نصب آخرین سکوی گازی فاز 14 پارس جنوبی

آخرین سکوی بخش فراساحل طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی در خلیج فارس نصب شد.

به گزارش فرینا و به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و  گاز پارس، عرشه اقماری 14D، بر روی جکت خود در چهارمین موقعیت برداشت گاز طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی نصب شد.
این سازه عظیم گازی پس از پایان عملیات ساخت در شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا)، با پیشرفت فیزیکی 98 درصد بر روی بارج FLB124 بارگیری و هفته گذشته یارد صدرا را به مقصد پارس جنوبی ترک کرده بود.
مجری طرح توسعه فاز 14 پارس جنوبی به برنامه‌ریزی برای عملیات انتقال ایمن این ابرسازه با توجه به وضع آب و هوا در دریا اشاره کرد و گفت: خوشبختانه پس از پایدار شدن شرایط جوی دریا در پایان هفته گذشته، فعالیت‌های مقدماتی و آماده‌سازی جکت آغاز شد و عرشه 14D با وزن 2400 تن، توسط شناور نصاب HL-5000 در موقعیت مخزن گازی قرار گرفت.
محمدمهدی توسلی‌پور با بیان اینکه به‌زودی عملیات نصب متعلقات سکوی 14D شامل پل ارتباطی و مشعل توسط شناور نصاب SEA PAD آغاز می‌شود، تصریح کرد: با بهره‌برداری از این سکو که در فاصله حدود 105 کیلومتری از ساحل کنگان قرار دارد، ظرفیت برداشت گاز غنی از موقعیت مخزنی فاز 14 پارس جنوبی 14.2 میلیون مترمکعب افزایش یافته و به 56 میلیون متر مکعب در روز می‌رسد.
توسلی پور فعالیت‌های هوک‌آپ، راه‌اندازی و بهره‌برداری از سکوی 14D را آخرین اقدام در تکمیل بخش فراساحل فاز 14 عنوان کرد و گفت: انتظار می‌رود با تلاش کارکنان گروه راه‌اندازی، این سکو تا پایان امسال در مدار تولید قرار گیرد.
به گفته وی هم‌اکنون در بخش فراساحل، سه سکوی 14A ،14B و 14C در مجموع با ظرفیت برداشت 42 میلیون مترمکعب گاز به همراه دو رشته خطوط لوله 32 اینچ اصلی و یک خط لوله درون میدانی در مدار تولید قرار گرفته است.
بر پایه هدف تعیین شده در طراحی و توسعه فاز 14 پارس جنوبی، با تکمیل و بهره‌برداری کامل از این طرح، روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان فرآوری خواهد شد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو