تسهیل صادرات محصولات پتروشیمی با افتتاح کریدور منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: صادرات محصولات پتروشیمی با افتتاح کریدور صادراتی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی تسهیل شد.

به گزارش فرینا، سیدامید شهیدی نیا در گفتگو با خبرنگار نیپنا با اشاره به افتتاح کریدور صادراتی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی افزود: اسکله های این منطقه برای صادرات محصولات پتروشیمی مایع است و صادرات محصولات جامد که بیشتر مواد پلیمری را شامل می شود از طریق اسکله های بندرامام خمینی (ره) انجام می شود.

شهیدی نیا با بیان این که صادرات کانتینری محصولات پتروشیمی با روند فعلی از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی (ره)، سبب کاهش سرعت صادرات برای شرکت ها می شد، گفت: یکی از گلوگاه های صادرات محصولات پتروشیمی زمان بر بودن تشریفات گمرکی در خروجی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و ورودی منطقه ویژه اقتصادی بندر امام خمینی(ره) بود؛ که با حذف عملیات پلمپ گمرک و نصب باسکول مجزا تسریع در انتقال محصولات حاصل شد.

وی ادامه داد: با برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی این سازمان به منظور تسهیل در صادرات کانتینری محصولات پتروشیمی، سال گذشته تفاهم‌نامه‌ای چهارجانبه، برای ایجاد کریدور صادراتی بین منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و منطقه ویژه بندری امام خمینی (ره) امضا شد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با اشاره به اینکه با اجرای این کریدور صادراتی عملیات پلمپ گمرک جهت خروج محصولات حذف و همچنین جهت توزین کانتینر های صادراتی باسکول مجزا در ورودی منطقه ویژه اقتصادی بندر امام ( ره) در نظر گرفته شد، گفت: این امر سبب تسریع صادرات، افزایش کارایی سیستم حمل‌ونقل جاده‌ای، کاهش تشریفات ترخیص از جمله حذف پلمب، کاهش هزینه‌ها و مهار ترافیک ناشی از تجمع کامیون‌ها در پشت در خروجی سایت 5 منطقه ویژه شده است.

شهیدی نیا به مشکلات اجرای طرح کریدور صادراتی اشاره کرد و افزود: ساختمان ها و حریم راه آهن از جمله مشکلات پیش روی موقعیت مسیر انتخابی این طرح بود که با تعامل خوبی که با راه آهن صورت گرفت، بخشی از حریم راه آهن به مسیر کریدور اختصاص یافت.

وی تأکید کرد: با توجه به رشد حجم محصولات صادراتی افتتاح این کریدور سبب افزایش سرعت صادرات محصولات پتروشیمی شد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با بیان این که کل هماهنگی های اصلی و اجرای طرح کریدور صادراتی از سوی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی صورت گرفته است، گفت: البته شرکت های پتروشیمی منطقه نیز که ذینفع هستند همکاری لازم را برای پیشبرد این طرح داشته اند، همچنین اداره کل گمرک بندر امام خمینی(ه) تعامل بسیار خوبی جهت عملیاتی شدن کریدور مذکور با این سازمان بعمل آورد.

شهیدی نیا افزود: در این فرآیند تشریفات گمرکی در ایستگاه های مختلف روی محصولات پتروشیمی به حداقل رسید.

وی با اشاره به اینکه طرح کریدور صادراتی بسیار در زمان صرفه جویی کرده است، گفت: با توجه به افزایش سرعت صادرات، به طور قطع صرفه اقتصادی نیز برای شرکت ها خواهد داشت.

این کریدور با هدف تسهیل در صادرات محصولات پتروشیمی، دو منطقه ویژه هم‌جوار پتروشیمی و بندرامام را به هم متصل و مسیری بین آنها برقرار کرده است تا محصولات صادراتی شرکت‌های پتروشیمی مستقیم و با حداقل تشریفات گمرکی به منطقه ویژه بندرامام وارد شوند.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو