور مستمر از نظرات و اندیشه های اساتید دانشگاه در این هسته ها بهره می گیریم، امری که باید به استان ها نیز تعمیم یابد.

دژپسند راه اندازی شبکه تحلیلگران جوان اقتصادی در كنار هسته هاي انديشه ورزي را یکی دیگر از ظرفیت های جدید وزارت اقتصاد برای بهره گیری از ایده ها و نظرات دانشگاهیان در سراسر کشور خواند و افزود: باید شبکه دومی هم در همین ارتباط به منظور استفاده از همفکری اساتید دانشگاهی، بدون محدودیت سن، در همه زمینه های مربوط اعم از اقتصاد، مدیریت، صنعت، حسابداری و ... راه اندازی شود که امیدواریم در آینده نزدیک از آن رونمایی کنیم.

وزیر امور اقتصادی  و دارایی با تاکید بر ضرورت استفاده دستگاه های اجرایی از ظرفیت دانشگاه ها عنوان کرد:  نظام علمی و پژوهشی کشور نیز باید کاملا به روز، جامع و  کاربردی باشد.

دژپسند در ادامه، اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان فارس را مکلف کرد که منتقل کننده پیشنهاد های دانشگاه های استان فارس به وزارتخانه باشد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو