اقتصاد۲۴ گزارش می‌دهد؛

روستای باغو به قطب بوم‌گردی کیش تبدیل می‌شود

روستای باغو در منطقه آزاد کیش اخیراً در ادامه برنامه‌های سازمان مناطق آزاد کیش برای رونق گردشگری، مورد توجه قرار گرفته است.

به گزارش فرینا به نقل از اقتصاد۲۴، گردشگری در کیش را اغلب با ساختمان‌های رفیع و مدرن و ساحل زیبای آن می‌شناسند، اما اخیراً سازمان منطقه آزاد کیش در نظر دارد تا با تکمیل و افتتاح پروژه‌هایی در زندگی روستایی ساکنان جزیره کیش، گردشگران را به سمت بوم‌گردی در این بافت تاریخی و محلی سوق دهد. از اینرو غلامحسین مظفری، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش از طراحی طرح بزرگ بوم‌گردی روستایی کیش با محوریت روستای باغو خبر داده است.

روستای باغو جزو مناطق بافت قدیمی کیش به حساب می‌آید که در جنوب غربی جزیره کیش واقع شده است. بافت سنتی این روستا در گذر سال‌ها حفظ شده است. اسناد متعدد مربوط به این منطقه که از دوره قاجاریه باقی مانده است، گویای آن است که روستای باغو پیش از دوره قاجاریه وجود داشته است.

باغو به قطب بوم‌گردی کیش تبدیل می‌شود

اصلی‌ترین اقدامی که اخیراً در منطقه آزاد کیش صورت گرفته است، بهره برداری از طرح آبرسانی به روستای باغو بوده است. این طرح هم برای مردم جزیره خیر و برکت دارد و هم زمینه توسعه بوم‌گردی روستا را به ارمغان خواهد آورد. با توجه به اینکه آب شرب ساکنان روستای باغو تاکنون با تانکر حمل، ذخیره سازی و تامین می‌شده و فاصله مکانی، تامین دائمی و مستمر آب بهداشتی را با مشکلات متعدد روبرو کرده بود، اجرای پروژه ۱۳۰۰ متر خط لوله ۴ اینچ با مبلغی بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال در دستور کار شرکت عمران و آب و خدمات شهری قرار گرفت و توسط یک شرکت اجرا شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش درباره اقدامات این سازمان درباره توسعه روستایی کیش در راستای افزایش امکانات گردشگری آن گفت: بحث تبدیل روستای باغو به یک روستای گردشگری در دستور کار قرار دارد. در این رابطه، طرح جامع گردشگری روستا در دست تدوین است و بیش از ۵۰ درصد آن توسط مشاور انجام و مقدمات آن مهیا شده است.

مظفری ادامه داد: خوشبختانه مجموعه آماده دیگری در زمینه بوم‌گردی تحت عنوان خانه بومیان در منطقه قدیم کیش وجود دارد. محور اصلی و اساس و پایه بوم‌گردی همین فعالیت‌هایی است که در روستای باغو شکل گرفته و یک طرح پیشنهادی دیگر نیز پروژه‌ای در نزدیکی روستای باغو است که با سرمایه گذاری بزرگ و محوریت بوم‌گردی توسط مجموعه‌ای توانمند طراحی شده و در دستور کار قرار گرفته است.

سازمان منطقه آزاد کیش، همچنین زمینی به مساحت ۵۵۰۰ متر مربع در نظر گرفته که ۲۸۵۰ متر مربع از آن به ساختمان‌ها اختصاص داشته و مابقی به فضای سبز و محوطه اختصاص دارد. این مجتمع در نزدیکی روستا مجتمع توریستی باغو، در کنار مجموعه درختان بومی کهنسال لور، واقع در جنوب غربی جزیره بوده و شامل اقامتگاه سنتی، چایخانه و رستوران، نمایش دامداری و کشاورزی سنتی و بازارچه صنایع دستی، است. این پروژه نیز از جمله پروژه‌های کیش است که از قبل برای رونق گردشگری کیش در نظر گرفته شده است.

جاذبه توریستی باغو

اولین چیزی که در روستای باغو توجه گردشگران را جلب می‌کند، گونه‌های گیاهی کمیاب آن است. این گونه‌ها که در مناطق جنوبی کشور دیده می‌شوند، زیبایی فوق‌العاده‌ای دارند. یکی از شاخص‌ترین آن‌ها درخت کهنسال «لور» است که تنه عجیب و غریب آن توجه را جلب می‌کند. درخت لور گونه‌ای کم‌یاب است که در دسته خانواده‌ی انجیر به حساب می‌آید. میوه‌های خوشمزه‌ این درختان میوه‌هایی قرمز رنگ به اندازه‌ فندق هستند که طرفداران بسیاری دارند.

احتمال دارد که در آبشخور‌هایی که روستاییان مخصوص آهوان ساخته‌اند، تعدادی آهو نیز ببینید. بازدید از این بخش طبیعت گیاهی و جانوری کیش در دل بوم‌گردی روستایی آن نهفته است. تنهای روستای جزیره کیش، که شاید حتی برای خیلی از مسافرانی که برای گردشگری عازم کیش می‌شوند، نیز ناشناخته باشد.

بافت روستا نیز برای خیلی از گردشگران تازگی و زیبایی خاصی دارد. علاوه بر آن بنای تاریخی مسجد النبی(ص) در این منطقه نیز بافت معماری دیدنی دارد. بر روی دیوار این مسجد سال ۹۸۱ هجری قمری درج شده و گواه قدمت زندگی در این روستای عجیب است. در کنار مسجد نیز چاه آبی قدیمی قرار دارد که ارزش بازدید را دارد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آخرین اخبار آرشیو