موانع و مشکلات اصناف در ماکو برطرف می شود

سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: بطور منسجم و در قالب تیم های عملیاتی بدنبال حل مشکلات حدود 10 هزار صنف در منطقه آزاد ماکو هستیم.

به گزارش فرینا، ابراهیم جلیلی در گفت و گو با ایسنا با تاکید براینکه اصناف بزرگترین بخش اقتصادی بعد از نفت هستند، افزود: حدود بیش از 3 میلیون واحد صنفی در زمینه‌های مختلف تولیدی، توزیعی، خدماتی و خدمات فنی در گستره وسیعی از فعالیت‌ها در زنجیره تامین عرضه محصولات حضور دارند.
جلیلی با تاکید براینکه، سازمان منطقه آزاد ماکو نیز برنامه های متنوعی برای اصناف در نظر گرفته شده است، افزود: حدود 10000 صنف در منطقه آزاد ماکو داریم که پیگیری و پایش مشکلات آنان خصوصا در رابطه با روان سازی ماده 13 قانون چگونگی مناطق آزاد و پیگیری مشکلات اصناف با بانک ها و سازمان امور مالیاتی بطور منسجم و در قالب تیم های عملیاتی انجام می شود.
وی تاکید کرد: به دنبال آن هستیم تا منطقه پیشران توسعه فعالیت های ICT در حوزه اصناف بوده واحدهای صنفی موجود مکانیزه شده و فناوری‌های نوین بهره‌مند شوند.
سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو افزود: بر روی افزایش کیفیت ارائه خدمات اصناف برنامه ریزی می کنیم و ارتقا نوع ارتباطات تجاری آنها، نوع برخوردها با شهروندان و گردشگران، آشنایی به تکنولوژی روز، ارائه آموزش‌های لازم در حوزه کاری، برگزاری سلسله جلسات آموزشی و تخصصی، در اولویت برنامه هاست تا اصناف منطقه را برای حضور در یک منطقه آزاد و بین المللی تقویت کنیم. همچنین ایجاد و توسعه لجستیک واحدهای توزیع در دستور کار قرار دارد.
جلیلی همچنین اضافه کرد: در صورت آماده شدن فضا و بستر رقابتی در چرخه اقتصادی، فعالیت اصناف باعث افزایش سرعت گردش کالا، خدمات و نقدینگی می‌شود که این امر افزایش رشد و توسعه اقتصاد کشور را به دنبال داشته و در صورت برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری مناسب، اصناف می توانند به عنوان موتور رشد اقتصادی عمل کنند.
وی گفت: در سال گذشته آیین نامه موضوع ماده 88 قانون نظام صنفی نیز برای اولین بار در منطقه اجرایی شد که در مجموع 8 کمیسیون نظارت بر سازمان های صنفی در محدوده برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ شد.
سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو از برگزاری انتخابات اتاق های اصناف در هر سه شهرستان خبر داد و گفت: امیدوارم اصناف منطقه حضوری با شکوه در این انتخابات داشته باشند تا مسایل صنفی خود را از طریق نماینده های شایسته خود پیگیری نمایند.
جلیلی در ادامه با تاکید براینکه، در سال جهش تولید، در فروردین ماه سال جاری از سند جهش تولید منطقه رونمایی شد، افزود: از آنجایی که شکل‌گیری فعالیت صنعتی یا تولیدی و ایجاد اشتغال در واحدهای صنفی ارزان‌تر از صنعت است لذا برخی از واحدهای صنفی نیز در حوزه تولید مشغول به کار هستند،همچنین سند رونق و جهش تولید اصناف در حال آماده سازی بوده و این سند نقشه راه روشنی را برای ما ترسیم خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه، جامعه صنفی کشور با در دست داشتن حدود یک پنجم از تولید ناخالص ملی، حدود نیمی از اشتغال کشور و بیش از 90درصد شبکه توزیع و هزاران واحد تولیدی کوچک و بزرگ، بی شک در خط مقدم عملیاتی نمودن اقتصاد مقاومتی حضور پررنگ و شایان توجهی دارد،ادامه داد: اصناف بازوی توانند تولیدکنندگان کشور هستند و در اصلاح و تسهیل سیستم توزیع شبکه‌های آن و اتصال خود به مراکز تولید و البته با کاهش فاصله بین تولیدکنندگان ومصرف کنندگان می توانند نقش موثرتری ایفا کنند.
سرپرست معاونت اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو، در ادامه اصناف را کلید موفقیت توسعه اقتصادی کشور یاد کرد و گفت: به یقین‌ برای داشتن اقتصادی پویا و سالم، بهبود فضای کسب و کار، ایجاد اشتغال و حرکت مستمر در مسیر توسعه پایدار، باید به آنها توجهی ویژه داشته باشیم تا با همت همه فعالین اقتصادی و یک برنامه ریزی اصولی و مدون از تنگناهای اقتصادی کنونی و تحریمهای ظالمانه استکبار جهانی، و شرایط فعلی کرونایی به سلامت عبور کنیم.
جلیلی افزود: اصناف در همه ادوار به عنوان وسیع ترین بخش اقتصادی نقش موثر و تاثیرگذاری در کشور داشته و باید از پتانسیل عظیم آنها برای بهبود کسب و کار و اشتغال استفاده بهینه کرد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.