اتمام مطالعات طراحی مسیر ریلی تبریز ـ کارس تا پایان سال جاری

معاون لجستیک و حمل و نقل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: مطالعات طراحی مسیر اتصال ریلی تبریز به کارس جمهوری ترکیه در مراحل پایانی قرار دارد و امیدواریم مطالعات جزئیات آن از جمله تونل‌ها و پل‌ها تا بهمن ماه سال‌جاری به اتمام رسیده و به راه آهن ترکیه اعلام شود.

به گزارش فرینا، مهدی صفری مقدم  در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به تفاهم منعقده بین ایران و ترکیه در خصوص اتصال ریلی تبریز ـ کارس اظهار داشت:  با مطالعاتی که کشور ترکیه در خصوص طراحی مسیر انجام داده است، دو نقطه اتصال را پیشنهاد داده اند که یکی چشمه ثریا و دیگری نقطه اتصال سه کشور ایران، ترکیه وآذربایجان (نخجوان) می باشد؛ که این موضوع در حال بررسی است.

صفری مقدم با بیان اینکه بعد از انجام مطالعات چندین مسیر ریلی از تبریز به چشمه ثریا نهایتا دو مسیر مورد تایید قرار گرفت، افزود: بر اساس این مطالعات نخستین کریدور، تبریز ـ مرند ـ مرگنلر ـ یولاگلدی و چشمه ثریا بوده و دومین کریدور تبریز ـ صوفیان ـ رازی (قبل از ایستگاه سلماس) ـ مراکان ـ مرگنلر ـ چشمه ثریا می‌باشد که مورد تایید قرار گرفته است و تا شهریورماه سال جاری فقط یکی از این مسیرها مورد تصویب وزارت راه و شهرسازی قرار خواهد گرفت.

معاون لجستیک و حمل و نقل سازمان منطقه آزاد ماکو از بازدید تیم متشکل از اداره کل راه آهن،‌ دفترفنی و نظارت بر تاسیسات زیربنایی شرکت راه آهن، مشاور و مجموعه معاونت لجسنیک حمل و نقل سازمان منطقه آزاد ماکو از جزئیات این ۲ کریدور مشخص شده خبرداد و افزود: این مسیر ریلی از دهکده لجستیک واقع در محدوده فرودگاه ماکو عبور می‌کند که نقش مهمی در توسعه اقتصادی و لجستیکی منطقه آزاد ماکو ایفا خواهد کرد.

وی ادامه داد: این خط ریلی بطول ۲۰۰ کیلومتر و بصورت برقی در دوخط با سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت برای محور ترانزیت چین و اروپا طراحی می‌شود و برای اجرای آن ۳۰ هزار میلیارد ریال اعتبار برآورد شده است.

احیای شاهراه ارتباطی چین ـ اروپا موضوعی است که کشورهای مسیر این جاده در حال انجام آن هستند. قطار عبوری از مسیر ریلی تبریز به کارس می‌تواند روزانه به طور متوسط ۷۰۰ کیلومتر را طی کند که از سرعت کامیون و حمل و نقل جاده ای بیشتر است و بدین طریق چین و بندر شانگهای از طریق ایران در سریع ترین زمان به اروپا متصل خواهد شد

ایران و ترکیه ظرفیت صنعتی، تجاری و اقتصادی زیادی دارند که تا حد زیادی دست‌نخورده باقی‌مانده و باید تلاش کرد تا ظرفیت‌های بالقوه میان دو کشور به بالفعل تبدیل شود و در شرایط کنونی که بخش عمده ای از همکاری های اقتصادی ایران با کشور همسایه ترکیه صورت می گیرد اجرای پروژه راه آهن بین دو کشور می تواند موجب گسترش فعالیت و اثرگذاری حمل و نقل ریلی شود و در سرعت بخشیدن به روند همکاری ها نیز موثر باشد و تحولی اقتصادی در سطح آسیا، اروپا، خاورمیانه و شبه قاره هند از طریق بندر چابهار به عنوان دروازه تجارت بین آسیای میانه بدنبال داشته باشد..

شبكه گسترده ريلي در تمام كشورهاي دنيا يكي از ارزان ترين و ايمن ترين روش هاي جابه جايي مسافر و كالا محسوب مي شود و ايجاد يك خط ترانزيت ريلي بين دو كشور ايران و تركيه نيز به عنوان دو قطب مهم در بحث تجارت منطقه اي و جهاني، مي تواند اقتصاد آسيا و اروپا را شكوفا كند.

منطقه آزاد ماکو بزرگترین منطقه آزاد کشور در شمال استان آذربایجان غربی واقع شده است.

خبرنگار منطقه آزاد ماکو امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو