سفرنامه‌های معاصر بلوچستان 1351 تا 1380

در بخشی از این سفرنامه که به اهتمام محسن شهرنازدار و با حمایت منطقه آزاد چابهار گردآوری و منتشر شده است آمده : «... در چابهار، خانه‌ها همه بی‌چفت و بست است و هیچ کجا قفلی بر در خانه‌ای نیست. هر کس صبح که بیرون می‌آید خانه را به خدا می‌سپارد و نهایت چفت در را می‌اندازد. دزدی در اینجا سابقه نداشته و در چند سال قبل، آن‌هم یکی دو فقره جزئی، که استثنائی بوده است ...»

این روایت محمد برقعی، جامعه‌شناس از سفر به چابهار در سال 1351 است. او تجربه‌ها و دیده‌های خود از سفر به بلوچستان را در گزارش سفری با عنوان «نظری به بلوچستان» تحریر کرده است. این سفرنامه به همراه 6 سفرنامه دیگر در یک مجلد به نام «سفرنامه‌های معاصر بلوچستان؛ بخش سوم 1351 تا 1380 خورشیدی» گرد آمده و به‌عنوان نهمین جلد از مجموعه 22 جلدی پژوهش‌های ایران فرهنگی پیرامون تاریخ و فرهنگ بلوچستان به چاپ رسیده است.

این مجلد که راوی احوالات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی بلوچستان در یک بازه زمانی 30 ساله است، به اهتمام محسن شهرنازدار، مردم‌شناس و پژوهشگر حوزه بلوچستان گردآوری‌شده و با مقدمه و تعلیقات او و با حمایت سازمان منطقه آزاد چابهار روانه بازار نشر شده است.

دیگر سفرنامه‌های این مجلد را بلوچستان 1356 نوشته محمدسعید جانب‌اللهی، نان بلوچی نوشته ابراهیم مختاری، بلوچستان یادگار مطرود قرن نوشته کمال‌الدین غراب، سفرنامه سراوان نوشته محمدسعید جانب‌اللهی، لحظه‌های کوتاه فراموشی و خیال نوشته محمدرضا درویشی و دو سفرنامه بلوچستان نوشته محسن شهرنازدار تشکیل می‌دهد.

خبرنگار منطقه آزاد چابهار امتیاز به خبر :

آخرین اخبار آرشیو