آغاز عملیات اجرایی بزرگترین طرح تولید مواد پایه صنعت آلومینیوم و فولاد کشور در منطقه ویژه اقتصادی لامرد 

عملیات اجرایی کارخانه بزرگ ۵۰۰ هزارتنی تولید کک نفتی کلسینه (CPC) و دیگر فرآورده های پایه صنایع آلومینیوم و فولاد در منطقه ویژه اقتصادی لامرد آغاز شد.

به گزارش فرینا، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد در آیین آغاز عملیات اجرایی این طرح بزرگ که سرمایه گذار و مجری آن از بخش خصوصی است، گفت: تامین مواد اولیه فولاد و آلومینیوم از اهمیت ویژه ای برخوردار است که با تکیه بر توان مهندسی و اجرایی، طرح جامع مطالعاتی احداث کارخانه ۵۰۰ هزارتنی تولید کک نفتی کلسینه (CPC) و دیگر فرآورده های پایه صنایع آلومینیوم و فولاد  تهیه شد.
فریدون فدایی دولت افزود: اجرای این طرح با مشارکت بخش خصوصی در شرایطی که دشمنان و نظام سلطه در صدد تحریم صنایع فلزی کشور هستند، حاکی از عزم صنعتگران برای نقش آفرینی فعال در توسعه اقتصادی کشور و بهره مندی از ظرفیت بی بدیل این منطقه اقتصادی است.
فدایی دولت ضمن برشمردن مزایای منطقه متبوعش ادامه داد: هرکدام از ظرفیت ها و قابلیت های منطقه ویژه اقتصادی لامرد به عنوان یک راهبرد جدید می تواند تعریف شود و اهداف ذاتی تشکیل مناطق ویژه یعنی رونق اقتصادی و افزایش ظرفیت تولیدی کشور با تکیه بر توانمندی های داخلی، افزایش توان صادراتی، محرومیت زدایی و اشتغال پایدار، بهبود وضعیت معیشتی مردم را تحقق سازد که این منطقه در پرتو همکاری ها و حمایت های رئیس هیات عامل ایمیدرو، استاندار فارس، نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی، در کانون توجه ملی قرار گرفته است.
وی در ادامه تلاش مدیریت این کانون صنعتی را معطوف  قرار دادن ظرفیت های نهفته در معادن غنی  مبتنی بر رهیافت مطالعات دقیق عنوان کرد و افزود: طرح تولید انرژی کشور در این منطقه ویژه با توجه به  شرایط مناسب مورد تایید وزارت نیرو مورد بازبینی و به عنوان نقشه راه جدید به سرمایه گذاران متقاضی معرفی می شود. 
مجری طرح صنایع انرژی بر لامرد و پارسیان افزود: با توجه به اینکه  آلومینیوم جنوب به مرحله  بهره براری رسیده ودر آینده با تکمیل چرخه تولید این کارخانه، 150 هزار تن آلومینیوم مذاب برای تولید انواع ورق های عریض، صنایع آلیاژی، پروفیل آلومینیوم، قطعات خودرو و دیگر صنایع مرتبط با این فلز گرانبها در دسترس است، علاوه بر طراحی و تدوین بسته های سرمایه گذاری مرتبط در این حوزه،  با رایزنی های به عمل آمده از ظرفیت های سندیکای آلومینیوم ایران  نیز برای تبیین  قابلیت های سرشار این منطقه  استفاده می شود.

حسینی سرمایه گذار طرح مزبور با تقدیر از پیگیری و مساعدت مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی لامرد  گفت: بر اساس پیش بینی‌ها،مقرر بود این طرح در نقطه دیگری عملیاتی شود اما با درخواست و حمایت های مدیرعامل محترم آقای فدایی دولت و ارزیابی دقیقی که از مزیت ها و مشوق های منطقه ویژه اقتصادی لامرد صورت گرفت، لذا تصمیم شرکا بر این شد تا این طرح در این منطقه اجرا شود. 
به گفته وی، با احداث این کارخانه، که در فاز نخست موجبات اشتغال زایی برای 500 نفر بصورت مستقیم را فراهم می کند، دغدغه های سرمایه گذاران در تامین CPC (کک نقتی کلسینه) مرتفع می شود و این حجم تولیدی می تواند بخش اعظمی از نیاز کشور را تامین کند. 
این سرمایه گذار با بیان اینکه مواد اولیه فاز نخست این کارخانه در کشور قابل تامین خواهد بود، اضافه کرد: حدود 120 میلیون یورو اعتبار اولیه برای احداث  این کارخانه است و این مبلغ بطور کامل توسط شرکا تامین می شود.
لازم به ذکر است کک نفتی کلسینه شده (CPC) در صنایع آلومینیوم و فولاد و سایر صنایع کاربرد فراوان دارد.
منطقه ویژه اقتصادی لامرد از زیرمجموعه های ایمیدرودر جنوب استان فارس واقع شده است که میزبان صنایع آلومینیوم جنوب، نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی، نیروگاه سیکل ترکیبی ۹۳۰ مگاواتی، کارخانه های تولید سنگ مصنوعی و آسفالت  است .
علی رغم محدودیت های منابع در کشور با پیگیری های انجام شده، ناوگان حمل و نقل منطقه ویژه اقتصادی لامرد بروز می شود و به زودی طرح های جدید ساختمان های درمانگاه و آتش نشانی، پنجره واحد و روشنايی و فضای سبز و چند پروژه ديگر به منظور تكميل زيرساخت های منطقه ويژه اقتصادی لامرد به مرحله اجرا در می آيد و باتوجه به افزایش حجم ترانزیت ها به این منطقه، ارتقا راههای ارتباطی در اولویت مدیران ارشد قرار دارد. 
در طرح جامع منطقه ویژه اقتصادی لامرد نیز تولید شمش منیزیم، فولاد، آلومینیوم و صنایع مرتبط با پایین دست، نیروگاههای برق و صنایع پتروشیمی، نفت و گاز، سیمان و استقرار صنایع مادر پیش بینی شده است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو