لزوم ایجاد کانال الکترونیکی بین ایران و کشورهای عضو اوراسیا

رئیس انجمن دوستی ایران و ارمنستان بر ایجاد کانال الکترونیکی بین اتاق بازرگانی و گمرک ایران و کشورهای عضو اوراسیا تاکید کرد.

به گزارش فرینا به نقل از ایرنا، علیرضا نظیف در نشست تخصصی "ارس دروازه ورود به اتحادیه اقتصادی اوراسیا" اظهار کرد: باید با ایجاد تسهیلاتی در رویه های موجود، از فرصت همکاری با اتحادیه اوراسیا نهایت استفاده را برد و توافقنامه منعقد شده بین ایران و این اتحادیه را در عمل اجرایی کرد.
نظیف افزود: در کدگذاری کالاها، وحدت رویه ای با کشورهای اوراسیا نداریم که باید این مشکل را در ضمن تشکیل کارگروه کالایی رفع کرد.
وی اظهار کرد: منطقه آزاد ارس، تنها راه ارتباط زمینی ایران با اتحادیه اوراسیا از طریق ارمنستان است اما متاسفانه این منطقه آزاد، در کشورهای عضو این اتحادیه و از جمله در ارمنستان ناشناخته است.
رئیس انجمن دوستی ایران و ارمنستان گفت: معرفی شایسته ارس و قابلیت های آن، برای نقش آفرینی موثر این منطقه آزاد در ایجاد یک رابطه ثمربخش بین ایران و اوراسیا ضرورتی اولویت دار است.
"صفر شاسفند" عضو هیات مدیره سازمان منطقه آزاد ارس و مسئول هماهنگی و انسجام بخشی فعالان اقتصادی و دستگاه های دولتی با اتحادیه اوراسیا در منطقه آزاد ارس از برگزاری کنفرانس بین المللی "ارس؛ دروازه ورود به اوراسیا" در اردیبهشت سال ۹۹ در جلفا، مرکز منطقه آزاد ارس خبر داد.  
مدیر نوردوز منطقه آزاد ارس نیز در این نشست تخصصی اظهار کرد: صادرات از پایانه نوردوز در هشت ماهه امسال، ۷۰درصد رشد نشان می دهد و اگر موافقتنامه اوراسیا اجرایی شود، حجم صادرات از این پایانه مرزی که تنها نقطه ارتباط زمینی ایران با کشوری از اعضای اوراسیا است، افزایش قابل توجهی خواهد یافت.
احمد حسن نژاد افزود: سازمان منطقه آزاد ارس برای ایجاد زیرساخت ها در نوردوز، تاکنون افزون بر ۲۰ میلیارد تومان هزینه کرده است اما برای تحقق برنامه افزایش صادرات بویژه به اوراسیا نیازمند تقویت این زیرساخت ها هستیم.
حسن نژاد گفت: ایجاد هاب لجستیک نوردوز و تقویت زیرساخت های حمل و نقل ریلی و جاده ای در نودوز به افزایش صادرات از منطقه آزاد ارس منجر خواهد شد.
منطقه آزاد ارس با وسعت ۵۱ هزار هکتار در ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز در مجاورت دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته و علاوه بر ظرفیت های صنعتی دارای استعدادهای مناسبی در زمینه کشاورزی و گردشگری است.  

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو