ویژگی های منطقه اقتصادی لامرد شیراز برای سرمایه گذاری

منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب استان فارس محل تلاقی سه استان دارای منابع نفت، گاز و معادن غنی فرصت خوبی برای سرمایه گذاری محسوب می شود.

به گزارش فرینا به نقل از دنیای معدن، منطقه ویژه اقتصادی لامرد در جنوب استان فارس و در شش کیلومتری شمال شرق شهر لامرد و در وسعتی برابر با 8500 هکتار از زیر مجموعه های سازمان توسعه و نوسازی معدن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و با اهدافی نظیر انتقال دانش، افزایش توان صادراتی و تأمین نیازهای داخلی از طریق توسعه صنایع مادر، اشتغال زایی، جذب سرمایه های داخلی و خارجی و اجرای سیاست های توسعه ای منطقه ای در محل تلاقی سه استان دارای منابع سرشار نفت و گاز و معادن (فارس، بوشهر و هرمزگان) واقع شده است.
تلفیق مزیت های گوناگون و برقراری امنیت کامل در این نقطه از کشور باعث شده تا مسئولان دولتی برای استقرار صنایع انرژی بر در شهر لامرد بر اساس تصویب هیأت دولت و مصوبه مجلس شورای اسلامی برنامه ریزی کنند.
این موقعیت خاص سبب شده تا امکان طراحی و اجرای صنایع مختلف و کلیدی در منطقه ویژه اقتصادی لامرد فراهم شود که نقش تعیین کننده ای در صنعتی شدن جنوب استان فارس و خلق ارزش افزوده برای کشور ایفا می کند.

مصوبات و مجوزهای دریافت شده

- بر اساس مصوبه مورخ 1389/07/04 مجلس شورای اسلامی، ایجاد منطقه ای ویژه اقتصادی لامرد به تصویب رسیده در مورخ 1390/06/22 توسط هیأت دولت تایید و ابلاغ شده است.
- ابلاغیه منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر لامرد از سوی هیأت دولت در تاریخ 1390/02/04
- مجوز سازمان محیط زیست جهت ایجاد منطقه ویژه اقتصادی لامرد
مجوز تخصصی گاز به منطقه ویژه اقتصادی لامرد از سوی وزارت نفت
- مجوز تخصصی آب به منطقه ویژه اقتصادی لامرد از سوی وزارت نیرو، شرکت آب منطقه ای استان فارس ـ آبفای شهری

تأمین زیر ساخت های مورد نیاز

برای انجام فعالیت های صنعتی در چنین حجم وسیع و گسترده نیاز است تا امکانات لازم برای عملیات اجرایی فراهم شود. به همین دلیل کلیه زیرساخت های مورد نیاز صنایع با کوشش و همت مسؤولان مهیا شده است.
از نکات مهم بحث انتقال آب از خلیج فارس به دشت لامرد است که در پی استقرار این منطقه با رعایت الزامات محیط زیستی محقق شده و با پایان عملیات آن علاوه بر تأمین مصارف صنعتی امکان استفاده ساکنان نواحی پیرامونی منطقه ویژه اقتصادی لامرد از آب شرب نیز فراهم می شود.
همچنین متقاضیان سرمایه گذاری در این منطقه از تأمین آب، برق، گاز، خطوط اینترنت، فیبر نوری، فضای سبز پایدار در دوران ساخت و بهره برداری اطمینان کامل داشته و بدون کمترین دغدغه می توانند به فعالیت بپردازند. مکان یابی هوشمندانه این منطقه باعث شده است که شرایط برای سرمایه گذاری مطمئن و با کمتری ریسک اقتصادی فراروی فعالین صنعتی مهیا باشد.
بر مبنای واقعیات میدانی و همسو با سیاست های دولت جمهوری اسلامی ایران همزمان با تقویت زیرساخت ها و فراهم کردن امکانات زیربنایی، تمهیدات لازم برای تدوین بسته های پیشنهادی سرمایه گذاری در ابعاد گوناگون و به فراخور مقتضیات زمانی اندیشیده شده است.
برخی مزیت های منطقه ویژه اقتصادی لامرد
مجاورت با فرودگاه بین المللی لامرد و نزدیکی با فرودگاه خلیج فارس عسلویه
همجواری با پارس جنوبی و پارس شمالی (عسلویه)
واقع شدن در مسیر کریدورهای مهم تر ترانزیتی زمینی و هوایی کشور
برنامه ریزی برای عبور خط ریلی راه آهن از مجاورت منطقه ویژه نزدیکی به کشورهای عربی جنوبی حوزه خلیج فارس
استقرار و فعالیت گمرک مستقل
تأمین آب، برق و گاز (ایستگاه تقلیل فشار گاز با ظرفیت انتقال 800 هزار متر مکعب در ساعت) مورد نیاز در دوران ساخت و بهره برداری متقاضیان سرمایه گذاری اخذ مجوز محیط زیست
دسترسی به بندرهی تخصصی (عسلویه ـ پارسیان)
متمرکز شدن صنایع انرژی بر کشور در جهت صرفه جویی در مصرف و هزینه انرژی امکان صدور پروانه بهره برداری برای سرمایه گذاران
مشوق های سرمایه گذاری و مزیت های گمرکی
فراهم بودن زیرساخت و بسته های پیشنهادی سرمایه گذاری
مجاز بودن مبادلات بازرگانی با خارج کشور بدون تشریفات خاص
معافیت کامل کالاها و تجهیزات وارداتی از پرداخت حقوق و عوارض گمرکی
معافیت از پرداخت مالیات و عوارض گمرکی، مالیات بر ارزش افزوده
احداث سوله 3000 مترمربعی گمرک و محدوده محصور شده 50 هکتاری گمرک
استقرار باسکول 120 تنی به صورت تمام وقت
سرمایه گذاری انجام شده در منطقه ویژه اقتصادی لامرد
کارخانه آلومینیوم (سالکو) به مساحت 200 هکتار در سه فاز ـ تولید شمش آلومینیوم با ظرفیت 300 هزار تن در فاز اول
نیروگاه غدیر انرژی ـ نیروگاه سیکل ترکیبی به مساحت 100 هکتار و با ظرفیت 1000 مگاوات تولید برق
شرکت پترو فرایند کرخه ـ نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 10 مگاوات
شرکت آرشین کوه ـ تولید آسفالت و محصولات بتنی
شرکت هیراد انرژی پاک آذرخش ـ نیروگاه خورشیدی با ظرفیت 10 مگاوات
شرکت تابان شهر طرح ریزان جنوب ـ سمنت پلاست
پایین دست پتروشیمی ـ GTL فرآورده های گاز تبدیلی
EPCF شرکت فراسان (فرا آبرسان سرزمین) ـ شیرین سازی و انتقال 8.5 میلیون مترمکعب آب از خلیج فارس به منطقه به صورت نمایندگی بیمه ایران معین ـ ارائه خدمات بیمه ای به تمامی سرمایه گذاران با معافیت های خاص نسبت به سرزمین اصلی
شرکت هجرت آسمان چهارطاق ـ آژانس مسافرتی هوایی جهت تسهیل در امور سرمایه گذاران
شرکت آینده نگر خضرای لامرد (مجتمع خدماتی، رفاهی و رستورانی)
پایین دست پتروشیمی ـ GTX فرآورده های گاز تبدیلی
بازارچه ـ 36 غرفه خدماتی 1200 متر

روی سخن با سرمایه گذاران

منطقه ویژه اقتصادی لامرد از زیرساخت های توسعه ای مناسبی برخوردار است و امکان پاسخگویی به درخواست متقاضیان برای سرمایه گذاری در منطقه و راه اندازی واحدهای صنعتی و تولیدی جدید در کوتاه ترین زمان ممکن (حداکثر یک ماه) فراهم است. با تسهیل فرایند راه اندازی کسب و کار و صدور مجوزهای قانونی به الگوی مناسبی برای انجام فعالیت های مولد اقتصادی مبدل شده است. به همین دلیل سرمایه گذاری در صنایع میان دستی و پایین دستی (به خصوص آلومینیوم) به دلیل دسترسی آسان به خوراک اصلی این واحدها از فرصت های بی نظیر در این منطقه است و این امر یک مزیت بزرگ برای سرمایه گذاران بخش خصوصی شمرده می شود.
جانمایی نزدیک به 5700 هکتار از اراضی منطقه برای استقرار طرح های سرمایه گذاری متناسب با صنایع در فاز اول، ظرفیت مناسبی برای تسریع در روند فعالیت اقتصادی به ویژه صنایع انرژی بر فراهم آورده است.
دستان سرمایه گذاران محترمی را که برای توسعه صنعتی کشور و اعتلای اقتصاد ملی قصد سرمایه گذاری در پروژه های این منطقه را دارند به گرمی می فشاریم و همچنین مراتب آمادگی خود را برای تسهیل ورود سرمایه گذاران محترم خارجی و مشارکت آنها اعلام می داریم.

معرفی بندر پارسیان

بندر پارسیان واقع در منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی بر پارسیان، به عنوان دروازه اصلی واردات مواد خام و صادرات محصولات تولیدی مناطق ویژه اقتصادی پارسیان و لامرد عمل خواهد کرد و اولین و بزرگترین بندر تخصصی صنعتی، معدنی و تجاری در ایران خواهد بود که نیازهای تخلیه و بارگیری چهار صنعت عمده انرژی بر شاملپتروشیمی، فولاد، آلومینیوم و سیمان واقع در پارسیان و لامرد را پاسخگو است.
بر اساس مطالعات بازار و امکان سنجی، ظرفیت اسمی بندر پاسیان در افق طرح حدود 40 میلیون تن کالا در سال خواهد بود و مشتمل بر 19 پست اسکله برای کالاهای عمومی، فله خشک، فله مایع و کانتینری می باشد. ظرفیت شناورهای طراحی برای کالاهای کانتینری، 6000 کانیتنر، کالای عمومی 70 هزار تن و فله خشک تا 100 هزار تن با حداکثر عمق آبخور 17 متر در طراحی ها لحاظ شده است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو