وجود زیرساخت های مناسب سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی شیراز

رئیس کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس گفت: زیرساخت های مناسبی در منطقه ویژه اقتصادی شیراز برای استفاده سرمایه گذاران ایجاد شده است.

به گزارش فرینا به نقل از خبرنگار خبرگزاری شبستان از شیراز، «نادر طیبی»، امروز (دوشنبه 4 آذر) در جلسه اعضای کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس که در منطقه ویژه اقتصادی شیراز برگزار شد، افزود: یکی از اصول مهم و موثر توسعه اقتصادی مناطق ویژه اقتصادی، بهره گیری از زیرساخت های مهم و اساسی است که در حال حاضر زیرساخت های مناسبی در منطقه ویژه برای استفاده سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی ایجاد شده است.

طیبی با بیان گزارشی از منطقه ویژه اقتصادی شیراز گفت: مناطق ویژه مبتنی بر مزیت ها و فرصت های اقتصادی با هدف گسترش صادرات شکل گرفته اند از این رو این مناطق دارای مقررات اقتصادی به ویژه در زمینه شرایط سرمایه گذاری، مالیات و تجارت بین المللی استتا بتواند زمینه جذب سرمایه، رونق تجاری و رشد اقتصادی را فراهم آورد.

وی گفت: یکی از اصول مهم و موثر توسعه اقتصادی در این مناطق، بهره گیری از زیرساخت های مهم و اساسی است که در حال حاضر زیرساخت های مناسبی در منطقه ویژه برای استفاده سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی ایجاد شده است.

رئیس کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس اظهارداشت: استقرار گمرک در منطقه، شرایط اقلیمی مناسب برای فعالیت های تجاری ـ صنعتی و انبارداری، نزدیكی به شهرهای حوزه خلیج فارس، نزدیكی به بندر عسلویه (منطقه ویژه انرژی پارس) و دارا بودن اسناد مالكیت قطعی اراضی كه جهت اخذ بانكی  از ویژگی های منطقه ویژه اقتصادی شیراز است.

در این جلسه نائب رئیس کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس نیز با ارائه طرح تبدیل گاز به فرآورده های نفتی (GTL شیراز) گفت: نخستین پالایشگاه تبدیل گاز طبیعی به فرآورده های نفتی در ایران احداث شده که قرارداد خوراک این پالایشگاه به مدت 25 سال و به میزان 2/3 میلیون متر مکعب در روز با شرکت ملی گاز ایران به امضا رسیده است.
نرسی قربان افزود: این پالایشگاه در مساحتی حدود 50 هکتار و در 60 کیلومتری شهر شیراز واقع شده است که قابلیت توسعه فازهای بعد این پالایشگاه نیز وجود دارد.
قربان اظهارداشت: مجوزهای لازم برای این پالایشگاه از وزارت نفت، شرکت ملی گاز ایران، وزارت صنایع، سازمان محیط زیست و سایر ارگان های محلی اخذ شده است.
وی اضافه کرد: استان فارس در حال حاضر سالیانه بیش از نیمی از نیاز خود به فراوردهای نفتی را از خارج از استان تامین می نماید که اگر هزینه های حمل در سال، مسائل جاده ای و مشکلات محیط زیستی را در نظر بگیریم صرفه جوئی قابل توجهی با تولید فراورده های نفتی از گاز دراستان فارس ایجاد خواهد شد که از مزیت های این طرح است.
وی بابیان اینکه تأمین گاز مورد نیاز این پالایشگاه از مهمترین عوامل موفقیت برای این طرح می باشد ادامه داد: در اجرای این طرح برخی از محدودیت های قانونی وجود دارد که این موضوع را از طریق شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان فارس دنبال خواهیم کرد.

در این جلسه عناوین کمیته های پیشنهادی ذیل این کمیسیون مطرح و تبادل نظر شد.
همچنین در حاشیه این جلسه اعضای کمیسیون تخصصی انرژی، محیط زیست، صنایع پالایشی و پتروشیمی اتاق بازرگانی فارس از شرکت های تولیدی دانا مشبک آسیا، آترونیک کیش و نیتل در منطقه ویژه اقتصادی شیراز بازدید کردند.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو