دادستان قشم:

حتی یک گزارش رسمی مبنی بر قاچاق کالا از مبادی رسمی جزیره قشم به ما نرسیده است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم گفت: هرکالایی که با اسناد قانونی و از مبادی رسمی وارد منطقه آزاد قشم شود از نظر ما کالای قاچاق محسوب نمی شود ولی اگر کالایی از مبادی غیررسمی وارد شود، قاچاق است.

به گزارش فرینا، حمیدرضا مومنی در نشست ساماندهی انبارهای کالا در قشم در محل مرکز بین المللی رشد قشم افزود: همچنین از نظر ما هر مکانی که در آن کالا نگهداری می شود انبار محسوب می شود و باید مدارک لازم درخصوص انبار و کالاهای داخل آن ارائه شود.

مومنی با اشاره به اینکه هراتفاقی در جزیره قشم بیافتد به پای همه دستگاه ها نوشته می شود، تصریح کرد: در بحث مبارزه با قاچاق کالا قشم می تواند به عنوان الگو در کشور مطرح شود به شرط اینکه همه دستگاه ها وظایف و کار خودشان را  به موقع و به درستی انجام دهند.

وی یکی از راه های رسیدن به این هدف را راه اندازی سیسم ساماندهی انبارها در قشم عنوان کرد و گفت: همه کسانی که در ورود، حمل، انبارکردن و خروج کالا در جزیره قشم دخیل هستند اگر در این سیسم شناسایی شوند خود به خود راه قاچاق کالا بسته می شود و بستری مناسب و مساعد برای تجار اصیل  و فعالان واقعی عرصه تجارت فراهم می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به دغدغه های این افراد یادآور شد: طبیعی است وقتی کالای مجاز به هر دلیلی در گمرک معطل شود زمینه برای قاچاق کالا از مبادی غیررسمی آماده خواهد شد.

مومنی با اشاره به اینکه راه اندازی سیستم آنلاین ساماندهی انبارهای کالا در قشم زمینه را برای شفاف شدن تجارت و حمل و نقل کالاهای تجاری در جزیره فراهم خواهد ساخت از مدیر فناوری ازتباطات و اطلاعات سازمان منطقه آزاد قشم خواست این سیستم را تا یک ماه دیگر راه اندازی و همه دستگاه های نظارتی قشم را هم به آن متصل نماید.

** حتی یک گزارش رسمی مبنی بر قاچاق کالا از مبادی رسمی جزیره قشم به دست ما نرسیده است

براساس این گزارش، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم هم در این نشست با استقبال از راه اندازی سیستم ساماندهی انبارهای کالا در قشم آن را اقدامی مثبت و اساسی برای مبارزه با قاچاق کالا در جزیره قشم خواند و گفت: البته تاکنون حتی یک گزارش رسمی مبنی بر قاچاق کالا از مبادی رسمی جزیره قشم به دست ما نرسیده است و هرچه درخصوص قاچاق کالا در قشم متاسفانه در رسانه ها عنوان می شود، بطور قطع از مبادی غیر رسمی  صورت گرفته است.

رضا صفایی با اشاره به اینکه دادستانی شهرستان قشم از همه سرمایه گذاران، تجار و کسبه جزء در قشم قاطعانه حمایت می کند، تصریح کرد:  اصل در مبارزه با قاچاق کالا در قشم از نظر این دادستانی طی شدن پروسه قانونی برای ورود، حمل، انبار و خروج کالاست و همه مشخصات کالا باید در مدارک رسمی ثبت شده باشد.

صفایی جزیره ای عمل کردن دستگاه های مرتبط با تجارت در قشم را یکی از عوامل ایجاد شائبه قاچاق کالا درقشم عنوان کرد و خواستار هماهنگی و هم افزایی این دستگاه ها در خصوص رفع این شائبه شد.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان قشم همچنین از تلاش خود برای ترخیص کالاهای دپو شده در گمرک منطقه آزاد قشم خبر داد و گفت: من با ارسال نامه ای به دادستان کل کشور این موضوع را استعلام کردم که به محض صدور مجوز از طرف ایشان دستور ترخیص این کالاها را صادر خواهم کرد.

بنا بر این گزارش، فرمانده انتظامی شهرستان قشم نیز در این نشست از راه اندازی سیستم  ساماندهی انبارهای کالا در قشم استقبال کرد و گفت: اگر این سیستم راه اندازی شود کارهمه ما راحت می شود، چرا که در حال حاضر ما هزینه سنگینی در بحث مبارزه با قاچاق کالا پرداخت می کنیم.

سرهنگ حسین الهی با اشاره به اینکه مصوبات در نشست های گذشته مرتبط با قاچاق کالا اجرایی نشده و نیروی انتظامی شهرستان قشم در برخی موارد هنوز تکلیف خودش را نمی داند، تصریح کرد: ثبت نشدن انبارهای تجاری در قشم، مشخص نبودن شماره و نشانی انبارها در بیجک باربری کالاها(بارنامه) و تعیین تکلیف نشدن کالاهای تملیکی  از مهم ترین مشکلات مبارزه با قاچاق کالا در شهرستان قشم محسوب می شود.

این گزارش حاکیست که در آغاز این نشست نریمان توکلی جویباری مشاور و مدیر حوزه مدیرعامل، حسین رفیعی مشاور امنیتی و انتظامی مدیرعامل و محمدرضا عباسی مدیر فناوری ارتباطات و اطلاعات سازمان منطقه آزاد قشم و همچنین وحید ترکاشوند  رییس تعزیرات حکومتی قشم و نمایندگان پلیس اقتصادی و فرماندهی دریابانی هم نقطه نظرهای خود را در خصوص ساماندهی انبارهای کالا و مبارزه با قاچاق کالا در قشم مطرح کردند.

خبرنگار منطقه آزاد قشم امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو