سرمایه گذاری 4 میلیارد دلاری در منطقه ویژه خلیج فارس

معاون مالی و اقتصادی و عضو هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از انجام بیش از 4 میلیارد دلار سرمایه گذاری در منطقه ویژه خبر داد.

به گزارش فرینا به نقل از خبرگزاری موج هرمزگان، عبدالعظیم نجیبی، گفت: با اینکه منطقه ویژه یک شرکت دولتی است اما سعی شده چابک سازی و تسهیل امور خود را همپای بخش خصوصی سازد. زیرا که می‌دانیم اگر وارد این محدوده نشویم در جذب سرمایه‌گذار و مشتری موفق نخواهیم بود؛ برای موفقیت باید محدویت های دولتی را که دست و پای ما را بسته‌اند با ریسک‌پذیری، مدیریت و تفسیر بهینه از قانون کنار بگذاریم.
نجیبی تصریح کرد: در برخی مواقع نیاز است تا به سمت اصلاح قوانین قدم برداریم، مدیران دولتی نیازمند ابتکار عمل هستند تا از قوانین به خوبی و به نحو احسن در راستای پیشبرد اهداف استفاده کنند؛ شاید تفاوت مدیریت در بخش دولتی و خصوصی در این مقوله است که عملکرد آن‌ها را متفاوت کرده است.
وی اظهار داشت: جذب سرمایه‌گذار در قسمت برق و آب باعث می‌شود تا سرمایه‌گذار بیشتری در حوزه صنایع فولادی و فلزی و پتروشیمی وارد منطقه شوند و هم اکنون در حال آماده سازی زیر ساخت‌های این مسئله هستیم، خوشبختانه کنسرسیون تولید 10 میلیون تن فولاد در منطقه ویژه کلید خورده است و در حال گام برداشتن در این مسیر هستیم و ما وظیفه داریم که زیر ساخت‌ها را برای تولید و تحقق این برنامه‌ها برای شرکت‌های تولیدکننده مهیا کنیم.
عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس تشریح کرد: در سایت‌های جنوبی و میانی آب و برق مورد نیاز تامین شده است و زیرساخت‌های موردنظر مهیا بوده، شرکت‌هایی مانند صبافولاد، فولاد هرمزگان، مادکوش و فولاد کاوه مستقر در این قسمت بوده و تقریبا در این سایت‌ها زمین برای واگذاری وجود ندارد که با وجود این زیرساخت‌ها خوشبختانه شرکت‌ها توانسته‌اند تولیدات خوبی داشته باشند به‌طور مثال مادکوش با ظرفیت دو و نیم میلیون تن به چرخه تولید وارد شد و شرکت فولاد کاوه 2/1 میلیون تن به ظرفیت خود خواهد افزود و فولاد هرمزگان نیز در حال انجام طرح توسعه در این منطقه است.
نجیبی ادامه داد: در رابطه با سایت توسعه منطقه نیز برای تامین آب، برق، گاز و زیرساخت‌های آن در حال عقد قرارداد هستیم همچنین با مدل پیشنهادی که ارائه شد در پی حل مشکل تسطیح سایت توسعه هستیم که در این مدل با مشارکت بخش خصوصی برای تسطیح و فروش، اسناد مناقصه را آماده کرده‌ایم که در این راستا زوم‌هایی را در این سایت تعریف می‌کند.
وی اضافه کرد: بخش خصوصی اقدام به انجام تسطیح در این سایت خواهد کرد و با همکاری این بخش با منطقه ویژه هر کدام سهم خود را به فروش می‌رسانند که این مسئله دو مزیت را به همراه خواهد داشت که شامل تامین منابع مالی و انجام عملیات بازاریابی توسط بخش خصوصی خواهد بود.
معاون مالی و اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: یکی از رسالت‌های اصلی ما به عنوان صنایع مستقر در غرب بندرعباس این است؛ همانطور که کشور از منافع منطقه ویژه منتفع می‌شود، بی شک باید مردم و افرادبومی که در نزدیکی این صنایع ساکن هستند سهم بیشتری از آن‌ها داشته باشند بطوری که این منفعت در زندگی روزمره آن‌ها ملموس باشد؛ این مسئله غیر قابل انکار است که بنگاه‌های صنعتی که در منطقه فعال هستند تاثیراتی بر محیط زیست، ترافیک جاده‌ای و افزایش هزینه خدمات به دلیل ورود جمعیت عظیمی از فعال در صنایع، بر شهر بندرعباس خواهند داشت.
نجیبی ادامه داد: در نتیجه ما باید سعی کنیم تا مردمی که در جوار صنایع سکونت دارند از مزایای استقرار این صنعت منفعت ببرند، زمانی که این اتفاق رخ دهد قطعا توسعه خود صنعت را نیز به همراه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه حدود چهار میلیارد دلار در منطقه ویژه خلیج فارس سرمایه‌گذاری شده است اظهار داشت اشتغالزایی برای حدود ده هزار نفر را در پی داشته است اگر تعداد هرخانوار را عدد سه در نظر بگیریم، می‌توان گفت در واقع 30 هزار نفر از منطقه ویژه ارتزاق می‌کنند که با توسعه، این عدد به بالغ بر 60 هزار نفر خواهد رسید.
عضو هیئت مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس گفت: یکی از عمده مشکلات شهری در بندرعباس مسئله پساب تصفیه شده در تصفیه‌خانه این شهر است همچنین با توجه به طبیعت خشک کشور، یکی از راه‌ها جایگزین بسیار مناسب برای جلوگیری از برداشت آب دریاها و منابع زیر زمینی استفاده از پساب تصفیه‌شده فاضلاب‌ها است تا دوباره این آب پس از عملیات تصفیه به چرخه مصرف باز گردد.
نجیبی تشریح کرد: ما حل مشکل پساب تصفیه‌شده تصفیه‌خانه فاضلاب بندرعباس را یکی از رسالت‌های خود در راستای انجام مسئولیت اجتماعی منطقه ویژه می‌دانیم که در همین راستا نیز اقدامات موثری را به انجام رسانیده‌ایم و در حال حاضر در مرحله مذاکرات قیمتی و ارائه مدل‌های مالی قرار داریم تا بتوانیم مجوزهای لازم را اخذ کنیم که در پی آن سرمایه‌گذار خطوط انتقال پساب را به منطقه ویژه انتقال دهد تا پس از تصفیه در اختیار صنایع قرار گیرد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو