شفاف سازی اطلاعات با استفاده از تکنولوژی روز

مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد قشم از توسعه خدمات نرم افزاری و شفاف سازی اطلاعات عملکرد بودجه با استفاده از تکنولوژی روز به عنوان یکی از مهم ترین عملکردهای سال گذشته این مدیریت خبر داد.

به گزارش فرینا، ناصر ذاکری با اشاره به اقدامات واحد برنامه ریزی این مدیریت جهت دسترسی آسان تر به اطلاعات و آمار عنوان داشت: بهبود فضای نرم افزار اکشن پلن، تهیه و جمع بندی اطلاعات مورد نیاز و وارد کردن اطلاعات در این نرم افزار با تعریف وظایف مشخص برای مسوول هر حوزه بخشی از تلاش های ما برای دستیابی به شفافیت اطلاعات بوده است.

ذاکری افزود: آنالیز بودجه سال 98، تهیه گزارش عملکرد بودجه(درآمد، هزینه، منابع و مصارف)، تهیه و تکمیل موافقتنامه هزینه های جاری و عمرانی، تدوین گزارش امکان سنجی توسعه ایران و تهیه گزارش تحلیل درآمد 5 ساله سازمان قسمتی از اقدامات در سال گذشته می باشد.
به گفته وی، تهیه گزارش برنامه های سال 99 به همراه شاخص های کلیدی منطبق بر بودجه، گزارش مقایسه ای بودجه 98 و 99 و بررسی و تحلیل لایحه بودجه کشور در سال 99 نیز از عمده فعالیت های انجام شده در این مدت بوده است.

*ثبت و تامین اعتبار سه هزار و 292  سند حسابداری

مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: در سال 98، تعداد سه هزار و 292  سند حسابداری به ثبت رسید و تامین اعتبار شد، همچنین تعداد چهار هزار و 304 فرم درخواست خرید و 200 فرم گردش معاملات سازمان، ثبت و تامین اعتبار شد.
ذاکری با اشاره به تهیه گزارشات مدیریتی متعدد گفت: مهم ترین برنامه های سه ماهه نخست سال 1399 این مدیریت در واحد برنامه ریزی شامل؛ بررسی بهبود شاخص های عملکرد، ارتقاء کیفی گزارش های حوزه برنامه ریزی می باشد.
وی از عملکرد شایسته واحد بودجه و اعتبارات در سال 98 خبر داد و اظهار داشت: برگزاری جلسات دفاعیه بودجه سال جاری به همراه تهیه و ارسال شیوه نامه و تدوین بودجه، تهیه و تکمیل و ارائه پیش نویس اصلاحیه و بودجه سال 1399 از جمله اقدامات این واحد می باشد.
مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به پیگیری، خرید و نصب و راه اندازی نرم افزار بودجه ریزی عملیاتی و اقدامات لازم در خصوص پیاده سازی آن در سال جاری اضافه کرد: راه اندازی نرم افزارهای لازم و ثبت اطلاعات در این نرم افزارها، تامین اعتبار اسناد حسابداری ارسالی از سوی واحد امور مالی، باز نگری و شناسایی درآمدهای پایدار جهت ارائه اصلاحیه بودجه در سال جاری و ابلاغ بودجه مصوب سال 1399 به مدیریت ها و حوزه های مختلف سازمان، گوشه دیگری از برنامه های این واحد در راستای عمل به اهداف سازمانی است.

* تهیه و تدوین بیش 15 مورد دستورالعمل سازمانی

ذاکری به ارایه بخشی از خدمات واحد تحلیل سیستم و بهبود فرآیندها در سال گذشته پرداخت و گفت: تهیه و تدوین بیش 15 مورد دستورالعمل سازمانی، پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت در سازمان بر مبنای استاندارد ایزو 9001- 2015، بازنگری در ساختار سازمانی شرکت های تابعه و سازماندهی مجدد آن ها و در نهایت بازنگری در فرآیندهای سازمانی با هدف بهبود و ارتقاء سیستم فعلی از جمله این اقدامات در سال 98 بوده است.
وی همچنین با اشاره به بخشی از فعالیت های در شرف انجام این واحد در سال جاری افزود: مستندسازي كليه فعاليت ها و فرآيندهاي سازمان مانند؛ شناسايي و تعين اولويت هاي سازمان و تهيه دستورالعمل هاي مربوطه، تهيه و تدوين و بازنگري دستورالعمل هاي داخلي سازمان، نظارت(مميزي) بر عملكرد دستور العمل هاي ابلاغي و تهيه دستور العمل هاي(موردي - فوري) و بازنگري در نمودار سازماني با رویکرد چابک سازی و منطقی سازی اندازه سازمان و شرکت های تابعه به همراه تهيه شرح وظايف واحدها براساس تغییرات قسمتی از این فعالیت هاست.
مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد قشم ادامه داد: اجرایی کردن پروژه پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت ISO9001 در سال جاری که در پنج مرحله شامل؛ شناخت سیستم مدیریت کیفیت(انجام شده)، آموزش ISO 9001(انجام شده)، مستندسازی ایزو طراحی سیستم مدیریت کیفیت بر مبنای الزامات ISO 9001(در حال اقدام)، اجرای سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ و نظارت بر اجرای سیستم مدیریت و درنهایت ممیزی سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ می باشد، یکی از مهم ترین برنامه های ما در سال جاری خواهد بود.

* تدوین طرح مسئولیت اجتماعی شرکت ها در راستای عمل به تعهدات اجرایی

ذاکری از اقدامات مرکز پژوهش و اسناد در راستای تدوین طرح های مختلف یاد کرد و افزود: تدوین طرح مسئولیت اجتماعی شرکت ها با هدف توسعه جامعه جزیره و عمل به تعهدات ناشی از حضور این شرکت ها در منطقه آزاد قشم یکی از اقدامات اصلی این واحد در سال گذشته بوده است.
وی ادامه داد: برگزاری جلسات کمیته راهبردی پژوهش، تدوین اولویت های پژوهشی سازمان، تدوین طرح مسوولیت اجتماعی شرکت ها، معرفی مشاوران اصلح شورای پژوهش جهت نشست های تخصصی شورای برنامه ریزی، تدوین چک لیست های ارزیابی و رتبه بندی پایان کار ساختمان های در حال احداث منطقه آزاد قشم نیز بخشی از فعالیت های این واحد در سال 98 می باشد.
مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد قشم از اخذ موافقت اجرای مطالعات GDP سال 97 و 98 با همکاری پژوهشکده آمار خبر داد و عنوان داشت: ارایه طرح الحاق مابقي محدوده جزيره قشم به محدوده منطقه آزاد قشم، بروز رسانی سند توسعه سازمان، تهیه گزارش صندوق توسعه اقتصادی قشم و تدوین طرح جامع جزیره قشم بخش دیگری از تلاش های واحد فوق می باشد.
ذاکری ادامه داد: پیگیری اقدامات ذکر شده در سال 99 ادامه داشته و به مجموعه این اقدامات، اخذ خدمات استارت آپی جهت بهره مندی از توانمندی جوامع محلی برای استقرار کسب و کارهای کوچک و پیگیری اقدامات مربوط به حمایت از پایلوت پروژه های جایکا نیز افزوده خواهد شد.

*تهیه گزارش های عملکردی سازمان منطقه آزاد قشم در پنج سال گذشته

وی از تهیه گزارش هیات مدیره سازمان جهت ارائه به مجمع عمومی صاحبان سهام برای سال  مالي 97 توسط واحد آمار و کنترل پروژه در سال گذشته خبر داد و اظهار داشت: تهيه گزارش نهايي سرمايه گذاري هاي انجام شده در حوزه هاي مختلف اقتصادي در سال 97، تهيه گزارش عملكرد 93-97 سازمان جهت ارائه به رياست محترم جمهوري و تهيه پاورپوينت جامع عملكردي سازمان در سال 97 جهت ارائه در مجمع ساليانه از اقدامات واحد آمار و کنترل پروژه طی سال گذشته بوده است.
مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به تهيه گزارش پروژه هاي قابل افتتاح در سال هاي 1398 تا 1400 براي استانداري، دبيرخانه و گزارش پروژه هاي افتتاح شده در دولت های یازدهم و دوازدهم در منطقه آزاد قشم گفت: تهیه و تدوین گزارش چالش ها و فرصت هاي سازمان منطقه آزاد قشم می تواند در درک تاثیرات مثبت مناطق آزاد بر ساختار اقتصادی و تولیدی کشور کمک بزرگی باشد.
ذاکری همچنین از انجام مطالعات جهت تدوين كتابچه تعاريف شاخص ها و متغيرهاي آماري توسط واحد آمار و کنترل پروژه این مدیریت خبر داد و توضیح داد: از دیگر خدمات این واحد بازديد از پروژه هاي مختلف عمراني(سازماني و خصوصي) در دوره هاي زماني خاص شامل 202 مورد بازدید در سال گذشته بوده است.
به گفته وی، تهيه گزارش پروژه هاي سرمايه گذاري، عملكرد سازمان و گزارش هيات مديره سازمان براي ارائه به صاحبان سهام در سال مالي در سال 98 از جمله اقدامات این واحد در سال جاری است.
مدیر طرح و برنامه سازمان منطقه آزاد قشم همچنین به راه اندازي مجدد نرم افزار جامع آماري و كنترل پروژه هاي با همكاري مديريت فناوري اطلاعات اشاره کرد و افزود: شناسايي كليه شاخص هاي آماري لازم، تكميل بانك اطلاعاتي و آماري با هدف شفاف سازي اطلاعات براي استفاده در واحدهاي مختلف براي برنامه ريزي و پيشبرد طرح هاي پژوهشي سازمان، اتصال تمامی نرم افزارهاي موجود در سازمان به سيستم جامع آماري و آماده سازي تمهدات لازم براي تهيه كتاب عملكرد 4 ساله سازمان (در مسير توسعه 3)، برنامه های در دست اجرای این واحد در سال 99 خواهد بود.

خبرنگار منطقه آزاد قشم امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.