ارائه توضیحات دبیرخانه شورایعالی در خصوص واردات پوشاک در مناطق‌آزاد کشور

یک مقام مسئول در دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با ارائه توضیحاتی در رابطه با جزئیات و نحوه واردات پوشاک در این مناطق تاکید کرد که این واردات براساس مصوبه "کمیته تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر" در سال گذشته انجام می‌شود که با انجام ثبت سفارش و به طور محدود است.

به گزارش فرینا به نقل از ایسنا، بعد از ممنوعیت واردات پوشاک از سال گذشته، ‌ اخیرا شهریاری ـ نایب رئیس اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ـ اعلام کرد که با توجه به ممنوعیت واردات پوشاک عملا در چند ماه گذشته واردات این کالا از مناطق آزاد نیز متوقف شده بود، اما به نظر می‌رسد در چهار هفته گذشته قید ثبت سفارش از واردات پوشاک در مناطق آزاد برداشته شده و واردات پوشاک از این مناطق از سر گرفته شده است.

به دنبال طرح این موضوع، پرس و جوی ماجرا ورادات پوشاک از مناطق آزاد از ناصر خرمالی ـ مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ـ با توضیحاتی در این رابطه همراه بود.

ناصر خرمالی گفت: براساس قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری و صنعتی ورود هر گونه کالا به استثنای کالای ممنوعه شرعی با پرداخت عوارض مربوطه به محدوده  این مناطق بلامانع است.

وی در همین رابطه با اشاره جریان کالای همراه مسافر گفت: در فروردین ماه سال گذشته و با تصویب هیات وزیران کمیته تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر با نمایندگان برخی دستگاه‌ها از جمله بانک مرکزی، وزارت صمت، گمرک و شورای عالی مناطق آزاد تشکیل شد که واردات این دسته از کالاها که پوشاک نیز جزوی از آن است بر اساس تصمیمات این کمیته تعیین فهرست و سهمیه آن مشخص می‌شود؛ به طوری که مصوبات سالانه و متناسب با فهرست کالای همراه مجاز قابل ورود به سرزمین اصلی، به مقاصد مناطق‌آزاد هفتگانه کشور تعیین می‌شود.

مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی افزود: ثبت سفارش کالا طبق مصوبه کمیته تعیین فهرست و سهمیه کالای همراه مسافر برای ورود هر گونه کالا به مناطق آزاد الزامی و اجباری بوده و باید تمامی کالاها ثبت سفارش شوند و پوشاک نیز از این موضوع مستثنی نیست.

کمتر از ۳۰ درصد سهمیه ارزی پوشاک وارد شد

خرمالی، با اشاره به تعیین سهمیه ارزی برای واردات پوشاک از سال گذشته توضیح داد: با توجه به حساسیت موضوع واردات پوشاک و همچنین حمایت از تولید داخل، مجموع دلاری واردات برای سال جاری حدود ۱۷۶ میلیون دلار برای همه مناطق تعیین شد، اما تاکنون به دلیل مشکلات مربوط به تجارت خارجی و سایر معضلات داخلی، کمتر از ۳۰ درصد این رقم برای پوشاک به مناطق وارد شده است.

وی افزود: عمده پوشاک وارده به مناطق پوشاکی هستند که تولید آن در داخل انجام نمی‌شود و حجم بسیار اندکی دارند که ارزش دلاری آن نیز در قیاس با تجارت ۱۲ میلیارد دلاری پوشاک کشور قابل توجه نیست.

به گفته مدیر توسعه صادرات، گمرک و ارزش افزوده دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، پوشاک وارد شده به مناطق آزاد جهت عرضه به گردشگران و مسافران مناطق به مجمتع‌های فروشگاهی مناطق آزاد تجاری و صنعتی وارد انجام می‌شود که جلوگیری از خروج ارز از طریق مسافران داخلی به خارج از کشور  از اهم اهداف این جریان است.

خرمالی یادآور شد: قطعا ورود تجاری کالا به مناطق آزاد تجاری و صنعتی جهت عرضه مسافری به گردشگران داخلی می‌تواند مزیت‌های ویژه‌ای برای مناطق به همراه داشته باشد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو