با امضای تفاهم نامه ژئوپارک جهانی قشم با آموزش و پرورش محقق می شود؛

دانش آموزان بخش مرکزی قشم همیار ژئوپارک می شوند

مدیر ژئوپارک جهانی قشم گفت: با تمدید تفاهم نامه همکاری میان این ژئوپارک و اداره آموزش و پرورش بخش مرکزی قشم، دانش آموزان قشم همیار ژئوپارک می شوند.

به گزارش فرینا، علیرضا امری کاظمی اظهار کرد: با اجرای این تفاهم نامه، دانش آموزان دوره ابتدای و پایه های هفتم و دهم، با آگاهی یافتن از فایده های حضور گردشگران در ژئوپارک و پیامدهای مثبت آن، به ارزش سرمایه ای محل زندگی خود پی برده و با احساس مسئولیت بیشتری در زمینه حفاظت از میراث زمین شناسی، اقدام خواهند کرد.

به گفته امری کاظمی، آشنایی با مفاهیم ژئوپارک و ژئوسایت های جزیره قشم، ارتقا سطح مهارت های اجتماعی دانش آموزان در راستای تعامل سازنده با گردشگران، آشنایی با زمینه‌های کارآفرینی برای جوامع محلی و ابداع طرح و ایده های برتر در حوزه ژئوپارک، از مهمترین اهداف امضای این تفاهم نامه است.

وی اظهار داشت: تعامل پایدار و سازنده مدیریت ژئوپارک جهانی قشم و آموزش و پرورش بخش مرکزی موجب جهت گیری صحیح برنامه های علمی، ترویجی و آموزشی در حوزه ژئوپارک این منطقه می شود.

مدیر ژئوپارک جهانی قشم در پایان خاطرنشان کرد: افزایش تعامل میان دانش‌آموزان و جوامع محلی از مهمترین برنامه های پیش بینی شده مدیریت ژئوپارک در راستای حفاظت از میراث زمین شناسی است.

ژئوپارک منطقه ای است شامل مجموعه ای از پدیده های زمین شناختی، آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی و میراث فرهنگی و طبیعی که با مدیریتی دقیق و دایمی حفظ و نگهداری شود. ژئوپارک باید قلمروی مشخص داشته باشد و در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا نماید. قلمرو ژئوپارک قشم ۲ هزار و ۶۰ کیلومتر مربع شامل جزیره های قشم و هنگام و ۵۰۰ متر مرز حاشیه دریایی این جزایر و خلیج دیرستان است.

این ژئوپارک دارای ۲۷ سایت متنوع و اصلی همچون تنگه چاهکوه، دره ستاره ها، دره تندیس ها، دره شور و غار نمکدان است و مجاورت آن با جنگل های حرا واقع در شمال جزیره قشم که دارای پنج عنوان تالاب بین المللی، ذخیرگاه زیست کره، منطقه حفاظت شده، منطقه ویژه دریایی و منطقه ویژه پرندگان است، به ارزش ها و جذابیت های طبیعی ژئوپارک قشم افزوده است.

ژئوپارک قشم، تنوع عظیمی از چشم اندازهای زمین شناسی در کنار تنوع سایت های مختلف را ارائه می کند و علاوه بر این، تنوع اکولوژیکی، باستان شناسی و فرهنگی خاصی هم در این ژئوپارک دیده می شود.

خبرنگار منطقه آزاد قشم امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو