به مناسبت هفته دولت؛ مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس مطرح کرد:

تبدیل تهدید به فرصت با اصلاح هوپرهای بتنی واگن برگردان

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس گفت: هفته دولت فرصت بسیار مناسبی برای امیدآفرینی و اعتمادسازی بیشتر در جامعه و نیز زمان ناامیدی دشمنان انقلاب اسلامی در عرصه های داخلی، منطقه ای و بین المللی است.

به گزارش فرینا، حسن خلج طهرانی، از شهیدان رجایی و باهنر به عنوان الگوهای مدیریتی یاد کرد و اظهار داشت: سرعت و دقت دو واژه ای است که در مراکز ارائه خدمات از ارکان اصلی به شمار میروند و منطقه ویژه خلیج فارس نیز از این امر مستثنی نیست بر این اساس اصلاحات و تعمیراتی اساسی بر پایه بومی سازی در این منطقه انجام شده است .
خلج طهرانی اعلام کرد: اصلاح هوپرهای بتنی واگن برگردان نیز از اقدامات در دست انجام واحد بهره‌برداری منطقه ویژه است که بدلیل حجم زیاد تخلیه مواد معدنی باعث خوردگی شدید و ایجاد حفره در دیوارهای بتنی هوپرها شده بود که این باعث می‌شد مواد معدنی تخلیه شده در داخل این حفره‌های جمع و با سایر مواد معدنی ترکیب شود که این مسئله نارضایتی مشتریان و صاحبان کالا بخصوص کارخانه‌های داخلی را به همراه داشت و از طرفی تعمیرات آن نیز نیاز به‌صرف زمان طولانی داشت که با توجه به حجم بالای عملیات تخلیه این امکان وجود نداشت با صرف فعل خواستن و با همت نیروهای توانمند واحد بهره برداری و اعتماد به نیروی‌های جوان به‌درستی این هوپر ها را تعمیرشد.
وی گفت: یکی دیگر از پروژه‌های انجام‌شده بسیار مهم تعمیر کف دامپر جنوبی و تعویض باکس واگن برگردآن‌های شمالی و جنوبی بوده که بدلیل کارکرد بالا هر ساله شاهد شکستگی پی در پی آن‌ها بودیم که بدلیل حجم زیاد تخلیه تنها اقدام به جوشکاری آن به‌صورت موقت می‌شد که البته هر بار شکستگی حداقل 5 تا 7 روز و در طول سال این مشکل بیش از 30 روز توقف تخلیه در پی داشت. ولی در این فرصت ایجاد شده این مهم نیز به سرانجام رسید.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس در ادامه به تعمیرات باکس‌های دامپر اشاره کرد و افزود: در تعمیر و تجهیز باکس‌های دامپر نیز همین مسئله مطرح است و اگر بخواهیم با مشابه خارجی مقایسه کنیم در دو سال اخیر توانستیم یک باکس را از صفرتا صد بسازیم و یک باکس را نیز به‌طور کامل بازسازی کنیم که هزینه‌های مجموع این دو پروژه مبلغی حدود 500 میلیون تومان برآورد می‌شود که اگر می‌خواستیم تنها یکی از این باکس‌ها را از کشور آلمان وارد کنیم حدود دو میلیارد تومان هزینه در بر داشت حال که باکس‌های تولید داخل و باکسی که تعمیر شده است از نظر کیفی به جرات می‌توان گفت که از نمونه خارجی از کارایی بیشتری برخوردار است زیرا که توانستم این باکس‌ها را بر اساس نیاز منطقه ویژه تقویت کنیم، این اقدامات نشان می‌دهد که اگر از توانمندی‌های داخلی استفاده و به دانش بومی تکیه کنیم می‌توانیم چه میزان صرفه‌جویی‌های کلانی داشته باشیم.
خلج طهرانی افزود: یکی دیگر از پروژه‌های مهم که در دست اقدام می باشد کنترل انتشار گردوغبار ناشی از تخلیه و بارگیری است. در این پروژه پاشش آب یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین گزینه‌ها جهت جلوگیری از انتشار گردوغبار بوده ولی بدلیل کمبود و اهمیت بسیار بالای آب، تصمیم بر آن گرفتیم بعد از انجام آزمایش‌های لازم برداشت آّب خور که ناشی از پساب تصفیه فاضلاب کارخانه‌های داخلی و پالایشگاه است را با تغییرات خطوط انتقال آب و همچنین احداث مخزن ذخیره آب مستقل و احداث خطوط لوله جدید و همچنین نصب پمپ و تغییرات در پمپ خانه از این آب جهت پاشش آب بر روی دپوی مواد معدنی استفاده نماییم که تاکنون بیش از 90 درصد این طرح نیز انجام شده و بقیه در دست اقدام می باشد. با توجه به بررسی و آزمایش‌های انجام‌شده، علاوه بر پاشش بر روی مواد معدنی، با احداث و تغییر در خطوط انتقال آب، از این آب جهت شستشوی تجهیزات و همچنین آبیاری بخشی از فضای سبز نیز استفاده می‌شود. مهم این است که این پروژه ماهیانه حدود 4000 مترمکعب فقط در بحث شستشوی تجهیزات و فضای سبز صرفه‌جویی مصرف آب شرب در برداشته و در حال حاضر راه‌اندازی سیستم پاشش آب بر روی دپوی مواد معدنی در پیشگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی بسیار تأثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: از دیگر کارهایی که در این مجموعه انجام و یا در دست انجام است اصلاح و احداث خطوط ریلی به طول حدود 1350 متر با صرف هزینه 100 تا 150 میلیون تومان می باشد و همچنین راه‌اندازی کارگاه سیم‌پیچی موتورهای الکتریکی که سابقاً در بیرون از منطقه انجام می‌گرفت و همچنین انجام تعمیرات انواع گیربکس‌ها در کارگاه مکانیک که تا پیش از این عموماً در بیرون از منطقه انجام می‌گرفت.
مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس خاطرنشان کرد: در پایان از همکاران پرتلاش و مسئولیت‌پذیر مجموعه بهره‌برداری که نقش بی‌بدیلی در به ثمر نشستن این پروژه‌ها که بسیاری از آن‌ها برای اولین بار در منطقه انجام شده است، تشکر می‌کنم.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو