به دستور رئیس جمهوری؛

۱۴ پروژه جزیره قشم در سال جهش تولید به بهره برداری رسید

۱۴ پروژه در پنج بخش نفت، گاز و انرژی، تولیدی، حمل‌ونقل، گردشگری و عمرانی در سال جهش تولید منطقه آزاد قشم توسط ریاست جمهوری و به صورت ویدیو کنفرانس افتتاح شد.

به گزارش فرینا، با دستور دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران ۱۴ پروژه در دو بخش دولتی و خصوصی بااعتبار ارزی ۳۴۰ میلیون یورو و ریالی ۱۱ هزار و ۶۳۰ میلیاردی، پنج صنعت نفت، گاز و انرژی، تولیدی، حمل‌ونقل، گردشگری و عمرانی از طریق ویدئو کنفرانس به بهره برداری رسید.
افتتاح این پروژه‌ها ۶۰۱ اشتغال مستقیم و دو هزار و ۹۴۰ اشتغال غیرمستقیم برای نیروهای متخصص و عادی جزیره به همراه دارد که می‌تواند در کاهش درصد ضریب بیکاری در این منطقه آزاد نقش داشته باشد و درآمدهای پایداری در حوزه ارزی و ریالی برای منطقه و کشور رقم بزند.
صنعت نفت، گاز و انرژی جزیره در پایانه صادراتی ترمینال نفتی دیرستان، با اعتباری بالغ‌بر ۱۵۰ میلیون یورو توسط شرکت سرمایه‌گذاری نفت قشم قرار است ۳.۲ میلیون بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور بیفزاید و در بخش انرژی نیز با سرمایه‌گذاری ۱۹۰ میلیون یورویی شرکت انرژی گستر قشم، ۱۷۰ مگاوات برق در فاز دوم فعالیت این شرکت، به شبکه برق استان هرمزگان سنکرون می‌شود.
تنها شرکت تولیدی این پروژه‌ها، شرکت تاپ بتن آسیا قشم است که بااعتبار ۵۰۰ میلیارد ریال، به‌صورت سالیانه ۵۱۸ هزار و ۴۰۰ تن بتن معمولی، ۲۰۰ هزار تن محصولات بتنی غیرمسلح از بتن معمولی و دو هزار و ۴۳۰ تن تیرچه فولادی را تولید خواهد کرد.
پروژه حمل و نقلی ترمینال کانتینری مستقر در سایت منطقه آزاد قشم واقع در بندر شهید رجایی، پروژه دیگری از مجموع پروژه‌های مذکور است که با سرمایه‌گذاری شرکت کومه صنعت قشم در مساحت چهار هکتار و بااعتباری بالغ‌بر ۱۵۰ میلیارد ریال، ظرفیتی جدید به بخش حمل‌ونقل این منطقه خواهد افزود.
ساخت اماکن اقامتی در قالب سه پروژه هتلینگ توسط بخش خصوصی، بخش دیگری از ۱۴ پروژه شاخص منطقه آزاد قشم در سال جهش تولید می‌باشد که با سرمایه‌گذاری ۳۲۰ میلیارد ریالی، ۳۶۲ تخت را به مجموعه تخت‌های پذیرای گردشگر در جزیره خواهد افزود که شامل یک هتل به نام هتل لاچین و دو هتل آپارتمان به نام‌های آوینا و دایموند است.
هتل لاچین با سرمایه ۵۰ میلیارد ریالی تعداد ۵۰ تخت، هتل آپارتمان آوینا با سرمایه ۱۳۰ میلیارد ریالی تعداد ۱۰۴ تخت ثابت که قابل‌افزایش به ۱۵۲ تخت می‌باشد و هتل آپارتمان دایموند در ساحل جزیره قشم و سرمایه‌گذاری ۱۴۰ میلیارد ریالی با ۴۰ سوییت، تعداد ۱۶۰ تخت را به ظرفیت اقامتی منطقه آزاد قشم اضافه می‌کنند.
هفت پروژه عمرانی این لیست با سرمایه‌گذاری بخش دولتی بالغ‌بر ۱۰ هزار و ۶۶۰ میلیارد ریال است که فعالیت‌های ساخت و بهسازی در سه بخش شهری، برون‌شهری و روستایی را شامل می‌شود.
آماده‌سازی سه سایت ۶۵، ۹۸ و ۱۵۵ هکتاری به متراژ کل ۳۱۸ هکتار بااعتبار ریالی ۹ هزار و ۳۵۰ میلیاردی در شهر قشم، زیرسازی و آسفالت معابر برون‌شهری به طول ۳۰ کیلومتر بااعتبار ۱۸۰ میلیارد ریال ازجمله فعالیت‌های سازمان منطقه آزاد قشم در راستای بهبود شرایط زندگی و ارتقا خدمات در حوزه راه‌سازی است.
عملیات عمرانی سازمان منطقه آزاد قشم در حوزه روستاهای جزیره به تفکیک؛ بهسازی معابر ۲۰ روستای جزیره در طرح مشترک با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به مبلغ ۵۷۰ میلیارد ریال، احداث و بازسازی ۲۰ مدرسه در روستاهای مختلف قشم به مساحت بیش از ۲۰ هزار مترمربع توسط سازمان منطقه آزاد قشم به اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال، زیرسازی و آسفالت مسیر ژئوسایت گردشگری چاهکوه، اسکله تفریحی روستای سهیلی و شهرک گلزار روستای طولا به مساحت کل ۴۸ هزار مترمربع با سرمایه‌ای بالغ‌بر ۱۷۰ میلیارد ریال، ساخت و اجرای بلوار روستای گیاهدان به شهر درگهان به طول سه کیلومتر به مبلغ ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار و احداث پارک های محله ای، خطی-ساحلی و زمین های ورزشی در سراسر جزیره به وسعت ۱۰۰ هزار مترمربع و ارزش ریالی ۱۲۰ میلیاردی می‌باشد که پروژه های عمران روستایی از این مجموعه را شامل می‌شود.
منطقه آزاد قشم در سال جهش تولید با اولویت قرار دادن فرامین رهبری، در تلاش است تا ضمن ایجاد رفاه و امنیت برای ساکنان با فراهم کردن امکانات مناسب برای حضور سرمایه‌گذاران، رونق فعالیت‌های صنایع مختلف، اشتغال‌زایی و درنهایت درآمدی پایدار را به‌ویژه در حوزه ارزی و صادرات برای مردم جزیره قشم و کشور فراهم آورد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو