با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهور؛ 

94 پروژه زیربنایی و سرمایه گذاری در چهارمین دور افتتاحات در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به بهره برداری می رسد

چهارمین مراسم افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی همزمان با فرا رسیدن عید سعید فطر (روز پنجشنبه 23 اردیبهشت ماه) با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور برگزار می شود. 

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، 94 پروژه زیربنایی و سرمایه گذاری با بیش از 60 هزار میلیارد ریال در مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی قشم، چابهار، اروند، ارس و مناطق ویژه اقتصادی پیام و سلفچگان همزمان با فرا رسیدن عید سعید فطر با حضور رئیس جمهور بصورت ویدئو کنفرانس به بهره برداری می رسد. 
در این دوره از افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ برای حدود 3 هزار نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد خواهد شد.

بر این اساس؛ 38 پروژه در منطقه آزاد ارس به بهره برداری می رسد که مهم ترین آن افتتاح واحدهای الیاف کائولن، روغن مایع و شکلات و فرآورده های کاکائویی است. 21 واحد صنعتی تولید کننده انواع محصولات سلولزی، سرامیکی، لوازم برقی، مواد غذایی، پوشاک، مواد شوینده و شیمایی، 7 واحد کشاورزی تولیدکننده شیلات، صیفی جات، گل و دام و طیور و 5 پروژه عمرانی و فرهنگی توسعه زیرساخت های صنعتی، ورزشی و انبارداری نیز از دیگر پروژه های قابل افتتاح در این مراسم است. ارزش سرمایه گذاری ها در پروژه های «منطقه آزاد ارس» 17 هزار و 847 میلیارد ریال و 3.7 میلیون دلار است که برای 498 نفر فرصت شغلی جدید ایجاد کرده است.

31 پروژه نیز در منطقه آزاد چابهار به بهره برداری می رسد. ارزش سرمایه گذاری این پروژه ها در چابهار 14 هزار و 137 میلیارد ریال است و تعداد فرصت شغلی ایجاد شده نیز 657 نفر است. پروژه آماده سازی اراضی 1200 هکتاری پتروشیمی نگین مکران، 28 واحد انبار و خدمات عمومی و اختصاصی، افتتاح مجتمع تجاری رویال سنتر مکران و آغاز به کار شبکه تلفن همراه مکران تِل از جمله مهم ترین پروژه های قابل افتتاح در چابهار است.

رئیس جمهور همچنین در چهارمین مراسم افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی 11 پروژه را در منطقه آزاد قشم افتتاح می کند. ارزش سرمایه گذاری پروژه ها در قشم 4 هزار و 181 میلیارد ریال و 21 میلیون دلار است که تماما توسط بخش خصوصی تامین شده است. فرصت شغلی ایجاد شده نیز در این پروژه ها 606 نفر خواهد بود که مهم ترین آن افتتاح مجتمع پرورش ماهی در قفس با ظرفیت نهایی 5 هزار تن ماهی در سال و بهره برداری از 6 واحد تولیدی پرورش ماهی و میگو دیگر است که در مجموع 8 هزار تن ماهی و 3 هزار و 680 تن میگو در سال تولید خواهد کرد. همچنین دیوتی فری شاپ فرودگاه، 2 واحد تولیدی لوازم آرایشی و بهداشتی و فاز اول مجموعه اقامتی هتل سارینا در قشم افتتاح می شود.

در منطقه آزاد اروند نیز 7 پروژه به ارزش سرمایه گذاری 14 هزار و 427 میلیارد ریال، و 1.6 میلیون یورو بخش خصوصی به بهره برداری می رسد. این پروژه ها امکان اشتغال 907 نفر را به صورت مستقیم فراهم کرده است. پست برق 400 مگاواتی و واحد جداسازی هوا (اکسیژن پلان) در شرکت فولاد جهان آرا، واحد تولیدی قطعات و ملزومات انواع دستگاه های خودپرداخت(پایانه فروش آنلاین)، مرکز نوآوری اروند تک، یک مجتمع تجاری و یک سردخانه دو مداره و واحد صنعتی تولیدکننده تجهیزات الکترونیکی و کلید مینیاتوری، لوازم بهداشتی(عطر و ادکلن) و فیلتر خودرو از جمله پروژه هایی است که قرار است در منطقه آزاد اروند افتتاح شود. 

همچنین 7 پروژه نیز در مناطق ویژه اقتصادی «پیام» (4 پروژه) و سلفچگان (3 پروژه) بصورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهور به بهره برداری می رسد. 
مجموع ارزش پروژه های قابل افتتاح در «منطقه ویژه اقتصادی پیام» یکهزار و 950 میلیارد ریال و یک و نیم میلیون دلار و 7 میلیون یورو توسط بخش خصوصی است. واحدهای تولیدکننده تجهیزات پزشکی، آرایشی بهداشتی، دارویی و غذایی، تجهیزات جانبی لوازم خانگی و نیروگاه تولید برق کوچک از جمله مهم ترین موارد قابل افتتاح در این منطقه است. این پروژه ها در مجموع در منطقه ویژه اقتصادی پیام اشتغال 125 نفر را به همراه دارد.

در «منطقه ویژه اقتصادی سلفچگان» نیز واحدهای تولیدکننده انواع تجهیزات فلزی آشپزخانه، پالایش قیر، ضدیخ و گریس و نخ دندان و مسواک با حجم سرمایه گذاری 950 میلیارد ریال و 700 هزار یورو و اشتغالزایی 165 نفر به بهره برداری می رسد. 

گفتنی است؛ همچنین در دوره اول (شهریور 99) افتتاح طرح های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی؛ 58 پروژه به ارزش سرمایه‌گذاری 15 هزار و 800 میلیارد تومان و اشتغال 4 هزار و 412 نفر؛ در دوره دوم (دی ماه 99) 60 پروژه به ارزش سرمایه ‌گذاری 9 هزار میلیارد تومان و اشتغال 3 هزار و 200  نفر؛ در دوره سوم (فروردین 1400) نیز 39 طرح با سرمایه‌ گذاری 7 هزار میلیارد تومان و اشتغالزایی برای حدود 5042 نفر به بهره‌ برداری رسید.

در مجموع سه دوره افتتاح پروژه های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از سال 99 تاکنون، 157 طرح با اعتبار 32  هزار میلیارد تومان و 12 هزار و 654 نفر اشتغال به بهره برداری رسید که با احتساب برگزاری دوره چهارم افتتاح‌ها مجموع سرمایه گذاری‌ها به 38 هزار میلیارد تومان، تعداد پروژه ها 251 و اشتغال نزدیک به 16 هزار نفر می‌رسد. 
 

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو