کنترل آلاینده‌‌های صنایع برای حفظ محیط زیست جزیره توسط سازمان منطقه ازاد قشم

معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم رعایت موازین محیط زیستی را در مجموعه های بزرگ صنعتی جزیره قشم یک ضرورت خواند و گفت: این سازمان با توجه به اختیارات و وظایف قانونی خود رعایت این موازین را در صنایع کوچک، متوسط و بزرگ مستقر در جزیره قشم بطور مستمر نظارت می کند.

به گزارش فرینا به نقل از فکر اقتصادی، مهدی زارعی افزود: در این راستا رعایت قوانین، دستورالعمل‌ها و ضوابط محیط زیستی صنایع به منظور کنترل آلاینده‌‌ها و جلوگیری از معضلات محیط زیستی توسط کارشناسان مدیریت محیط زیست این سازمان به دقت دنبال می‌شود.
زارعی کنترل خروجی دودکش، مدیریت اجرایی پسماندها و تصفیه فاضلاب تولیدی صنایع در جزیره قشم را از جمله اقدامات این مدیریت خواند و یادآور شد: طی سالیان اخیر با توجه به پیگیری‌های کارشناسان این مدیریت در زمینه نظارت مستمر بر روی صنایع قشم، بسیاری از صاحبان این صنایع ضمن همکاری با این کارشناسان، اقدامات شایسته ای در جهت رعایت دقیق موازین محیط زیستی انجام داده اند.
وی در این خصوص از همراهی مجتمع ذوب و احیای روی قشم و فعالیت‌ها و اقدامات شایسته این مجموعه صنعتی در جزیره تقدیر و تشکر کرد و گفت: انجام پايش‌هاي دوره‌اي خوداظهاري توسط آزمایشگاه‌های معتمد محیط زیست، اجرای سیستم تصفیه فاضلاب، ارائه برنامه عملياتي مديريت اجرائي پسماندهاي صنعتي و ویژه، راه‌اندازی سیستم گرد و غبارگیر (بگ فیلتر)، انجام آزمایش های تخصصی خاک جهت ایجاد سد باطله و دپوی کیک‌های باطله حاصل از فرآیند تولید از مهم ترین فعالیت‌های این مجتمع صنعتی در راستای کاهش آلودگی‌ها و کنترل و مدیریت محیط زیستی بوده است.
براساس این گزارش مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم نیز با تشکر از توجه و عنایت ویژه معاون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری این سازمان به مباحث و موضوعات محیط زیستی و اهتمام ویژه وی بر ضرورت رعایت موازین محیط زیستی، رعایت این موازین را یک وظیفه و تکلیف نه تنها برای مجموعه های صنعتی بلکه برای همه بخش ها خواند.
سید محمد هاشم داخته با تاکید بر آمادگی مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم برای هرگونه همکاری با مجموعه های مستقر در جزیره در جهت افزایش آگاهی های محیط زیستی، خواستار تعامل بیشتر و ارتباط مستمر آنها با کارشناسان این مدیریت شد.
گفتنی است؛ به رغم تحریم‌های اقتصادی کشور، مجتمع ذوب و احياي روي قشم یکی از صنایع فعال و بزرگ جزیره قشم با سرمایه‌گذاری بیش از ده هزار میلیارد ریال در سایت صنعتی فراچین این جزیره در زمینه تولید شمش روی، کنسانتره روی، پودر روی و اسید سولفوریک با 360 نفر پرسنل فعالیت می‌ کند و در حوزه حمایت از حیات وحش و حفظ منابع طبیعی نیز این مجتمع با  سرانه فضای سبز و کاشت بیش از 1000 اصله درخت و ساخت چندین آبشخور برای حیوانات و پرندگان، اقدامات شایان توجه ای انجام داده است.

خبرنگار منطقه آزاد قشم امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو