با دستور رییس جمهوری؛

38 طرح صنعتی، عمرانی در منطقه آزاد ارس افتتاح شد

 38 پروژه بزرگ صنعتی، عمرانی و زیربنایی و کشاورزی با سرمایه‌گذاری بالغ بر 19 هزار و 278 میلیارد ریال توسط رییس جمهوری به صورت ویدئوکنفرانس در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری فرینا به نقل از ایرنا، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس روز پنجشنبه در مراسم افتتاح طرح ها، 97 درصد این طرح ها را سرمایه گذاری مربوط به بخش خصوصی اعلام کرد و گفت: میزان اشتغالزایی این تعداد پروژه ها 498 نفر است.

محسن نریمان خاطرنشان کرد: از مجموع 38 طرح افتتاحی، 23 واحد صنعتی با سرمایه گذاری داخلی 15 هزار و 780 میلیارد ریال و سرمایه خارجی چهار میلیون دلار، سه واحد انبارداری با سرمایه گذاری یک هزار و 775 میلیارد ریال، هفت واحد کشاورزی با سرمایه گذاری 292 میلیارد ریال و دو پروژه گردشگری با سرمایه‌گذاری 15 میلیارد ریال می باشد. 

نریمان با اشاره به اینکه از این میزان سه درصد سرمایه گذاری ها توسط سازمان منطقه آزاد ارس و در حوزه زیرساخت و عمران و 97 درصد توسط بخش خصوصی انجام شده است، افزود: پل مسیر سی، ساختمان کلانتری و سالن ورزشی خداآفرین پروژه های افتتاحی در حوزه عمرانی و زیربنایی است که با مجموع سرمایه گذاری 600 میلیارد ریالی سازمان منطقه آزاد ارس به بهره برداری می رسد.

او خاطرنشان کرد: نوید این را می دهیم که قبل از پایان دولت تدبیر و امید و در تیرماه سال جاری طرح های مهم دیگری نیز افتتاح می شود.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس ابراز امیدواری کرد: از طریق مرز ارمنستان، جمهوری آذربایجان و ترکیه، تراز تجاری منطقه آزاد ارس را تا سقف یک میلیارد دلار افزایش دهیم.

نریمان با بیان اینکه قبل از دولت تدبیر و امید حتی یک متر گلخانه نیز در این منطقه وجود نداشت، گفت: امروز بزرگ ترین گلخانه سقف شیشه ای خاورمیانه در ارس فعالیت می کند.

گفتنی است؛ پیش از این نیز در پنجم فروردین ماه سال جاری در سومین دوره افتتاحات مناطق آزاد توسط رئیس جمهور 20 طرح صنعتی، زیربنایی، کشاورزی و گردشگری با سرمایه گذاری ریالی بالغ بر 11هزار و 583 میلیارد ریال  بصورت ارتباط زنده تلوزیونی توسط رئیس جمهور در منطقه آزاد ارس افتتاح شد.

همچنین در طول سال 99 نیز بالغ بر 23  طرح سرمایه گذاری در منطقه آزاد ارس با میزان سرمایه گذاری ریالی 11 هزار و 944 میلیارد ریال و 70.5 میلیون یورو و 4.8 میلیون دلار سرمایه گذاری ارزی و میزان اشتغالزایی 1352  نفر افتتاح و به بهره برداری رسیده است.

سازمان منطقه آزاد ارس در طول سال های فعالیت دولت تدبیر و امید دستاوردهای دیگر از قبیل عضویت در جامعه جهانی گردشگری و جامعه ایمن، شهر ایمن، کسب رتبه برتر مرکز رشد ارس در بین مناطق آزاد، کمک به احداث مسجد جلفا، کمک 100 میلیارد ریالی ارس به حوزه آموزش و پرورش منطقه در زمینه احداث، تجهیز و تعمیر مدارس و هزینه کرد 600 میلیارد تومانی در پروژه های زیربنایی، عمرانی، مسیرها، ریل و جاده ای نیز داشته است.

منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشورمان و در مجاورت جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته است و با وسعت 51 هزار هکتار 137 کیلومتر با تبریز فاصله دارد.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو