در گفتگو با اقتصاد 24 مطرح شد؛

پروژه‌های عمرانی منطقه آزاد کیش، از پروژه ترمینال فرودگاه کیش تا استحصال زمین در دریا

معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: هرچند منابع مالی برای پیشبرد برنامه‌ها کافی نیست، اما نسبت به بسیاری از مناطق و سرزمین اصلی روند بسیار خوبی را داشته‌ایم و در حال پیشبرد اهداف جزیره هستیم.

به گزارش فرینا، مصطفی خانزادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصاد 24 اظهار داشت: با وجود اینکه تخصیص پروژه‌های عمرانی در کشور تا حدی دچار سختی است، اما جزیره کیش دچار این مشکل نشده و وضعیت ما از نظر تأمین اعتبار و تخصیص پروژه‌های سرزمین اصلی وضعیت بهتری دارد.
خانزادی در توضیح پروژه های عمرانی منطقه آزاد کیش خاطرنشان کرد: در منطقه آزاد کیش دو سری پروژه اجرا می‌شود. یکسری از آن‌ها پروژه‌هایی بسیار قابل‌ توجه است که اعتبارات آن به بخش خصوصی بازمی‌گردد و با اعتباری بیش از سی هزار میلیارد تومان اجرا می‌شود. امروز 45 هتل در حال ساخت داریم و در بخش گردشگری تا بخش صنعت و تجاری، اتفاقات خوبی را شاهد هستیم.
خانزادی افزود: برخی پروژه‌ها نیز توسط سازمان انجام می‌شود که نوعاً شامل پروژه‌های زیرساختی جزیره می‌شود، مانند پروژه‌های عمرانی که در بندر و فرودگاه انجام می‌شود و یا فعالیت‌های درون جزیره برای تأمین آب، برق، مخابرات، اینترنت و ... .
وی اظهار کرد: امروز خوشبختانه پروژه‌هایی که متوقف بود، مجدد راه‌اندازی شده و روند خوبی را طی می‌کند، مانند پروژه ترمینال فرودگاه کیش که وضعیت خوبی نداشت و امروز کار جدی در آن انجام می‌شود و امیدوار هستیم تا 15 ماه آینده این ترمینال بتواند به بهره‌برداری برسد؛ هرچند تحریم‌ها مانع پیشرفت سریع آن شده و برای تهیه تجهیزات دچار مشکلاتی هستیم.
معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش افزود: یکی از پروژه‌های مطرح جزیره سایت هلی پورت است که در کشور تنها باند هلی کوپتری است که مختص هلیکوپتر است و در این جزیره اجرا می‌شود و امیدوار هستیم برای 22 بهمن امسال به بهره‌برداری برسد.

خانزادی گفت: پروژه دیگر لایروبی اسکله است. مطالعات زیست‌محیطی آن انجام‌شده و در مراحل نهایی است و با قرارگاه خاتم موافقت‌نامه های اولیه آن امضا شده و امیدواریم ظرف یک ماه آینده قرارداد آن امضا شود. در پروسه استحصال زمین در دریا نیز لایروبی آن در حدود 600 میلیارد تومان هزینه دارد و پروژه‌ای بزرگ محسوب می‌شود که در حال انجام است.
وی مطرح کرد: در بخش‌های زیرساختی مانند نوسازی نیروگاه‌ها تلاش بسیاری می‌شود چراکه نیروگاه‌های کیش قدیمی هستند، اما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا علاوه بر بالا بردن ظرفیت این نیروگاه‌ها، آن‌ها را به‌روزرسانی و نوسازی کنیم.
عضو هیئت‌مدیره منطقه آزاد کیش خاطرنشان کرد: احداث پست 132 کیلوواتی نیز پروژه‌ای مهم محسوب می‌شود که آن‌ هم نیاز به خرید تجهیزات به ارزش بیش از 100 میلیارد تومان دارد و امیدوار هستیم بتوانیم تجهیزات مربوطه را خریداری کنیم.
خانزادی ادامه داد: در بخش‌های زیست محیطی نیز فعالیت‌های خوبی را شرکت امور خدمات شروع کرده است از جمله تلاش برای به صفر رساندن دفن زباله که در کیش دچار مشکل بوده و این هم یک پروژه حدود 100 میلیارد تومانی است.
وی افزود: به‌تازگی پروژه بخش دریایی پلاژ آقایان را نیز به اتمام رسانده‌ایم و کلنگ بخش ساحلی آن زمین زده شده و پلاژ جدید بانوان نیز به‌زودی به زمین خواهد خورد. عملیات بازار ماهی‌فروشان هم که بازار نمونه‌ای در کشور به شمار می‌آید نیز پایان یافته و به مرحله بهره‌برداری رسیده است. علاوه بر این‌ها امروز پروژه‌های کوچک زیادی در دست اجرا داریم مانند ساختمان دادگستری، ساختمان نیروی انتظامی، ساخت چندین مدرسه و مسجد که در دست اجرا هستند.
معاون عمرانی و زیر بنایی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: پروژه مهم دیگر، سوخت‌رسانی هواپیماها و پروژه اطفاء حریق بندر است که در دست اجراست و نیازمند شدت دادن به پروسه تکمیل است. همچنین پیگیری زیادی برای اتصال برق کیش به سرزمین اصلی انجام شده که به هزار میلیارد تومان هزینه احتیاج دارد. مذاکرات آن انجام‌شده و با وزارت نیرو این پروژه انجام خواهد شد. امیدوار هستیم این پروژه‌ها ظرف دو یا سه سال آینده به نتیجه برسند و مسئولانی که در آینده نیز بر سرکار می‌آیند آن‌ها را پیگیری کنند.

خانزادی در مورد جزیره هندرابی نیز اظهار کرد: فعالیت‌های جزیره هندرابی هم طبق طرح جامع تعریف‌شده و شهر بدون سوخت (Zero Carbon Cities) باید باشد و بسته‌های سرمایه‌گذاری آن آماده و بیشتر برای گردشگری در نظر گرفته‌شده است. بر این اساس  از سرمایه‌گذاران دعوت خواهد شد تا در همان قالب طرح جامع مشارکت کنند.

وی در پایان با ابراز رضایت از روند پروژه‌های کیش اظهار داشت: هرچند منابع مالی برای پیشبرد برنامه‌ها کافی نیست، اما نسبت به بسیاری از مناطق و سرزمین اصلی روند بسیار خوبی را داشته‌ایم. بودجه پروژه‌های عمرانی ما بیش از ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است و به نسبت بودجه جاری عدد قابل‌ توجهی را به خود اختصاص می‌دهد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو