رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای؛

حمل و نقل کالاهای اساسی از بنادر کشور به مرز 12 میلیون تن رسید

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور گفت: 11 میلیون و 994 هزار تُن کالای اساسی طی 6 ماه گذشته از بنادر کشور حمل شده است.

به گزارش فرینا به نقل از اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای جنوب سیستان و بلوچستان، "داریوش امانی" در بازدید از بندر شهید بهشتی چابهار اظهار داشت: در حال حاضر روزانه چهار هزار دستگاه کامیون در حال حمل کالاهای اساسی از بنادر کشور هستند.

امانی ادامه داد: در بحث کالای اساسی اولویت برای این سازمان بندر امام خمینی (ره) است که خوشبختانه بعد از مصوبه شورای عالی ترابری که قرار شد کمتر از 2 هزار و 500 ناوگان به این بندر فرستاده نشود، در حال حاضر حدود 2 هزار و 700 ناوگان در حال حمل کالای اساسی از این بندر مهم کشور است.

وی با اشاره به مشکلات بندر چابهار در زمینه کالاهای اساسی گفت: این بندر مهم و استراتژیک کشور دارای مشکلاتی در زمینه ظرفیت انبار ذخیره کالاهای اساسی است که اقدامات خوبی نظیر احداث سیلوی 100 هزار تنی و ساخت انبار توسط بخش خصوصی درحال انجام است.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: این سازمان در شرایط کنونی به منظور تسریع در روند جابجایی کالا از بندر چابهار مقرر کرد با 6 استان مقصد کالای اساسی چابهار جلسه‌ای برگزار کند تا ناوگان مورد نیاز برای تخلیه 109 هزار تن کالای موجود در محوطه آن از این 6 استان تامین شود.

امانی با بیان اینکه امسال حدود 2 میلیون تن کالا از بندرچابهار حمل شده است که 703 هزار تن آن را کالای اساسی تشکیل می دهد، گفت: امیدواریم با اقدامات این سازمان در زمینه در نظر گرفتن مشوق‌ها برای رانندگان نظیر روغن و لاستیک شاهد رشد روز افزون جابجایی کالا در کشور باشیم.

وی ادامه داد: همچنین این سازمان به منظور اصلاح فرآیند تخلیه بار از بنادر با برگزاری جلسات متعدد با دستگاه‌های مرتبط به نتایج مطلوبی رسیده است که کم شدن زمان معطلی رانندگان در بنادر از آن جمله به‌شمار می‌رود.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تصریح کرد: هم اینک حدود 2 میلیون تن کالا در بنادر کشور دپو شده است که یک و چهار دهم آن مربوط به بندر امام خمینی (ره) می‌شود و بقیه در سایر بنادر است.

امانی ادامه داد: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای تعهد کرده است دربازده زمانی یک ماه و نیم آینده 2 میلیون تن کالا دپو شده در بنادر کشور را حمل نماید که امیدواریم با افزایش ناوگان به پنج هزار دستگاه بتوانیم این مهم را هر چه سریع‌تر محقق کنیم.

وی افزود: در حال حاضر روزانه 92 هزار تن کالا را حمل می‌کنیم که قرار است این میزان را به 100 هزار تن برسانیم.

رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اشاره به اهمیت صادرات غیر نفتی گفت: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب در زمینه افزایش تعاملات با کشورهای همسایه و توجه رییس جمهوری به افزایش صادرات غیرنفتی، این سازمان ساماندهی پایانه‌های مرزی را در اولویت کاری خود قرار داده است.

امانی اضافه کرد: خوشبختانه صادرات از پایانه‌های مرزی کشور در سال‌جاری نسبت به سال گذشته 9 و نیم درصد رشد داشته است که این امر نشان از اقدامات خوبی است که در پایانه‌های مرزی در حال انجام است.

خبرنگار منطقه آزاد چابهار امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو