مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد مطرح کرد:

مناطق آزاد جدید در محدوده های مسکونی مستقر نمی‌شوند

مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی اظهار کرد: مهم‌ترین وجه تمایز مناطق آزاد جدید این است که خارج از محدوده‌های مسکونی مستقر شده‌اند.

به گزارش فرینا به نقل از پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، جواد عباسپور با حضور در برنامه رادیویی «گفتگوی اقتصادی» با موضوع «افزایش تعداد مناطق آزاد» با بیان اینکه جانمایی و مدل مناطق آزاد جدید از ابتدای کار کاملاً متفاوت از مناطق آزاد نسل اول و دوم خواهد بود گفت: مهم‌ترین وجه تمایز مناطق آزاد جدید این است که خارج از محدوده‌های مسکونی مستقر شده‌اند.

عباسپور افزود: سازمان منطقه آزاد به‌جای اینکه به اهداف اصلی خود بپردازد مجبور است به اهالی و ساکنان این مناطق خدمات شهری و روستایی ارائه دهد و به‌جای سازمان منطقه آزاد عملاً به سازمان عمران منطقه تبدیل شده اما در مناطق آزاد جدید محدوده‌های مسکونی کاملاً حذف شده‌اند.

وی در ادامه به تفاوت های دیگر مناطق آزاد جدید با مناطق آزاد فعلی اشاره کرد و گفت: تفاوت دیگر اینکه مناطق آزاد جدید در محدوده‌های کوچک مستقر شده‌اند و میانگین هفت منطقه آزاد جدید عددی معقول و زیر 12 هکتار است.

مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد، ممنوعیت تردد خودرو خارج از محدوده مناطق آزاد و فروش کالای همراه مسافر خارجی در داخل محدوده را از جمله شروط اصلی برای مناطق آزاد جدید برشمرد و افزود: این مناطق تا زمانی که طرح جامع نداشته باشند امکان واگذاری اراضی را نخواهند داشت.

عباسپو،ر احداث مناطق آزاد جدید را به‌شرط انجام اصلاحات، ضروری دانست و گفت: پاک‌کردن صورت‌مسئله و عدم ایجاد مناطق آزاد جدید به‌خاطر ایراداتی که در مناطق آزاد قبلی وجود دارد مشکلی را حل نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه کل هفت منطقه آزاد جدید در گذشته محدوده منطقه ویژه اقتصادی بودند و زیرساخت‌های حداقلی را دارند گفت: به‌عنوان‌مثال منطقه آزاد بوشهر همه زیرساخت‌های حمل‌ونقلی و صنعتی را دارد و به‌محض اینکه اساسنامه آن تکمیل شود و سازمان منطقه شکل بگیرد می‌تواند در محدوده 300 هکتاری منطقه ویژه سرمایه‌گذاران را جذب کند.

مدیر هماهنگی امور مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد همچنین در مورد وضعیت محدوده منطقه آزاد مهران با مساحت 7 هزار هکتار گفت: باتوجه‌به اینکه دولت طرح جامع این منطقه را تصویب کرده لذا در فاز اول می‌تواند کارش را در 800 هکتار شروع کند و در ادامه هم 7 هزار هکتار را پر کند.

عباسپور با اشاره به اینکه در منطقه آزاد اردبیل فعلاً زیرساخت مناسبی وجود ندارد گفت: محدوده منطقه آزاد اردبیل هنوز هم مشخص نیست و از بین 4 نقطه هنوز نقطه‌ای انتخاب نشده است.

آمنه شهیدی امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو